Znaleźli scenariusz Stanleya Kubricka po 60 latach. Wszyscy myśleli, że przepadł

Stanley Kubrick napisał ten scenariusz w 1956 roku. Wszyscy wierzyli, że zaginął. Teraz okazuje się, że nadaje się prawie całkowicie do adaptacji.

Stanley Kubrick zmarł w 1999 roku, jednak wiadomo, że od lat nosił się z zamiarem nakręcenia filmu ''Burning Secret'' (''Płonący sekeret'')na podstawie noweli autorstwa Stefana Zweiga z 1913 roku. Jak się okazuje, prace nad scenariuszem zaszły naprawdę daleko.

Odnaleziono zagubiony scenariusz Stanleya Kubricka

Scenariusz do ''Burning secret'' znalazł Nathan Abrams, profesor filmu z Bangor Univeristy. Miłośnicy reżysera wiedzieli, że chciał go nakręcić, ale nie wiedzieli, że jest tak bardzo dopracowany.

Scenariusz ma ponad 100 stron i powstał we współpracy z pisarzem Calderem Willinghamem w 1956 roku. W skrócie opowiada o drapieżnym mężczyźnie, który zaprzyjaźnia się z 10-letnim chłopcem, by uwieść jego żonatą matkę w trakcie ich pobytu w spa.

Profesor Abrams tak mówi w rozmowie z ''Independent'' o tym znalezisku:

Miłośnicy Kubricka wiedzieli, że chciał go nakręcić, ale nikt nawet nie przypuszczał, że jest skończony. Teraz mamy egzemplarz i to dowodzi, że miał gotowy pełen scenariusz.

Dodaje:

Nie mogłem w to uwierzyć, to takie ekscytujące. Wszyscy myśleli, że zaginął.

Zgodnie z doniesieniami ''The Guardian'' scenariusz ma na sobie pieczątkę wytwórni MGM, która mogła odwołać prace nad projektem, kiedy Kubrick naruszył swój kontrakt, żeby nakręcić ''Ścieżki chwały''.

Zdaniem profesora Abramasa jednak nie to musiało być powodem, dla którego film nigdy nie powstał.

W jego ocenie scenariusz jest odwróconą wersją ''Lolity'' i tego typu obraz mógł być zbyt ryzykowny do wypuszczenia w latach 50. Film poruszałby kwestie seksualności i wykorzystywania dzieci, co mogło być źle przyjęte.

Okazuje się też, że jego zdaniem scenariusz jest na tyle kompletny, że współcześni filmowcy mogliby go z łatwością zekranizować.

Stanley Kubrick - sylwetka

Stanley Kubrick był reżyserem, scenarzystą, montażystą oraz producentem filmowym uważanym za prawdziwego artystę i wizjonera w tej dziedzinie. Nakręcił jedynie 13 pełnometrażowych filmów, jednak te na stałe zapisały się w historii kina. ''Ścieżki chwały'', ''Mechaniczna pomarańcza'', ''Lśnienie'' czy jego ''Odyseja kosmiczna: 2001'' zmieniły postrzeganie sztuki filmowej. 

Urodził się w 1928 roku w Nowym Jorku, zmarł w 1999 roku w Wielkiej Brytanii.

Biografia Stanleya Kubricka dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Na co do kina w lipcu? Doczekaliśmy się powrotu "Iniemamocnych" i "Mamma Mia"!

Więcej o: