Idź w poniedziałek do kina - możesz pomóc skazanemu w Rosji reżyserowi. Akcja we wszystkich kinach Helios

Oleg Sencow został skazany przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru. W poniedziałek, 23 lipca o godz. 18.30, we wszystkich kinach sieci Helios, odbędzie się pokaz filmu o nim, a dochód zostanie przekazany rodzinie niesłusznie skazanego.

Oleg Sencow został bezprawnie osadzony w łagrze przez rosyjskie władze. W jego sprawie zaprotestowały w trakcie finału Mundialu 2018 aktywistki z Pussy Riot, a już w poniedziałek będzie można obejrzeć we wszystkich kinach sieci Helios film mu poświęcony. Dochód zostanie przekazany jego rodzinie.

Wyjątkowy seans filmowy ''Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow''

W najbliższy poniedziałek, 23 lipca o godz. 18.30 we wszystkich kinach sieci Helios odbędzie się projekcja wyjątkowego obrazu w reżyserii Askolda Kurova. ''Proces: Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow'' to estońsko-polski film dokumentalny, opowiadający historię ukraińskiego reżysera skazanego przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru o zaostrzonym rygorze za rzekomą działalność terrorystyczną. Oleg nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, bronił się odważnie, bez cienia wahania.

Reżyser obserwuje bezduszne procedury procesu oraz wysiłki rodziny, przyjaciół i prawników Olega, by ocalić go od więzienia. Śledztwo Kurowa stopniowo odsłania absurd i przerażającą historię o tym, jak można stać się ofiarą bezlitosnej machiny państwowej. Film pokazuje także solidarność świata filmowego wobec sprawy Sencowa. W kampanię na rzecz jego uwolnienia zaangażowali się m.in.: Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, a także Europejska i Polska Akademia Filmowa.  

Helios zaprasza wszystkich kinomanów na ten wyjątkowy seans. Cały przychód ze sprzedaży biletów polski koproducent filmu – Message Film, przekaże rodzinie Olega Sencowa. Szczegóły oraz bilety dostępne są na stronie :www.helios.pl/proces.

Oleg Sencow - co zrobił i czego nie zrobił

41-letni Oleg Sencow to ukraiński reżyser i aktywista społeczny, który został aresztowany w maju 2014 roku na Krymie. Twórca zdążył przed aresztowaniem nakręcić film pt.''Gamer'' czyli ''Gracz''. Jednak to nie film opowiadający
o chłopcu, który chciał zostać królem gry ''Quake'' był bezpośrednim powodem zatrzymania. Sencow czynnie pomagał obrońcom niepodległości Krymu i dostarczał im najpotrzebniejsze produkty.

Po aresztowaniu oskarżono go o planowanie działań terrorystycznych. Reżyser filmu "Gamer" odrzucił te oskarżenia. Mimo to, w 2015 roku skazano go na 20 lat łagru o zaostrzonym rygorze - dokładnie w kolonii w mieście Łabytnangi na Syberii. Wiadomo też, że reżyser na razie nie ma najmniejszych szans na przedwczesne zwolnienie z więzienia.

41-latek ogłosił 14 maja 2018 roku bezterminowy protest głodowy w sprawie 64 ukraińskich więźniów politycznych znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej. Sencow stracił od tej pory dużo na wadze, żyje tylko dzięki podawanym mu kroplówkom.

Pussy Riot upomina się o Sencowa 

W jego sprawie zaprotestowały też bardzo spektakularnie członkinie grupy Pussy Riot razem z szefem portalu Mediazona. Petr Wierziłow, Olga Kuraczowa, Olga Pachtusowa i Nika Nikulszyna wtargnęli przebrani w mundury na boisko w czasie finału mistrzostw świata w piłce nożnej na rosyjskim stadionie.

Po incydencie na boisku Pussy Riot opublikowało oświadczenie, w którym biorą odpowiedzialność za to wydarzenie. Jednocześnie członkinie grupy domagają się uwolnienia więźniów politycznych, żądają, by nie wtrącać do więzienia za aktywność w mediach społecznościowych. Postulują też, żeby policja nie dokonywała aresztowań podczas manifestacji.

Pussy Riot apeluje też, by pozwolić na polityczną konkurencję w Rosji. Chcą, aby nie fabrykowano oskarżeń wobec niewinnych osób i nie przetrzymywano ludzi bez powodu - właśnie w tym kontekście wymieniły Olega Sencowa. To nie pierwszy raz walczą w jego sprawie. W 2017 roku aktywistki rozwiesiły transparent i odpaliły race nieopodal kolonii karnej, w której jest przetrzymywany reżyser.