''Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie'': W produkcji wzięli udział aktorzy z 15 krajów!

Od 20 lipca można zobaczyć w kinach opowiedzianą z humorem historię przystojnego fakira. Aja jedzie do Paryża odszukać ojca, gdzie od razu się zakochuje w Marie. Przez przypadek utyka w szafie i rusza w podróż życia.

Film Kena Scotta to adaptacja powieści Romaina Puértolasa ''Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie IKEA'', wydanej we Francji w 2013 roku. Ta historia urzekła filmowców do tego stopnia, że zdecydowali się ją zekranizować. Praca nad tym filmem oznaczała podróż po dwóch kontynentach i plany zdjęciowe w Indiach, Belgii, Francji i Włoszech. 

''Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie'' - międzynarodowa ekipa 

''Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie'' to opowiedziana z doskonałym poczuciem humoru historia. Można ją ze spokojem nazwać współczesną baśnią. Nic dziwnego, że praca na planie ich urzekła. A zaczęło się od scenariusza. 

Scenariusz, napisany we współpracy z autorem powieści, został uzupełniony o część prezentującą dzieciństwo bohatera w Indiach, by podkreślić przygodowy charakter i rozmach narracji. Dzięki temu zawiązano oficjalną, francusko-indyjską koprodukcję z firmą Little Red Car i zaangażowano indyjską gwiazdę - Dhanusha. 

Przez dwa tygodnie zdjęcia realizowano w Bombaju, a następnie plan filmowy przeniósł się do Rzymu, Paryża i do Brukseli. W produkcji wzięli udział aktorzy z piętnastu krajów, między innymi nominowana do Oscara za film "Artysta" Bérénice Bejo, nominowany do Oscara za film "Kapitan Philips" Barkhad Abdi,Erin Moriarty, Ben Miller, Stefano Cassetti, Abel Jafri i Gérard Jugnot. Reżyserii podjął się utalentowany Ken Scott, którego film "Starbuck" odniósł międzynarodowy sukces.

''Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie'' - fabuła 

Młody i przystojny fakir Aja opuszcza Indie, aby odnaleźć w Paryżu swojego ojca i przy okazji odwiedzić sklep z meblami, o czym marzy od dziecka. Gdy wreszcie do niego trafia, od pierwszego wejrzenia zakochuje się w ślicznej Marie. Nadzieje na miłość rozwiewają się, kiedy w wyniku szalonego zbiegu okoliczności Aja utknie w szafie i wyruszy w niesamowitą podróż przez Europę. Czy spryt, humor i odrobina magii pozwolą mu wrócić do Paryża i znów spotkać ukochaną?
 

''Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie'' - Aktorzy o pracy na planie

AJA - DHANUSH

''Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie'' w kinach od 20 lipca 2018''Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie'' w kinach od 20 lipca 2018 Materiały prasowe

Scenariusz

Jest w nim zawarte wspaniałe przesłanie, połączone z niezwykłym humorem. To także obietnica podróży, jakiej dotąd w swej karierze nie odbyłem: rzadko otrzymuje się propozycje ról takich, jak ta.  

Główny bohater - Aja

To magik, pokazujący swoje sztuczki na ulicy. Ma mnóstwo uroku i wydostaje się z większości tarapatów. Ale jest to także postać, z którą może utożsamić się wielu widzów, ponieważ wyznaje szczególną filozofię życiową i bez wahania rzuca się w wir niesamowitej przygodę!


Ken Scott

To świetny reżyser, posiadający jasną wizję tego, czego chce. Wspaniale jest pracować z kimś, kto potrafi zaprowadzić aktora dokładnie tam, gdzie chce, a jednocześnie - pozwala mu całkowicie utożsamić się z rolą. Ken wyznaje zasadę pracy zespołowej. Pracując z nim mam wrażenie, że razem budujemy daną scenę, inspirując się zarówno jego wizją, jak i moją własną. Wiele się od niego nauczyłem.

Metoda pracy

Nie miałem czasu na długie próby, ale z perspektywy czasu cieszę się z tego. Dzięki temu zachowałem pewną świeżość i spontaniczność, której nie udałoby mi się zachować po długich próbach.

Partnerzy z czterech stron świata

Fascynująca jest możliwość pracy z aktorami pochodzącymi z różnych krajów i z różnych kultur. Z przyjemnością odkrywałem ich podejście do zawodu aktora; to bardzo cenne doświadczenie.

Bérénice Bejo

Bérénice jest cudowna. Świetnie sprawdza się jako filmowa partnerka. Jest serdeczna, wspierająca i chętna do współpracy. Spędziliśmy razem wspaniałe chwile, zwłaszcza podczas pracy nad sekwencją taneczną.

Taniec

To sztuka będąca integralną częścią indyjskiej kultury. Zagrałem w Indiach w kilkudziesięciu filmach, w większości miałem sceny taneczne. Ponieważ systematycznie trenuję taniec, nie musiałem przygotowywać się do tych scen.

Inny świat

Myślę, że najtrudniej było mi dostosować się do okoliczności, w których nie mam zwyczaju funkcjonować. Musiałem przyswoić sobie inne metody pracy i inny styl filmowania. Pierwszy tydzień zdjęć był dla mnie dość trudny, ale potem naprawdę świetnie się bawiłem.

NELLY - BÉRÉNICE BEJO

''Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie'' w kinach od 20 lipca 2018''Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie'' w kinach od 20 lipca 2018 Materiały prasowe

Projekt

Spodobało mi się, że jest to optymistyczna baśń, której akcja rozgrywa się w kilku krajach i kulturach. Zagrałam w tylu dramatach, że z radością przyjęłam propozycję roli w radosnym filmie. Bo przesłanie „Niezwykłej podróży fakira” brzmi: nawet, jeśli nie uda nam się do końca spełnić swoich marzeń, ważne jest, by wyruszyć w podróż, która może zaprowadzić nas tam, dokąd chcemy.

Nelly

To bardzo sławna gwiazda filmowa, będąca w takim punkcie kariery, w którym dopada ją nuda. Widziała już wszystko, grała bardzo różnorodne role, a teraz już nic jej nie bawi. Aja, którego spotyka, pochodzi z tak odmiennego świata, że natychmiast zaczyna doceniać jego obecność. Zaprzyjaźnia się z nim. Dociera do niej, że dzięki niemu może odnaleźć to, co straciła. Aja umożliwia jej powrót do prostoty i do marzeń, o których być może zapomniała.

Ken Scott

Jest niezwykle precyzyjny, posiada wyczucie rytmu i poczucie humoru: wie, w którym momencie zrobić pauzę w tym czy innym zdaniu, by zaakcentować jego komizm. Przy każdym kolejnym ujęciu zachęcał nas do zmiany rejestru, do sprawdzania innych tropów. W ten sposób, z ujęcia na ujęcie, nasza gra ewoluuje i zbliża się do tego, czego szuka Ken. Praca z nim jest bardzo wzbogacająca, ponieważ udziela nam zrozumiałych rad i pokazuje inne drogi.   

Duże wyzwania

Po pierwsze, gram postać archetypową, dlatego musiałam nadać jej osobisty rys, by nie popaść w karykaturę. Po drugie, musiałam wykonać z Dhanushem numer taneczny w stylu Bollywood: ponieważ nie jestem tancerką, trenowałam przez miesiąc po trzy godziny dziennie, dla trzech minut tańca na ekranie! To było trudne, ale warte tego wysiłku.


Praca z Dhanushem

Była bardzo prosta. Mam z nim sporo scen, w których ja mówię bez przerwy, a on mnie słucha. Zastanawiam się, co on o tym sądzi! Jest zawsze dobrze przygotowany, dobrze zna tekst, to profesjonalista. I niezwykle subtelny aktor.

Niezapomniana scena

Sekwencja przed fontanną di Trevi była cudowna. Nawiązaliśmy w niej do kina włoskiego z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Gra w takim miejscu to emocjonujące przeżycie.  


MARIE - ERIN MORIARTY

Materiały prasowe

Niezwykły scenariusz

Nigdy wcześniej nie czytałam takiego scenariusza! Przede wszystkim zwróciłam uwagę na to, że dotyczy on aktualnych tematów i mówi o tym, jak trudno jest znaleźć wielką miłość. Fantazja i bajkowe elementy sprawiły, że czułam się, jakby ktoś czytał mi baśń. To rzadkie zjawisko we współczesnym kinie. Podoba mi się!

Marie

Gdy poznałam postać Marie, zrozumiałam, że jest nieco zagubiona. Jak wiele młodych dziewczyn, jest w okresie, w którym walczy o swoją niezależność i odkrywa prawdziwą tożsamość. Dawniej to inni podejmowali za nią decyzje: zarówno jej były narzeczony, jak i rodzice. W Paryżu odkrywa własną drogę. Właśnie wtedy spotyka Aję, i zakochuje się w nim. Musi znaleźć równowagę między uczuciem a pragnieniem niezależności. Myślę, że bardzo ewoluuje w filmie.

Opowieść inicjacyjna

To prawdziwa powieść o dorastaniu Aji i Marie. Aja pochodzi z zamkniętego świata. Gdy dociera do Paryża, jego horyzonty poszerzają się. Marie odkrywa, kim jest bez wpływu rodziców: gdy kończymy 20 lat, dociera do nas, że sposób, w jaki patrzymy na świat, został w dużej mierze ukształtowany przez nasze otoczenie. Droga, jaką przebywają Aja i Marie, pozwala im zaakceptować własną tożsamość. Nie mówiąc już o tym, że w przypadku Aji jest to pierwsza miłość, która bywa utożsamiana z rytuałem przejścia w wiek męski.


Międzynarodowa produkcja

Nigdy dotąd nie brałam udziału w projekcie, skupiającym aktorów z czterech stron świata. Uwielbiam Paryż, ale przypomina mi on Nowy Jork. Natomiast gdy przyjechałam do Bombaju, miałam wrażenie, że dotarłam do całkiem innego świata. Bardzo interesująca była konfrontacja metod pracy nad filmem: moich, Dhanusha i Kena. Cieszę się, że mogłam wykorzystać swoje zawodowe doświadczenie, a jednocześnie połączyć swoje obie pasje: granie i podróżowanie! Myślę, że to doświadczenie jeszcze bardziej otworzyło mnie na świat.  

Ken Scott

To bardzo życzliwy reżyser, który jednakże bez wahania wytrąca aktora z jego strefy komfortu, ponieważ ma bardzo dokładną wizję tego, co chciałby uzyskać. Stawia na zespołową pracę z aktorami, i niczego nie zostawia przypadkowi. Jest świadomy, że aktor może wzbogacić film swoją interpretacją, a jednocześnie świetnie zna każdą postać. Jest też niezwykle pracowity, a przy tym - wiecznie odprężony. Wnosi na plan komunikatywność i pozytywną energię.

Komentarze (1)
''Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie'': Aktorzy opowiadają o filmie
Zaloguj się
  • sowaprzemadrzala

    Oceniono 1 raz 1

    Scena tańca w rzymskiej dyskotece podrywa z fotela. Polecam...czas bardzo mile spędzony w kinie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX