Jest zwiastun nowego filmu Wojtka Smarzowskiego "Kler". "Oto wielka tajemnica wiary: złoto i dolary"

Wojtek Smarzowski po raz kolejny porusza niewygodne tematy. Tym razem podejmuje temat polskiego kościoła.

Wojtek Smarzowski po raz kolejny udowadnia, że żadnego tematu się nie boi. Tym razem pod lupę bierze sprawy polskiego kleru, ukazując jego zakłamanie i chciwość.

Wojtek Smarzowski "Kler"

Oto wielka tajemnica wiary: złoto i dolary - śpiewają księża, którzy są głównymi bohaterami.

Najnowszy film Smarzowskiego przedstawia losy księży, których połączyły tragiczne wydarzenia. W każdą rocznicę katastrofy świętują wspólnie to, że cudem uciekli przed śmiercią. Każdy z nich jest inny: Lisowski (Jacek Braciak) to pracownik kurii w wielkim mieście, marzy o Watykanie. Trybus (Robert Więckiewicz) jest wiejskim proboszczem, który ulega słabościom. Trzeci, Kukula (Arkadiusz Jakubik), z dnia na dzień traci zaufanie parafian.

Smarzowski o "Klerze"

Reżyser nie chciał jednak stworzyć filmu krytykującego ludzi wierzących. Chce mówić o działaniach, które budzą sprzeciw:

Chcemy (...) mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia - mówił w wywiadzie dla portalu "Elle.pl".

Możemy być pewni, że nie zabraknie ciętych ripost, dobrych tekstów i trafnych, ale gorzkich, spostrzeżeń:

Kościół jest święty, ale tworzą go ludzie grzeszni - mówi jeden z bohaterów.

W filmie pojawią się także m.in. Janusz Gajos i Katarzyna Herman. Film trafi do kin 28 września.

AW

Więcej o: