Jest zwiastun nowego filmu Filipa Bajona. "Kamerdyner" otworzy 43. FPFF w Gdyni

"Kamerdyner" Filipa Bajona trafi do polskich kin 21 września. Tymczasem w sieci właśnie ukazał się zwiastun filmu.

W sieci właśnie pojawiła się pełna zapowiedź najnowszego dzieła Filipa Bajona, "Kamerdyner". Film wejdzie do polskich kin 21 września. Jednak już 17 września otworzy 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Produkcja znalazła się w szczęśliwej szesnastce, która powalczy w Konkursie Głównym o Złote Lwy.

O czym jest "Kamerdyner"?

"Kamerdyner" to historia Mateusza Króla (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussow Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej - pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Poprzez bohaterów i ich splątane losy film rozwija wątki kaszubskie, przybliża tragiczne losy tej grupy narodowościowej, nieobecnej w historii i filmie polskim. Film przeprowadza nas przez pierwszą połowę XX wieku, nie pomijając najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Kaszub, takich jak ludobójstwo w lasach piaśnickich na początku II wojny światowej. W "Kamerdynerze" zaplata się epicko wątek miłosny i narodowościowy, aż do nieuchronnego końca, który wyznacza rok 1945 i wejście Armii Czerwonej na tereny Kaszub – mówi reżyser Filip Bajon.

"Kamerdyner" - obsada

Obsada, jaką widzowie zobaczą na ekranie jest naprawdę imponująca. Oprócz Janusza Gajosa, Sebastiana Fabijańskiego i Adama Woronowicza zobaczymy Mariannę Zydek, Annę Radwan, Borysa Szyc, Łukasza Simlata, Daniela Olbrychskiego, Kamillę Baar-Kochańską, Marcela Sabata, Dianę Zamojską oraz Sławomira Orzechowskiego.

KS

Więcej o: