Beata Tyszkiewicz skończyła 80 lat. Andrzej Duda złożył jej życzenia i wysłał prezent

Beata Tyszkiewicz 14 sierpnia 2018 roku skończyła 80 lat, a prezydent Andrzej Duda postanowił to uczcić. Do życzeń załączył bukiecik.

"W dniu Pani urodzin pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz słowa uznania i wdzięczności za Pani dorobek artystyczny, który zajmuje trwałe miejsce w historii polskiego kina" - od tych słów zaczął list do Beaty Tyszkiewicz prezydent RP Andrzej Duda.

Andrzej Duda złożył życzenia Beacie Tyszkiewicz

Dorobek artystyczny Beaty Tyszkiewicz jest niewątpliwie imponujący, a ona sama trwale wpisała się w historię polskiego kina i kultury. Docenia ją na pewno pan prezydent Andrzej Duda, który z okazji okrągłego jubileuszu wysłał do aktorki list z życzeniami i kwiatami.

Treść życzeń i zdjęcie pisma razem z bukietem zostały opublikowane na oficjalnej stronie Prezydenta Polski, gdzie można je obejrzeć. Nim pan prezydent przeszedł do sedna, czyli samych życzeń, postarał się dokładnie wymienić największe sukcesy i zalety pani Beaty Tyszkiewicz.

Bukiet I list z życzeniami dla Pani Beaty TyszkiewiczBukiet I list z życzeniami dla Pani Beaty Tyszkiewicz Fot. Igor Smirnow / KPRP

Andrzej Duda w pierwszej kolejności podkreślił, że pani Beata Tyszkiewicz jest aktorką niezwykle wszechstronną i utalentowaną, co udowodniła każdą ze swoich ponad 100 ról filmowych:

Pani różnorodne kreacje charakteryzują się szerokim doborem aktorskiej interpretacji, a nade wszystko niezwykłym wyczuciem specyfiki, języka i stylu każdego filmu, w którym przyszło Pani zagrać.
Równie przekonująco potrafi Pani kreować postacie refleksyjne, niejednoznaczne w swych wyborach, zdystansowane wobec świata i ludzi, jak i bohaterki przeniknięte lekkością, spontanicznością, a często humorem.

Prezydent postarał się, żeby Beata Tyszkiewicz dokładnie wiedziała, które postaci przez nią odegrane są mu szczególnie bliskie:

Spośród niezliczonych kreacji chciałbym wspomnieć Pani znakomitą rolę Izabeli Łęckiej w filmowej adaptacji „Lalki”, Eweliny Hańskiej w serialu „Wielka miłość Balzaka” czy udział w pełnym uroku filmie „Marysia i Napoleon”, gdzie stworzyła Pani wraz z Gustawem Holoubkiem pamiętny duet aktorski.

Na wzmiankę zasłużyły też inne dokonania aktorskie pani Beaty:

Wspominając Pani dokonania, nie można zapomnieć o Pani kreacjach w filmach i serialach, takich jak „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Popioły”, „Wszystko na sprzedaż”, „Noce i dnie”, „Polskie drogi” czy wreszcie o rolach komediowych, które wspaniale dopełniają Pani wielowymiarowy aktorski portret.

To ważne, bo jak pisze pan prezydent:

Zagrała Pani w ekranizacjach klasycznych dzieł polskiej literatury, ale mogliśmy też Panią podziwiać w obrazach o tematyce współczesnej.

Uznaniem prezydenta RP cieszy się też działalność społeczna Beaty Tyszkiewicz, zwłaszcza pomoc niesiona chorym i niepełnosprawnym.

Podsumowując tę uroczą laurkę, przejdźmy do sedna sprawy czyli życzeń. A te brzmią następująco:

Gratuluję Pani pięknego Jubileuszu, życzę dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Zgadzamy się z każdym słowem pana prezydenta i sami dołączamy się do życzeń. Pani Beato, wszystkiego najlepszego.

Na co do kina w sierpniu? Wraca Kubuś Puchatek, będą dwa filmy o Dywizjonie 303

Więcej o: