Za ten rock'n'rollowy film reżyser trafił do domowego aresztu. "Lato" już niedługo w kinach

31 sierpnia do polskich kin wejdzie doceniony w Cannes film "Lato". Jego reżyser Kirył Serebrennikow, został aresztowany jeszcze w trakcie zdjęć. To zaskakująco pogodna opowieść o trudnych narodzinach rocka w ZSSR i nietypowym miłosnym trójkącie.

"Lato" to najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych, Kiryła Serebrennikowa. Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock.
.

"Lato" w kinach już od 31 sierpnia 

"Lato", opowieść o rocku, miłości i przyjaźni, rozgrywa się w Leningradzie w czasie, gdy
zaczyna rozwijać się zainspirowana Zachodnimi gwiazdami rocka podziemna scena muzyczna. Leningrad żyje wtedy rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego,Led Zeppelin, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols.

Film zabiera widza do tej niezwykłej epoki i śledzi dojrzewanie oraz drogę do sławy młodych wokalistów: Wiktora Coja, który okazał się pionierem rosyjskiego rocka i Majka Naumienko, założyciela grupy Zoopark.

Majk jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów.

'Lato' / Materiały prasowe'Lato' / Materiały prasowe Władysław Opeljants / kadr

Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Majka.

Losy tego trójkąta stanowią centrum "Lata": czarno-białego (z nagłymi wybuchami kolorów) filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiriłła Sieriebriennikowa zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Majka Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

"Lato" - aresztowanie reżysera 

"Lato" miało światową premierę w Konkursie Głównym tegorocznego MFF w Cannes.
Reżyser nie mógł jednak w niej uczestniczyć – podczas realizacji filmu został zatrzymany przez rosyjskie władze i wyrokiem sądu podczas festiwalu przebywał w areszcie domowym. Mimo poważnych trudności film został ukończony, ale polityczny i szeroko relacjonowany w mediach proces przeciwko reżyserowi wstrząsnął całym światem.

Sam reżyser tuż przed aresztowaniem pisał o swoim filmie:

 „Lato” to rock’n’rollowa historia dziejąca się w latach osiemdziesiątych w Leningradzie. To opowieść o miłosnym trójkącie całkowicie odmiennych indywidualności, której tłem jest Związek Radziecki, środowisko wręcz wrogie muzyce rockowej i Zachodniej kulturze, a jednak pojawiła się tu wtedy nowa fala rosyjskiego rocka.(...) 
Robię ten film dla i o pokoleniu, które postrzega wolność jako osobisty wybór, jedynymożliwy. Moim celem jest uchwycenie i podkreślenie prawdziwej wartości takiej wolności.

„Lato” to jego pierwszy pełnometrażowy film zaprezentowany w konkursie głównym
canneńskiego festiwalu. 23 sierpnia 2017 roku, pod koniec zdjęć do "Lata", Serebrennikow został aresztowany. Zmontował film będąc w areszcie domowym w Moskwie.

18 kwietnia 2018, podczas ostatniego przesłuchania w sądzie, reżyser wyraził głęboką
wdzięczność dla festiwalu w Cannes i ekipy pracującej nad "Latem".

Więcej o: