Ludzie nie mają wątpliwości, który film jest najlepszy. "Kler" Wojciecha Smarzowskiego dostał nagrodę publiczności w Gdyni

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego podbił serca publiczności i choć nie przyznano mu Złotego Klakiera, to reżyser i tak dostał od widzów nagrodę.

Tego można było się spodziewać już w momencie, w którym widzowie nie mieścili się na salach w trakcie festiwalowego pokazu, a organizatorzy ogłosili dodatkowe projekcje.

"Kler" doceniony przez publiczność w Gdyni

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych przyniósł Wojciechowi Smarzowskiemu nagrodę od publiczności. Po podliczeniu głosów widzów zebranych w festiwalowych kinach, nie było żadnych wątpliwości, kto wygrał.

W trakcie gali zamknięcia festiwalu reżyser Wojciech Smarzowski nie mógł wręcz zabrać głosu, bo publiczność tak głośno klaskała. To o tyle istotne, że film ma już na koncie jeden mały skandal.

"Kler" wygrał też w plebiscycie Złoty Klakier, gdzie nagrody przyznaje się na podstawie długości oklasków. W tym roku jednak Radio Gdańsk odwołało tę nagrodę, bo film jest niewygodny i porusza niewygodną tematykę kościelną. 

Dlaczego oficjalnie nie dostał tamtej nagrody? Oficjalne oświadczenie mówi: 

W związku z zaistniałą sytuacją, uniemożliwiającą obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów długości oklasków publiczności po poszczególnych pokazach filmów, prezentowanych podczas trwającego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, po konsultacji z Kolegium redakcyjnym Radia Gdańsk, podjąłem decyzję o nieprzyznawaniu w tym roku nagrody Złotego Klakiera.

Nic dziwnego, że na gali w Gdyni Wojciech Smarzowski powiedział do publiczności: 

 Nie ma co tyle klaskać, bo ktoś policzy.

Nawet gdyby ktoś liczył, wynik byłby na pewno korzystny dla filmu.

"Kler" i kontrowersje

Kontrowersje wokół najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego zaczęły się jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć. Produkcja kojarzona jest głównie z tematem pedofilii wśród księży. Choć w istocie jest to jeden z głównych motywów filmu, reżyser zapewnia, że opowiada nie tylko o pedofilii, ale też o pieniądzach kościoła:

Na początku ten film miał się nazywać "Głęboka taca", bo uwiera mnie to, że finanse Kościoła są nieprzezroczyste (...)

W role tytułowego kleru wcielili się tacy aktorzy jak Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz czy Jacek Braciak.

Więcej o: