Ludzie nie mają wątpliwości, który film jest najlepszy. "Kler" Wojciecha Smarzowskiego dostał nagrodę publiczności w Gdyni

"Kler" Wojciecha Smarzowskiego podbił serca publiczności i choć nie przyznano mu Złotego Klakiera, to reżyser i tak dostał od widzów nagrodę.

Tego można było się spodziewać już w momencie, w którym widzowie nie mieścili się na salach w trakcie festiwalowego pokazu, a organizatorzy ogłosili dodatkowe projekcje.

"Kler" doceniony przez publiczność w Gdyni

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych przyniósł Wojciechowi Smarzowskiemu nagrodę od publiczności. Po podliczeniu głosów widzów zebranych w festiwalowych kinach, nie było żadnych wątpliwości, kto wygrał.

W trakcie gali zamknięcia festiwalu reżyser Wojciech Smarzowski nie mógł wręcz zabrać głosu, bo publiczność tak głośno klaskała. To o tyle istotne, że film ma już na koncie jeden mały skandal.

"Kler" wygrał też w plebiscycie Złoty Klakier, gdzie nagrody przyznaje się na podstawie długości oklasków. W tym roku jednak Radio Gdańsk odwołało tę nagrodę, bo film jest niewygodny i porusza niewygodną tematykę kościelną. 

Dlaczego oficjalnie nie dostał tamtej nagrody? Oficjalne oświadczenie mówi: 

W związku z zaistniałą sytuacją, uniemożliwiającą obiektywną ocenę prawidłowości przeprowadzonych pomiarów długości oklasków publiczności po poszczególnych pokazach filmów, prezentowanych podczas trwającego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, po konsultacji z Kolegium redakcyjnym Radia Gdańsk, podjąłem decyzję o nieprzyznawaniu w tym roku nagrody Złotego Klakiera.

Nic dziwnego, że na gali w Gdyni Wojciech Smarzowski powiedział do publiczności: 

 Nie ma co tyle klaskać, bo ktoś policzy.

Nawet gdyby ktoś liczył, wynik byłby na pewno korzystny dla filmu.

"Kler" i kontrowersje

Kontrowersje wokół najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego zaczęły się jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć. Produkcja kojarzona jest głównie z tematem pedofilii wśród księży. Choć w istocie jest to jeden z głównych motywów filmu, reżyser zapewnia, że opowiada nie tylko o pedofilii, ale też o pieniądzach kościoła:

Na początku ten film miał się nazywać "Głęboka taca", bo uwiera mnie to, że finanse Kościoła są nieprzezroczyste (...)

W role tytułowego kleru wcielili się tacy aktorzy jak Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz czy Jacek Braciak.

Więcej o:
Komentarze (94)
"Kler" Wojciecha Smarzowskiego dostał nagrodę publiczności w Gdyni
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 78 razy 72

  Ten film jest kolejnym przejawem budzenia sie polskiego spoleczenstwa. Mysle, ze wreszcie nastapi to, co mialo miejsce w normalnych spoleczenstwach zachodnich. Otwarcie oczu na zlo niesione przez KrK i wyzwolenie sie z jego wplywu.

 • calmy

  Oceniono 77 razy 65

  i co teraz będzie?
  Publiczność doceniła film pokazujący że księża to też ludzie.
  Czy purpuraci zdołają się z tym pogodzić, czy wyślą bojówki które z szczękościskiem będą przed kinami walić po głowach potencjalnych widzów?

 • rad mac

  Oceniono 57 razy 51

  Zauważyliście jak pistrollom żal dupę ściska i jak się tu opróżniają? Myślą pewnie że kogoś tu zniechęcą do pójścia do kina? Do budy trolle, ten film i tak ma suksec gwarantowany, a jak z Waszym ostatnim kasowym przebojem pt "Smolensk"? Wszystkie nagrody zdobyte? Dziekuje, dobranoc :)

 • pt.nut

  Oceniono 50 razy 46

  Do pomiaru długości oklasków wystarczyłby stoper pożyczony on nauczyciela WF. Wykręty tego, co decydował, dobre są może dla niepiśmiennego suwerena, który i tak kino omija szerokim łukiem.
  Ciekaw jestem, co na to hotin, losiu i reszta pisstrollowni, ze bardziej wyrobiona cześć społeczeństwa pokazała w Gdyni, jakie problemy należy w Polsce rozwiązać w pierwszej kolejności?

 • didej007

  Oceniono 47 razy 41

  Wojna z Kościołem?! Totalna bzdura - jeśli już to wojna z feudalnymi biskupami, prymitywnymi ogłupiaczami suwerena. Wojna z chciwością dobrodziejów, ich arogancją i przekonaniem, że są pępkiem Polski. To wojna z wyrachowanymi klechami pokroju Rydzyka, wojna z chłopskimi dobrodziejami w sutannach, przywykłych do wciskania ciemnoty. To wojna z intelektualnym dnem biskupów. Słowem - wojna z mafią !!!!!

 • skiper54

  Oceniono 57 razy 41

  nie na chrześcijaństwo tylko polskie katolskie pedofilstwo

 • kamuimac

  Oceniono 40 razy 38

  Tu już nie pomógł ani prezydent miasta ani jury co się wypina przed czarnymi sukienkami . Tu już się nie dało sfałszować wyników. Oj boli kościelnych pedofilii boli . Bardzo dobrze ma boleć tak jak wasze ofiary

 • inny_wolny_login

  Oceniono 56 razy 38

  Zwyczajni ludzie muszą przypominać klerowi naukę Jezusa.
  "Bo gdzie dwóch lub trzech jest zebranych w moje imię, tam jestem wśród nich".
  Kościół to ludzie nie umundurowana kasta walcząca o wpływy, władzę, pieniądze.

 • ula-56

  Oceniono 40 razy 34

  Brawa dla aktorów ,że odważyli się zagrać w filmie BRAWO NA PEWNO PÓJDĘ DO KINA . Kler zostawcie dzieci nie winne dzieci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX