"Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara! Jest potwierdzenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Po Cannes czas na Oscary! Czy Polacy znów będą święcić triumfy za oceanem? Polski Instytut Sztuki Filmowej do najbardziej prestiżowego konkursu świata zgłosił "Zimną Wojnę" Pawła Pawlikowskiego.

Już wszystko jasne! W tym roku to ''Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego będzie ubiegała się o nominację do Oscara dla filmu nieanglojęzycznego. Taką decyzję podjęła  polska komisja oscarowa pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka. Zgłoszenia w tej kategorii muszą być dostarczone do 1 października.

''Zimna wojna" w kinach na całym świecie

"Zimna wojna" ma już za sobą pierwszy triumf. Podczas tegorocznego festiwalu w Cannes Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę dla najlepszego reżysera. To pierwszy Polak z takim wyróżnieniem. "Zimna wojna" jest wyświetlana w kilkunastu krajach. Jeszcze w grudniu trafi do amerykańskich kin. To najgorętszy okres premierowy w USA. Co to oznacza? "Zimna wojna" jest wymieniana wśród faworytów w wyścigu o Złote Globy w styczniu, a następnie do Oscara w lutym.

"Zimna wojna" traktuje o wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć, a jednocześnie nie potrafią być razem. Pawlikowski przenosi widzów do stalinowskiej Polski i powojennej Europy lat 50. i 60. XX wieku.

Drugi Oscar Pawlikowskiego?

Zdjęcia do filmu kręcono głównie w Łodzi, która na niektórych ujęciach udaje Paryż. Scenariusz do filmu oprócz  Pawlikowskiego pisał również nieżyjący już pisarz Janusz Głowacki. W filmie gra m.in. Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza oraz Adam Ferency.

Czy Paweł Pawlikowski pójdzie za ciosem? W 2015 roku jego "Ida" została pierwszym polskim filmem fabularnym, który sięgnął po Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego.

Więcej o:
Komentarze (33)
"Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara. Jest potwierdzenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Zaloguj się
 • monis78

  Oceniono 11 razy 11

  Cool !

 • stereotyp76

  Oceniono 12 razy 8

  Powinna dostać. Znacznie lepszy film od "Idy".

 • frankyy

  Oceniono 16 razy 6

  a dlaczego nie "Historia Roja" albo coś równie bohatersko patridiotycznego?

 • czepny

  Oceniono 2 razy 2

  Lepszy byłby Kler

 • mniklasp

  Oceniono 6 razy 2

  widzialem ten film na drugi dzien jak pojawil sie na ekranach w Polsce w lipcu. Jest bardzo dobry, dramatyzm czasow i historia tych dwojga zagrana swietnie. Kulig jest znakomita , jak rowniez Kot, cala obsada jest doskonala. FIlm prawie pewne bedzie w pierwszej piatce nominowanych. Pojawi sie w USA na ekranach 21 Grudnia , co jest najlepszym czasem , to ze kina chca pokazac ten fim w tym czasie swiadczy ze film przyniesie fortune

 • mniklasp

  Oceniono 5 razy 1

  widzialem ten film na drugi dzien jak pojawil sie na ekranach w Polsce w lipcu. Jest bardzo dobry, dramatyzm czasow i historia tych dwojga zagrana swietnie. Kulig jest znakomita , jak rowniez Kot, cala obsada jest doskonala. Nie wiadomo jaka jest konkurencja na Oscary ale to jest moj faworyt

 • claudiusz

  0

  a gdzie pisowskie kino??....gdzie narodowy temat??.....pis nadaje sie do kosza od smieci...do zrobienia dobrego filu potrzebny jest talen a nie rozkaz z gory od ministra kulturki..

 • veni.vici

  Oceniono 2 razy 0

  bo Łódź to jedyne miasto w Polsce, które może "udawać" Paryż...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX