"Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara! Jest potwierdzenie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Po Cannes czas na Oscary! Czy Polacy znów będą święcić triumfy za oceanem? Polski Instytut Sztuki Filmowej do najbardziej prestiżowego konkursu świata zgłosił "Zimną Wojnę" Pawła Pawlikowskiego.

Już wszystko jasne! W tym roku to ''Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego będzie ubiegała się o nominację do Oscara dla filmu nieanglojęzycznego. Taką decyzję podjęła  polska komisja oscarowa pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka. Zgłoszenia w tej kategorii muszą być dostarczone do 1 października.

''Zimna wojna" w kinach na całym świecie

"Zimna wojna" ma już za sobą pierwszy triumf. Podczas tegorocznego festiwalu w Cannes Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę dla najlepszego reżysera. To pierwszy Polak z takim wyróżnieniem. "Zimna wojna" jest wyświetlana w kilkunastu krajach. Jeszcze w grudniu trafi do amerykańskich kin. To najgorętszy okres premierowy w USA. Co to oznacza? "Zimna wojna" jest wymieniana wśród faworytów w wyścigu o Złote Globy w styczniu, a następnie do Oscara w lutym.

"Zimna wojna" traktuje o wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć, a jednocześnie nie potrafią być razem. Pawlikowski przenosi widzów do stalinowskiej Polski i powojennej Europy lat 50. i 60. XX wieku.

Drugi Oscar Pawlikowskiego?

Zdjęcia do filmu kręcono głównie w Łodzi, która na niektórych ujęciach udaje Paryż. Scenariusz do filmu oprócz  Pawlikowskiego pisał również nieżyjący już pisarz Janusz Głowacki. W filmie gra m.in. Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza oraz Adam Ferency.

Czy Paweł Pawlikowski pójdzie za ciosem? W 2015 roku jego "Ida" została pierwszym polskim filmem fabularnym, który sięgnął po Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego.

Więcej o: