"1983" to pierwszy polski serial Netfliksa. Jest już oficjalna zapowiedź i data premiery

"1983" to pierwszy polski serial oryginalny Netfliksa nakręcony przy współpracy Agnieszki Holland. Będzie liczył sobie 8 odcinków i ukaże się na całym świecie już 30 listopada 2018 roku.

Maciej Musiał i Robert Więckiewicz zagrali główne role w serialu "1983". To pierwsza produkcja Netflixa w pełni osadzona w Polsce. Twórcy przygotowali dla nas nie lada gratkę, bo pokazali alternatywną wersję współczesnej historii. Autorem scenariusza jest Joshua Long, który był także jego pomysłodawcą.

Netflix zrobił swój pierwszy polski serial

"1983" to thriller konspiracyjny. Opowiada historię Polski w alternatywnej rzeczywistości. Główni bohaterowie to student prawa i oficer śledczy z Warszawy, którzy odkrywają spisek, który zapobiegł upadkowi żelaznej kurtyny i sprawił, że w 2003 roku Polska jest ciągle państwem policyjnym.

Wszystko zaczyna się w 1983 roku, kiedy doszło do ataku terrorystycznego. Po tym wydarzeniu polskie nadzieje na wyzwolenie z radzieckiego ustroju spełzły na niczym. Dzięki atakowi Związek Radziecki bowiem nie upadł, a zimna wojna trwała następnych 20 lat. Jak się okazuje, wszystko to było efektem spisku. 

20 lat później student prawa wraz z skompromitowanym oficerem śledczym wpadają na ślady tej afery. W tych rolach Maciej Musiał i Robert Więckiewicz.

Spisek, który odkryją głowni bohaterowie może wzniecić rewolucję, więc nic dziwnego, że rządzący nie cofną się przed niczym, by zapobiec ujawnieniu mrocznej tajemnicy. Przywódcy reżimu wcielą w życie plan obmyślony jeszcze w latach 80. Nastąpi fala wydarzeń, które nie tylko zmienią życie obywateli Polski, ale też wpłyną na losy całego świata.

Pierwszy polski serial Netfliksa - obsada i twórcy

Najnowszy serial wyreżyserowały aż cztery kobiety filmu: Katarzyna Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Holland i Agnieszka Smoczyńska. W obsadzie poza Maciejem Musiałem i Robertem Więckiewiczem znaleźli się też Michalina Olszańska, Andrzej Chyra i Zofia Wichłacz. W znakomitej obsadzie znaleźli się także Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Wojciech Kalarus, Mateusz Kościukiewicz oraz Ewa Błaszczyk.

Więcej o:
Komentarze (25)
Netflix wypuszcza swój pierwszy polski serial. "1983" z Więckiewiczem i Musiałem już w listopadzie
Zaloguj się
 • Oceniono 22 razy 14

  Czy będzie poruszony wątek działalności Panów matołuszka, jarosławapolskęzbawa i Staśka Piotrowicza, którzy właśnie w latach 80 najaktywniej aktywnie rozsadzali system od środka?

 • adam1900

  Oceniono 6 razy 4

  Ile kilogramów mięsa i wędlin przypada na kartki dla osoby dorosłej w roku 2003 w tym serialu?

 • pralkapierze

  Oceniono 2 razy -2

  Ale chyba był serial o alternatywnej historii- człowiek z wysokiego zamku, nic nowego

 • phugoid

  Oceniono 2 razy -2

  a czy pan joshua long ma patent na wylacznosc jeżeli chodzi o produkcje o historiach traktujacych o "rzeczywistościach alternatywnych"? czy może specjalizuje się on w historiach z zza żelaznej kurtyny? to jakiś obłęd jest

 • townhall

  Oceniono 3 razy -3

  "Ultraviolet" to pierwszy polski serial na platformie Netflix. Niezbyt miarodajne info z gazeta.pl.

 • ref-lex

  Oceniono 4 razy -4

  Pisze sie Netflix'a szanowni "redaktorzy". Gazeta to nie szkola podstawowa, choc i tam byloby to bledem.

 • phugoid

  Oceniono 6 razy -4

  musiał, znakomita obsada, i wszystko jasne... gniot jakich zatrzęsienie na netszits, poza może 4 klasycznymi produkcjami (np. bb) cała reszta to już tylko zjazd w dół i produkcja pod słupki oglądalności... :(

 • Maciek Medyj

  Oceniono 16 razy -4

  Zabawnie będzie wychwytywać przesłania Adorno i Marcusego. O Baumanie nawet nie wspominając.

 • js08836

  Oceniono 10 razy -6

  Jeśli będzie w systemie Dolby Vision, to super, HD przechodzi do lamusa. TV OLED + kino domowe lub Soundbar i co trzeba więcej ? Polski serial w Netflix może będzie zwiastunem innych polskich seriali lub filmów fabularnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX