Roman Polański nieprzypadkowo wybrał temat nowego filmu. "Oskarżam" opowie o zawodności sądów

Roman Polański postanowił nakręcić film o głośnym procesie Dreyfusa, który swego czasu wywołał wielki skandal. Oskarżenie wtedy padło na podstawie spreparowanych dowodów.

Po sześciu latach przygotowań pod koniec 2018 roku zaczną się zdjęcia do najnowszego filmu Romana Polańskiego pt. "J'Accuse", czyli "Oskarżam". Producenci już potwierdzili, że zagra w nim Jean Dujardin, który dostał Oscara za rolę w "Artyście". Pojawi się także żona reżysera, Emmanuelle Seigner - donosi "Hollywood Reporter".

Roman Polański kręci film "Oskarżam"

"J'Accuse" Romana Polańskiego opowie o procesie kapitana Alfreda Dreyfusa, którego pod koniec XIX wieku oskarżono o szpiegowanie na rzecz Niemiec. Skazano go i zesłano do koloni karnej na Diabelskiej Wyspie w Gujanie. Problem w tym, że oskarżenie padło na podstawie sfałszowanych dowodów. Wina prawdziwego zdrajcy została zatuszowana, a on sam uniewinniony.

Fałszerstwo wyszło na jaw, kiedy pisarz Emil Zola napisał głośny list na łamach gazet właśnie o tytule "J'Accuse", do czego nawiązuje także Polański. Wtedy jednak wyrok podtrzymano, a Dreyfusa zwolniono dopiero w 1906 roku.

Autorem scenariusza do filmu jest Robert Harris, zdjęcia kręcić będzie Paweł Edelman. Prace na planie ruszą 26 listopada tego roku, mają potrwać do 7 marca przyszłego roku. Niedługo potem planuje się premierę.

Polański nieprzypadkowo wybrał ten temat. Jak wiadomo polski reżyser musiał uciekać z USA, kiedy w wieku 43 lat oskarżono go o gwałt na 13-latce. Do dziś nie zapadł ostateczny wyrok, a sam Polański od lat unika ekstradycji do USA. Dlatego m.in. Harrison Ford odbierał w jego imieniu Oscara.

Reżyser udzielił kontrowersyjnego wywiadu kilka dni zanim okazało się, że został usunięty z komisji Oscarowej. Powiedział wtedy, że cały ruch "MeToo" jest zbiorową histerią - donosi portal NME.

Niedługo potem miejsce w tej samej komisji zaoferowano żonie reżysera, Emanuelle Seigner, która zdecydowanie odmówiła przyjęcia tej propozycji i napisała publiczny list w obronie swojego męża.

Autobiografia Romana Polańskiego dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Więcej o: