"New York Times" o fenomenie "Kleru" i wszystkich kontrowersjach

Film Wojciecha Smarzowskiego bije rekordy oglądalności, w niespełna dwa tygodnie obejrzało go blisko 2 mln osób w samej Polsce. O głośnej produkcji piszą najważniejsze zagraniczne magazyny.

Obszerny artykuł poświęcony "Klerowi" Wojtka Smarzowskiego ukazał się na łamach "The New York Times". Autor Alex Marshall skupił się nie tylko na fabule filmu, ale wszystkich kontrowersjach towarzyszących produkcji.

"New York Times" o "Klerze"

Zdaniem autora fabuła filmu nie brzmi jak scenariusz kinowego przeboju, a jednak to jeden z najczęściej oglądanych filmów w Polsce. To go szczerze zaskakuje, biorąc pod uwagę, że Polska jest katolickim krajem, gdzie - jak zauważa - 40 proc. populacji chodzi na mszę co tydzień, a przy władzy jest prawicowa partia.

Przedstawiciel polskiego episkopatu nie udzielił komentarza dla "The New York Times", jednak w tekście pojawia się wypowiedź Jacka Kurskiego, który nazwał film "prowokacyjnym" i uznał, że jest to "nieprawdziwy i brutalny atak na Kościół Katolicki".

Autorowi nie umknęło też, że film jeszcze nim wszedł do kin, wywoływał kontrowersje - wspomniał o odwołanej nagrodzie Złotego klakiera.

Sukces filmu jest też zdaniem autora zaskakujący w świetle protestów odbywających się pod Teatrem Powszechnym, gdy na afiszu był  spektakl "Klątwa". Paweł Łysak z dyrekcji placówki w telefonicznym wywiadzie podkreślił, że faktycznie w Polsce istnieje narastający problem z cenzurą, ale jego zdaniem "Kler" pokazał, że przynajmniej można dyskutować o pedofilii w kościele.

Łysak podkreśla, że obecnie panuje zupełnie inny klimat, niż kiedy rozpętała się afera z "Klątwą":

Rok temu biskupowie nie mówili o pedofilii. Teraz mówią co tydzień. To bardzo dobry czas dla "Kleru" - podkreśla.

Wojciech Smarzowski w rozmowie z Marshallem podkreślił, że nie martwi go wszechobecna krytyka ze strony rządu czy telewizji publicznej. Jego zdaniem najważniejsze jest, że te głosy przeminą, a film zostanie. Podkreśla, ze często dostaje wiele pozytywnych wypowiedzi od samych księży, którym problemy poruszane w filmie leżą na sercu. Zapytany o plany na następny projekt, reżyser dodał ogólnikowo, że może tym razem skupi się na prawicy.

Od dystrybutora filmu Kino Świat dowiedzieliśmy się, że kopie "Kleru" powędrowały do takich krajów, jak Austria, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Norwegia, Szwecja, Kanada i USA. Możemy tylko czekać, aż ogłoszone zostaną lokalne wyniki oglądalności.

Więcej o:
Komentarze (151)
"New York Times" o fenomenie "Kleru" i wszystkich kontrowersjach
Zaloguj się
 • klamtusek

  Oceniono 121 razy 115

  Dla katabasów nie sam KLER jest przerażający, tylko oglądający i to co stanie się w ich głowach po obejrzeniu, bo jakaś część może wreszcie przejrzy na oczy i skończy się milczenie, potakiwanie lub strach przed czarną band. I dopiero wtedy zacznie do rozmaitych perwersów, złodziei i aroganckich darmozjadów docierać że wszelka podłość może mieć jednak granice i kończy się czas złotego cielca i strzyżenia baranów

 • marek_f

  Oceniono 104 razy 94

  W sumie najciekawszy jest fakt, że kościół przyjął film spokojnie, a niektórzy jego przedstawiciele wręcz go chwalą i mówią, że sami znają gorsze historie. A szału dostają tylko PIS-owcy!

 • 2fat

  Oceniono 86 razy 76

  Wszystko zaczyna się od wiary w totalny absurd wymyślony w czasach gdy ludzie nie mieli jeszcze pojęcia o prawidłowościach rządzących światem i tłumaczyli sobie jego funkcjonowanie na poziomie dziecka. Po tysiącach lat ludzie poznali już to i owo o świecie ale pozostali przy wpajanych z pokolenia na pokolenie absurdach z czasów gdy wszystko tłumaczono duchami i czarami.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 75 razy 69

  Wczoraj obejrzałem. Sama prawda o PASOŻYTACH, kuli u nodze społeczeństwa, wszy na dudzie, zboczeńcach, mafii! ROZWIĄZAĆ KONKORDAT I POGNAĆ DARMOZJADÓW!

 • rozterka47

  Oceniono 60 razy 58

  'Kler" pokazał nie tylko amoralność instytucji kościoła katolickiego , ale również podział społeczenstwa polskiego . Tak jak komuniści zbudowali państwo bez uwzględniania potrzeb i pogladów jednej częsci społeczeństwa , tak narodowa katolicka prawica budije państwa nie uwzględniając potrzeb i poglądów drugiej części społeczenstwa , dlatego to panstwo po raz kolejny runie , Polsce potrzebna jest równowaga , której nie zapewniają i nie zapewnią żadne skrajne opcje polityczne.

  Na dodatek obrońcy instytucji kościoła zaprzeczający prawdzie pokazanej w filmie - w obliczu niezaprzeczalnych faktów, o których powszechnie wiadomo - pokazują własne zakłamanie , brak moralności , konformizm , płytkość duchową . Tak to właśnie wy pozwoliliście na taką demoralizację w kościele i w panstwie , bo sami tacy jesteście . możecie się w tym filmie przegladać jak w lustrze .

 • kabza1605

  Oceniono 61 razy 55

  Mam nadzieję że lawina ruszyła. Kler jest takim kamyczkiem ale potrzeba wielu takich kamyczków i zmiecie wreszcie ten patologiczny polski kościół|!

 • teckel

  Oceniono 52 razy 48

  Polską nie rządzi partia prawicowa. Polską rządzi narodowo-socjalistyczna katolicka partia. A właściwie to w POlsce mamy leninizm klerykalny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX