Miała być klapa, jest sukces. ''Zimna wojna'' Pawlikowskiego zarobiła już ponad 5 mln dolarów

Film ''Zimna wojna'' Pawła Pawlikowskiego nadal odnosi sukcesy na całym świecie. Tylko w Polsce zarobił już ponad 4 miliony dolarów.

''Zimna wojna'' Pawła Pawlikowskiego to jedna z najgłośniejszych polskich produkcji ostatniego roku. Po pierwszych informacjach o finansowej klapie okazało się, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Dystrybutor szybko zdementował plotki o niepowodzeniu, a już w sierpniu mowa była o niekwestionowanym sukcesie. Film już wtedy miał już na koncie ponad 3 miliony dolarów czyli około 11 milionów złotych. 

''Zimna wojna'' Pawlikowskiego zarobiła ponad 5 milionów dolarów

Teraz wynik ten wzrósł jeszcze bardziej. Jak podaje serwis ''Box Office Mojo'', tylko w Polsce produkcja Pawlikowskiego zarobiła ponad 4 miliony dolarów (obecnie szacuje się, że jest to dokładnie 4 160 553 dolarów, czyli 15  655 774 złotych). A to nie koniec.

"Zimna wojna" wyświetlana jest na ekranach wielu kin w Europie (m.in. Holandii, Grecji, Niemczech, Francji czy Szwecji) i na świecie. Film zobaczyć mogli nawet mieszkańcy Brazylii, w USA ciągle zaś czeka na swoją oficjalną premierę. Ta odbędzie się w grudniu, czyli w okresie premier oscarowych "pewniaków". 

W samej Wielkiej Brytanii ''Zimna Wojna'' zarobiła już 1,17 mln dolarów, a w Czechach i Portugalii kolejno 34 425 i 24 564 dolarów (129 538 i 92432 złotych) . Łącznie film ma już na koncie prawie 5,4 miliona dolarów!

''Zimna wojna'' polskim kandydatem do Oscara

''Zimna wojna'' spodobała się widzom na całym świecie, nic więc dziwnego, że stała się polskim kandydatem do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie - Oscara. 

Decyzję o walce o statuetkę widzowie poznali 24 września, a podjęło ją jury Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w składzie: Radosław Śmigulski, Stefan Laudyn, Barbara Hollender, Dorota Kobiela, Maria Sadowska, Anna Wydra, Michał Oleszczyk, Urszula Śniegowska, Mateusz Werner, Anna Ferens, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba, Ernest Bryll oraz przewodniczący Jan A.P. Kaczmarek.

To jednak nie wszystkie wyróżnienia dla filmu Pawlikowskiego. ''Zimna wojna'' wyświetlana była między innymi na festiwalu w Cannes, gdzie zdobyła nagrodę za  reżyserię, a na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobyła Złote Lwy i tytuł najlepszego filmu

Na co do kina w październiku?

Więcej o: