Robert Więckiewicz opowiada o pierwszym polskim serialu Netfliksa. "Ciekawy nie tylko dla Polaków"

"1983" to pierwszy wyprodukowany w języku polskim serial Netfliksa. Wyreżyseruje go m.in. Agnieszka Holland, a Robert Więckiewicz zagrał w nim jedną z głównych ról. Opowiedział nieco więcej o tym ciekawym projekcie.

"1983" to thriller szpiegowski i pierwszy oryginalny serial Netfliksa nakręcony w pełni po polsku. Przedstawi alternatywną wersję polskiej historii i zasadniczo całego bloku wschodniego. Nakręcony został przy współpracy Agnieszki Holland. Będzie liczył sobie 8 odcinków i ukaże się na całym świecie już 30 listopada 2018 roku.

Robert Więckiewicz u boku Macieja Musiała gra tam jedną z głównych ról. Ta dwójka razem trafi na ślady spisku, który zapobiegł upadkowi żelaznej kurtyny i pomógł utrzymać w ryzach cały blok wschodni, a w Polsce umożliwił wprowadzenie państwa policyjnego.

Robert Więckiewicz o serialu "1983" Netfliksa

Alternatywna wizja polskiej historii i teoria spiskowa brzmią jak doskonały temat na serial. Scenariusz napisał Joshua Long, a Więckiewicz nie miał w rozmowie z Onetem wątpliwości, że to będzie ciekawy obraz nie tylko dla rodzimej widowni:

Ten tekst jest znakomicie napisany, to będzie ciekawe nie tylko dla polskiego widza, ale także dla zagranicznego. To uniwersalna opowieść - podkreśla aktor.

Jego bohater jest skompromitowanym oficerem śledczym, byłym milicjantem. W 2003 roku trafia do niego młody student prawa i razem śledzą losy spisku, który doprowadził do ataku terrorystycznego z 1983 roku. Dzięki temu nie dochodzi do rozpadu Związku Radzieckiego. Teraz ta dwójka powoli odkrywa prawdę i musi zmierzyć się tym, że ciągle są ludzie, którzy nie chcą, żeby prawda wyszła na jaw. To może zmienić losy całego świata.

Jak mówi o swoim bohaterze Więckiewicz:

Stara się działać zgodnie z prawem i ze swoim sumieniem. Jest lojalny, ponieważ nie zna innej rzeczywistości, innego systemu. Nic nie zapowiada, by ten system runął i zastąpił go jakiś inny.
Natomiast jego lojalność ma granice. Kończy się, gdy okazuje się, że metody działania jego przełożonych nie są fair, nie odpowiadają jego wrażliwości. Anatol chce znaleźć i rozwiązać sprawę, która przywróciłaby go na stanowisko, o którym marzy.

Najnowszy serial wyreżyserowały aż cztery kobiety filmu: Katarzyna Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Holland i Agnieszka Smoczyńska. To Agnieszka Holland zaproponowała Więckiewiczowi współpracę, a takich propozycji się przecież nie odrzuca.

Pierwszy polski serial Netfliksa - "1983"

W obsadzie poza Maciejem Musiałem i Robertem Więckiewiczem znaleźli się też Michalina Olszańska, Andrzej Chyra i Zofia Wichłacz. W "1983" zagrają też Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Wojciech Kalarus, Mateusz Kościukiewicz oraz Ewa Błaszczyk. Ogólnoświatowa premiera odbędzie się 30 listopada.

Więcej o: