''Hollywood Reporter'' o fenomenie polskiego filmu. ''Kler'' ma szansę na światowy sukces?

Fenomen filmu ''Kler'' dotarł do Ameryki. O produkcji Wojtka Smarzowskiego i krążących wokół niego kontrowersjach pisze ''The Hollywood Reporter''.

Polski film ''Kler'' bije rekordy box office - grzmi tytuł artykułu poświęconego jednej z najgłośniejszych polskich produkcji. O fenomenie obrazu Wojtka Smarzowskiego napisał własnie amerykański portal filmowy ''The Hollywood Reporter''. Czyżby dziennikarze zza oceanu wróżyli ''Klerowi'' ogólnoświatowy sukces?

''Hollywood Reporter'' pisze o sukcesie ''Kleru'' 

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego wywołał w Polsce wiele kontrowersji i przyciągnął do kin prawdziwe tłumy. Tylko w weekend otwarcia obejrzało go prawie milion widzów, a możliwe, że byłoby ich znacznie więcej, gdyby nie fakt, że w wielu kinach najzwyczajniej zabrakło wolnych miejsc w salach. 

W niespełna trzy tygodnie po premierze dystrybutor filmu, Kino Świat, donosi o ponad 3 milionach sprzedanych biletów. A liczba ta stale rośnie. 

Właśnie box-office filmu zwrócił uwagę amerykańskich dziennikarzy. Ci zauważyli, że wspomniane trzy miliony widzów to dopiero wstępna liczba, bo prawa do wyświetlania filmu nabywają kolejne kraje z całego świata, między innymi Wielka Brytania, Kanada, USA, Niemcy czy Austria. 

''Hollywood Reporter'' o kontrowersjach wokół filmu 

Uwadze dziennikarzy ''Hollywood reporter'' nie umknęły także kontrowersje wokół filmu i nastroje w kraju. Zauważyli, że premiera filmu zbiegła się z precedensowym dla Polski wyrokiem sądu, w którym kościół musiał zapłacić molestowanej w dzieciństwie kobiecie milion złotych odszkodowania. Odnotowali także, że film, który opowiada o pedofilii i korupcji w Kościele, oparty jest na autentycznych historiach, co wywołało wśród części Polaków protesty i głosy o nagonce na duchownych i instytucję. 

O tym, jakie oburzenie swoim filmem wywołał Smarzowski, świadczyć ma zdaniem dziennikarzy ''Hollywood Reporter'' wypowiedź Pawła Solocha. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego porównał produkcję do nazistowskiej propagandy.  

Sonda: Co Polacy myślą o "Klerze" Smarzowskiego po pokazie?

Więcej o:
Komentarze (234)
''Hollywood Reporter'' o fenomenie polskiego filmu. ''Kler'' ma szansę na światowy sukces?
Zaloguj się
 • ulrich66

  Oceniono 109 razy 93

  No cóż. Znam to ze swojego życia. Proboszcz sprawdzający czy mamy wszystko w spodniach. Inny /byłem wtedy nieletni/ zapraszał na koniak. Pijani ojcowie duchowni... Nie jestem wrogiem wiary. Wręcz przeciwnie. Ale takich ludzi nie powinno być wśród kleru. Większość to bardzo dobrzy ludzie. Jednak po seansie publiczność zamilkła...

 • hens

  Oceniono 95 razy 81

  ''Kler'' ma szansę na światowy sukces?
  I co katotalibański PISie, nawet w USA nie lubią gdy ich dzieci w ramach lekcji religii muszą dawać zadu księdzu. A nasz maliniak klęka przed pedalstwem i ich rączki obślinia.

 • Michael Brown

  Oceniono 84 razy 76

  Pis tez boi sie Kleru;
  Festiwal Polskich Filmow w Chicago 3-18 Listopada pokaze okolo 20 najnowszych polskich filmow. Ale Kleru nie ma wsrod nich. Przynajmniej na oficjalnej liscie. Bedzie wyswietlony pod ukrytym tutulem jako “ Special event”. I tylko dla tajemniczonych. Brawo p Swarzewski! Narobil im Pan strachu co niemiara. Festiwal sponsoruje pisowski senat.

 • Zbigniew Durawa

  Oceniono 83 razy 73

  Na pohybel "CEJROWSKIM" i innym "CZOPKOM" robiący dobrze klechom. Ścierki bez moralnego kręgosłupa. Ten film to tylko obraz tego co jest standardem w tym bagnie. Teraz potrzebne jest "gilotynowe" odcięcie wrzoda od WSZELKICH STRUKTUR PAŃSTWOWYCH.

 • runnin.biz

  Oceniono 59 razy 49

  Oskar murowany!

 • wicipinski

  Oceniono 48 razy 40

  W odmętach dziejów ludzie wymyślili sobie wszechmogącego stwórcę, który może wszystko, wie wszystko, widzi wszystko, tylko z pieniędzmi sobie nie radzi. Tu musi liczyć na grzesznych ludzi.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 38 razy 34

  A może ktoś zrobi grę "KLER" wtedy zabłyśniemy po całości na całym świecie. Kości zostały rzucone i tego się już nie cofnie.

 • ochujek

  Oceniono 35 razy 33

  Soloch przykładem że mafia pedofilska ma ochronę władz. Zbrodniarzy też nie ma w jawnym rejestrze internetowym. Brawo Smarzowski!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX