ZJAWISKOWA MAGDALENA POPŁAWSKA W ROLI GŁÓWNEJ
– Magdalena Popławska tworzy tu popisową rolę jako kobieta wiecznie wyczekująca powrotów męża, reportera wojennego, z kolejnych wypraw służbowych sugerowanych w tytule - podczas, gdy jej własne ambicje dziennikarskie zostają spychane na drugi plan tyleż mimochodem, co bezpardonowo.
Film rozgrywa się niejako w głowie bohaterki, przez co chwilami przypomina takie klasyki kobiecej subiektywności, jak 3 KOBIETY czy OBRAZY Altmana, ale tonacja całości jest zaskakująco zmienna: są tu momenty ocierające się o kliniczne case study psychotycznego załamania, ale są też sceny szokująco śmieszne, a nawet obyczajowe miniaturki rodem z dobrego rom-comu (wizyta u adwokata rozwodowego) – pisał po premierze filmu zachwycony Michał Oleszczyk, krytyk filmowy, były dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i OFF Camera w Krakowie.
"53 wojny" Ewy Bukowskiej to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze…
Film powstał na motywach książki Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym", czyli autobiograficznej opowieści o związku ze słynnym reporterem, Wojciechem Jagielskim, i pobycie w klinice leczenie stresu bojowego (mimo, że nigdy nie była na wojnie). Bohaterów Magdaleny Popławskiej i Michała Żurawskiego – Ankę i Witka – również łączy skomplikowana relacja, mieszanka miłości i uzależnienia.
Magdalenę Popławską można oglądać także w teledysku do piosenki "Superstar" w wykonaniu Natalii Fiedorczuk. Utwór to cover piosenki, którą wcześniej wykonywali tacy twórcy, jak Carpenters, Usher, Sonic Youth, czy Diana Krall.
Międzynarodowa premiera filmu odbyła się podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w konkursie East of the West. Film był prezentowany również na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", gdzie Magdalena Popławska została nagrodzona Jantarem za najlepszą rolę kobiecą, zaś Ewa Bukowska odebrała nagrodę za najlepszy film od Jury Młodzieżowego. Widzowie 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty mieli okazję oglądać "53 wojny" w sekcji Odkrycia. W Gdyni film brał w konkursie Inne Spojrzenie 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Znalazł się również w programie festiwalu filmowego w Hajfie i festiwalu CineEast w Luksemburgu. Tytuł otrzymał również nagrodę Perspektywa im. Janusza Morgensterna, za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość.
Film będzie również walczył w dwóch konkursach festiwalu Camerimage – Konkursie Debiutów Reżyserskich 2018 i Konkursie Filmów Polskich. Autorem zdjęć jest operator Tomasz Naumiuk, dwukrotnie nagrodzony podczas Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie ("Amok", "Disco Polo"). Producentem filmu jest Studio Munka-SFP.
Rola Anki trafiła do Magdaleny Popławskiej niemal bez castingu.
Aktorka i reżyserka są zgodne – "53 wojny" to film przede wszystkim o kobiecie, ale powinni go zobaczyć wszyscy:
Ewa Bukowska opowiada również o tym, jak w ogóle doszło do powstania filmu i dlaczego sięgnęła po książkę Grażyny Jagielskiej:
Książki Grażyny Jagielskiej dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>