Polski film nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej! To animacja o Ryszardzie Kapuścińskim

Europejska Akademia Filmowa sukcesywnie ogłasza nominacje do swoich corocznych nagród, "europejskich Oscarów" - "Jeszcze dzień życia" w reżyserii Damiana Nenowa i Raula de la Fuente ma szansę na statuetkę w kategorii Najlepszy Europejski Pełnometrażowy Film Animowany. Polscy widzowie już niedługo będą mogli przekonać się, czym film o Ryszardzie Kapuścińskim zachwycił członków Akademii - premiera 2 listopada.

Gala wręczenia 31. Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 15 grudnia w Sewilli w Hiszpanii. To najbardziej prestiżowe nagrody wręczane europejskim filmom. Jej pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski.

Prezydentem Akademii jest Wim Wenders, a przewodniczącą komisji Agnieszka Holland. "Jeszcze dzień życia" o miano Najlepszego Europejskiego Pełnometrażowego Filmu Animowanego będzie walczył z trzema innymi tytułami. W ubiegłym roku laureatem w tej samej kategorii był "Twój Vincent", również dystrybuowany przez NEXT FILM.

 

"Jeszcze dzień życia" - 10 lat przygotowań 

Produkcja filmu na podstawie książki o tym samym tytule trwała niemal 10 lat. Pomysł narodził się w głowie Raúla de la Fuente, od lat zafascynowanego Kapuścińskim i jego twórczością. Podobnie do głównego bohatera filmu, de la Fuente przemierzył świat wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu porywających historii. Parał się pisaniem scenariuszy i reżyserią filmów dokumentalnych, reklam, filmów krótkometrażowych i programów telewizyjnych.

Drugi reżyser, Damian Nenow, dał się poznać publiczności przede wszystkim jako twórca głośnego "Miasta ruin" – animowanego dokumentu pokazującego Warszawę wiosną 1945 roku. W "Jeszcze dniu życia" odpowiadał za reżyserię animacji 3D, w tym najbardziej oryginalne sceny – surrealistyczne wizje, świat widziany przez pryzmat emocji Kapuścińskiego.

 

Platige Image, polski producent filmu, ma na swoim koncie m.in. nagrodzoną nominacją do Oscara „Katedrę” w reżyserii Tomasza Bagińskiego a także liczne nagrody BAFTA czy Annecy International Animated Film Festival.

"Jeszcze dzień życia" - fabuła

"Jeszcze dzień życia" to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie.

Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju.

Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

"Jeszcze dzień życia" - nagrody

"Jeszcze dzień życia" Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego to koprodukcja pięciu państw i unikatowe połączenie pełnometrażowego filmu animowanego z dokumentem. Światowa premiera miała miejsce na festiwalu w Cannes.

Film Nenowa i de la Fuente nagrodzono owacją na stojąco na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy i Honorowym Wyróżnieniem Jury, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Follower dla najbardziej popularnego filmu na włoskim festiwalu Biografilm.

Podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbyła się polska festiwalowa premiera filmu. Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian(21-29.09) "Jeszcze dzień życia" zdobył Nagrodę Publiczności(analogiczne wyróżnienia otrzymał na festiwalach El Gouna w Egipcie i WAMA w Olsztynie).

W polskiej wersji językowej "Jeszcze dzień życia" usłyszymy Marcina Dorocińskiego (jako Ryszarda Kapuścińskiego), Arkadiusza Jakubika, Olgę Bołądź i Tomasza Borkowskiego. Do kin w całej Polsce trafi 2 listopada.

Książka "Jeszcze dzień życia" dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Więcej o: