Nie żyje Włodzimierz Głodek. Był operatorem na planie "Kasi i Tomka", "Rancza" i "Miodowych lat"

Nie żyje Włodzimierz Głodek. Był operatorem na planie "Kasi i Tomka", "Rancza" i "Miodowych lat".

Włodzimierz Głodek był polskim operatorem, realizatorem i producentem filmowym. Nakręcił zdjęcia do ponad 60 różnych filmów i polskich seriali. Wśród nich znajdują się tak popularne produkcje jak "Ranczo", "Kasia i Tomek" czy "Barwy szczęścia". 

Nie żyje Włodzimierz Głodek

Włodzimierz Głodek pochodził z Sochaczewa. Urodził się 23 lipca 1954 roku, zmarł 23 października 2018 roku. O jego śmierci poinformował m.in. Wojciech Adamczyk, reżyser "Rancza". W ciepłych słowach pożegnał się z kolegą z pracy:

Odszedł Włodzimierz Głodek, fantastyczny Operator, cudowny Kolega, Autor zdjęć do RANCZA, RANCZA WILKOWYJE, DZIEWCZYN ZE LWOWA, SIŁY WYŻSZEJ i wielu innych produkcji. Wielka szkoda, Włodku... Dziękuję za wszystko!

Operator był bardzo aktywny zawodowo. W 1978 roku ukończył Wydział Operatorski łódzkiej Filmówki. Jego pierwszym dużym projektem po studiach były zdjęcia do filmu "Mniejsze niebo" z 1980 roku, ostatni film pełnometrażowy, który nakręcił to "Ranczo Wilkowyje". Jego produkcje wyświetlano na antenach wszystkich największych stacji telewizyjnych w Polsce - TVP, TVN i na Polsacie. 

Włodzimierz Głodek był autorem zdjęć do takich filmów jak "Podróże pana Kleksa", "Piggate", "Pan Kleks w kosmosie", "Sposób na Alcybiadesa", "Oczy niebieskie" czy "Goodbye Rockefeller".

Operator pracował także przy licznych produkcjach telewizyjnych. To on nakręcił zdjęcia do słynnego serialu "Kasia i Tomek". Jego zadanie na tym planie niewątpliwie było nowatorskie - serial wyróżniał się tym, że w kadrze było widać twarze tylko głównych bohaterów. Do czegoś podobnego widzowie w Polsce nie byli jeszcze przyzwyczajeni. 

Eksperymenty z niestandardowym ustawieniem kamery kontynuował także na planie innej produkcji komediowej ze stajni TVN-u, "Camera Cafe". Tam zdjęcia kręcono z perspektywy... automatu z kawą. 

Współpraca zawodowa Włodzimierza Głodka z Cezarym Żakiem i Arturem Barcisiem zaczęła się na planie serialu "Miodowe lata". Potem spotkali się jeszcze m.in. przy pracy nad serialem "Całkiem nowe lata miodowe" czy popularnego i lubianego przez widzów serialu TVP "Ranczo", a także komediowej produkcji "Ludzie Chudego". To Głodek był także autorem zdjęć do obydwóch filmów fabularnych związanych z Wilkowyjami.

Inne seriale, które nakręcił Włodzimierz Głodek to także obyczajowe "Miasteczko", "Pensjonat pod Różą", " U fryzjera", " Barwy szczęścia " czy wcześniej wspomniani "Ludzie Chudego " z udziałem Cezarego Żaka.

Więcej o: