Wajda i Kieślowski trafili na listę BBC. Krytycy wybrali najlepsze zagraniczne filmy wszech czasów

Filmy Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego znalazły się w zestawieniu 100 najlepszych zagranicznych filmów, które wybierali na prośbę BBC międzynarodowi krytycy.

BBC opublikowało listę 100 najlepszych nieanglojęzycznych filmów, które do tej pory powstały w historii kina. Pierwsze miejsce zajął film "Siedmiu samurajów" Akiry Kurosawy, zaś 100. "Pejzaż we mgle" Theodorosa Angelopoulosa.

Lista została utworzona na podstawie wyników głosowania aż 209 krytyków filmowych z całego świata. Niestety żaden z nich nie był z Polski. Nie zabrakło za to naszych sąsiadów z Niemiec czy Słowacji.

Filmy Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego wśród najlepszej 100 z całego świata

209 krytyków z 43 krajów świata wybrało 100 najlepszych filmów, które nakręciło 63 reżyserów z 24 różnych państw. Co ciekawe, bohaterowie tych obrazów mówią w zaledwie 19 odmiennych językach. Okazuje się, że 27 najwyżej ocenianych filmów nakręcono w języku francuskim, następnych 12 w języku mandaryńskim i po 11 w językach włoskim i japońskim.

Z drugiej strony, znalazło się także kilka języków reprezentowanych tylko w jednym filmie: białoruski z "Idź i patrz" z 1985 roku, rumuński z "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" oraz język wolof z senegalskim obrazem "Touki Bouki".

Jak na filmy polskich reżyserów głosowali międzynarodowi krytycy?

Wiemy, że na film "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy zagłosowali jednogłośnie krytycy z USA, Indii, Rosji i Izraela. Film Krzysztofa Kieślowskiego wybrali znawcy z Turcji, Południowej Afryki, Chin, USA, Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Indii, Egiptu, Tajwanu czy Izraela. Co ciekawe, zgłaszali też jego inne filmy takie jak "Dekalog 1", "Trzy kolory: Czerwony" i "Biały", "Krótki film o zabijaniu", "Podwójne życie Weroniki", "Krótki film o miłości" i "Amator".

Film Andrzeja Wajdy "Popiół i diament" znalazł się na 99. miejscu tego ciekawego zestawienia. To z niego pochodzi legendarna scena, w której Zbigniew Cybulski jako Maciek Chełmicki podpala kieliszki ze spirytusem, które symbolizują poległych w wojnie kolegów z oddziału AK.

 

Z kolei "Trzy kolory: Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego uplasowały się na miejscu 64. W tej części słynnej trylogii polskiego reżysera zagrała niezapomniana Juliette Binoche, a muzykę napisał Zbigniew Preisner. To pierwsza z części trylogii, której następne części "Trzy kolory. Biały" i "Trzy kolory. Czerwony".

Tytułowe trzy kolory to nawiązanie do barw francuskiej flagi i haseł Wielkiej Rewolucji Francuskiej: wolność, równość, braterstwo. "Niebieski" opowiada o wolności osobistej na przykładzie historii 30-letniej Julie, która w wypadku traci męża i córeczkę. Film dostał Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 1993 roku, Juliette Binoche Cezara dla najlepszej aktorki w 1994 roku.

 

Lista 100 najlepszych zagranicznych filmów - kto i jak głosował?


Głosowanie trwało w sierpniu i wrześniu 2018 roku. Każdy krytyk mógł zagłosować na 10 filmów. Musieli ustawić je w kolejności od najbardziej ulubionych, gdzie "1" oznacza ich zdaniem najlepszy obraz. Za pierwsze miejsce produkcji przypadało 10 punktów, a za każde następne odejmowano po jednym punkcie. Kiedy zebrano ankiety od wszystkich, podliczono wyniki i na tej podstawie wybrano zwycięzcę - "Siedmiu samurajów". Tutaj znajdziecie pełną listę. 

W badaniu brali udział znawcy kinematografii z Wielkiej Brytanii, Kolumbii, Palestyny, Meksyku, Nigerii, Brazylii, Turcji, Azerbejdżanu, Południowej Afryki. Kanady, USA, Indii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Czarnogóry, Irlandii, Słowenii, Izraela, Australii, Niemiec, Chin, Korei Południowej, Rosji, Rumunii, Egiptu, Argentyny, Słowacji, Chile, Japonii, Austrii, Seri, Gruzji, Singapuru, Włoch, Grenady, Chile, Francji, Kirgistanu, Estonii i Tajwanu,

Więcej o: