"Zimna wojna" ma szansę na nominację do Złotych Globów. Jeszcze żaden polski film nie zdobył tej nagrody

"Zimna wojna" znalazła się na liście potencjalnych kandydatów do Złotych Globów w kategorii filmów zagranicznych stworzonej przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

"Zimna wojna" jest już oficjalnym polskim kandydatem do Oscara, film wygrał Złotą Palmę w Cannes, a Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej uznało, że ma też szansę powalczyć o Złote Globy w trakcie 76. gali rozdania tych nagród.

"Zimna wojna" nominowana do Złotych Globów?

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej jest instytucją, która przyznaje Złote Globy. Właśnie opublikowano listę 80 filmów, które mają szansę wygrać w kategorii najlepszego filmu zagranicznego i znajduje się na niej "Zimna wojna". I jak komisja przyznaje w oficjalnym komunikacie, w tym roku już proces wstępnej selekcji był bardzo intensywny, choć także niezwykle dla nich przyjemny. Teraz musza zdecydować, których pięć filmów najbardziej zasługuje na wygraną.

Złote Globy - znaczące daty

Oficjalna lista filmów nominowanych do Złotych Globów zostanie ogłoszona 6 grudnia, zaś same nagrody przyznane równo miesiąc później. To ważne o tyle, że wybory komisji HFPA często pokrywają się z tymi, które czyni komisja oscarowa.

Żaden polski film jeszcze nie wygrał Złotych Globów

Ostatnią produkcją, która miała największą szansę na zdobycie tej prestiżowej nagrody była oscarowa "Ida" Pawlikowskiego, niestety w 2015 roku Złote Globy wygrał z nią rosyjski "Lewiatan". Oscary zostały przyznane nieco później i wtedy to polski film górował.

Przed Pawlikowskim o Złote Globy walczył także Roman Polański ze swoim "Pianistą", ale przegrał z głośnymi "Godzinami". Na pocieszenie przypomnimy, że potem jego film zdobył aż trzy Oscary -  dla Adriana Brody'ego jako najlepszego aktora pierwszoplanowego, dla najlepszego reżysera i dla najlepszego scenariusza adaptowanego. 

Jednak to Krzysztof Kieślowski ze wszystkich polskich reżyserów miał na koncie najwięcej nominacji do Złotych Globów. Komisja doceniła jego trzy filmy: "Podwójne życie Weroniki", "Trzy kolory: Niebieski" i "Trzy kolory: Czerwony".

Choć można przypuszczać, że nawet jeśli "Zimna wojna" Złotych Globów nie wygra, to ciągle ma szansę na Oscara. Tak przynajmniej pokazują ostatnie doświadczenia.

Jakie są wymagania komisji przyznającej Złote Globy dla filmów zagranicznych?

By dany film zakwalifikował się w tej kategorii, przynajmniej 51 procent dialogów musi się toczyć w języku innym niż angielski. Obraz musi być filmem dramatycznym, musicalem bądź komedią. Filmy animowane mają bowiem własną kategorię, a filmy dokumentalne nie są brane pod uwagę.

Co więcej, filmy brane pod uwagę przy rozdawaniu Złotych Globów muszą być wyświetlane w swoim ojczystym kraju 15 miesięcy przed galą rozdania nagród. W przeciwieństwie do Oscarów, każdy kraj może zgłosić dowolną liczbę filmów do konkursu.

Więcej o: