Oczywistym było, że 11 listopada nie zabraknie filmów historycznych w ramówce, ale wprowadzone niespodziewanie wolne 12 listopada trochę wszystkich zaskoczyło. I z tym jednak TVP sobie poradziło sięgając po klasykę. Inne stacje telewizyjne też się dostosowały do zmian w kalendarzu.
TVP jako telewizja publiczna od 3 lat realizuje politykę edukacji historycznej i raczy swoich widzów kolejnymi serialami poświęconymi polskim dziejom. Akcja zaczęła się od wprowadzenia telenoweli "Korona królów", ale na 11 listopada TVP przygotowało specjalny odcinek najnowszego serialu o Józefie Piłsudskim. Na tym program jednak się nie kończy.
TVP 1 zadbało, żeby widzowie nie zapomnieli, że 11 listopada to Święto Niepodległości. Tego dnia na antenie poza transmisjami z oficjalnych obchodów rządowych uroczystości czekają nas także pokazy odpowiednich filmów i seriali. O godzinie 13.45 poleci ostatni film Jerzego Hoffmana "1920 Bitwa Warszawska", co wydaje się jak najbardziej naturalnym wyborem w świetle obchodzonej rocznicy.
Następna w kolejce jest premiera pierwszego odcinka serialu "Ziuk. Młody Piłsudski". To będzie o tyle specjalny pokaz, że odcinek pilotażowy składać się będzie z połączonych scen odcinka pierwszego i drugiego. Twórcy jednocześnie zapewniają, że sceny te nie będą zupełną kopią tych odcinków.
Akcja serialu zacznie się w roku w 1887 roku. Wtedy to 19-letni Józef Piłsudski został aresztowany pod zarzutem udziału w udanym zamachu na cara. Młodzieniec ostatecznie trafią na zsyłkę na Sybir. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć relację z jego podróży przez Rosję oraz potyczkę z Mandżurami, w trakcie której przyszły Marszałek po raz pierwszy pokaże, że ma cechy przywódcze.
Tego dnia ostatnią produkcją fabularną poświęconą tematyce niepodległościowej będzie 11. odcinek serialu "Drogi wolności".
Tymczasem 11 listopada na antenie TVP 2 od rana będzie również królował Jerzy Hoffman. O godzinie 10.45 zacznie się bowiem jego "Ogniem i mieczem", które do tej pory pozostaje filmem z największą kinową oglądalnością po 1989 roku - zobaczyło go 7 151 354 widzów.
Po "Ogniem i mieczem" będzie dawka muzycznych uniesień, o 16.30 poleci "Koncert dla Niepodległej". Wieczór na TVP 2 zamknie projekcja filmu "Miasto z morza" o budowie Gdyni, który obejrzeć będzie można o 21.00.
TVP 1 nie pokaże porannych "Wiadomości" i programu "Kwadrans polityczny". Za to w ich miejsce polecą filmy fabularne: "Szybka jak wiatr" i "Ślub moich marzeń". Nie oznacza to jednak, że tego dnia nie czeka nas dawka odpowiednich emocji filmowych. 0 11.30 poleci powtórka reportażu "Korona królów - taka historia...", a o 18.30 obowiązkowa "Korona królów".
Późnym wieczorem widzowie zostaną uraczeni spektaklem teatralnym o znamiennym tytule "Człowiek, który zatrzymał Rosję", a o 22.40 czeka ich spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim. O tej porze bowiem poleci piąta część jego "Dekalogu", czyli "Krótki film o zabijaniu". Na dobry sen będzie można zagłębić się w programie "Atlas Niepodległości" o 23.50.
12 listopada na antenie TVP 2 nie widać żadnych zmian w układzie emitowanych programów.
Polsat na 11 listopada przygotował się sumiennie i pokaże o 20.30 film dokumentalny "Niepodległość". Do jego produkcji użyto niepublikowanych do tej pory materiałów z lat 1914-1923, które zostały sumienne pokolorowane i odrestaurowane. Film wyprodukowano przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Filmoteki Narodowej.
TVN w związku z ogłoszeniem 12 listopada dniem wolnym musiał nieco zmodyfikować swoje plany na dzienną ramówkę. Zamiast popularnych seriali paradokumentalnych "Szpital", "Szkoła", "Ukryta prawda" czy "19+" wyemitowane zostaną filmy fabularne "Jak ukraść księżyc" (bynajmniej nie chodzi o film z udziałem braci Kaczyńskich), "Batman Superman: świt sprawiedliwości" i komedia romantyczna "Nie kłam kochanie" z Piotrem Adamczykiem.