"Zimna wojna" i "Jeszcze dzień życia" z 5 nominacjami do "europejskich Oscarów". Kulig i Kot z szansą na wyróżnienie

"Zimna wojna" otrzymała pięć nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej, nazywanej czasem "europejskimi Oscarami". To nie jedyna polska produkcja z tak licznymi nominacjami - spore szanse na wygraną ma też "Jeszcze dzień życia".

Europejskie Nagrody Filmowe są przyznawane w 10 kategoriach, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni 15 grudnia tego roku w Sewilli.

Nominacje dla polskich filmów - "Zimna wojna"

"Zimna wojna" w tym roku uzyskała pięć nominacji do EFA (European Film Award): w kategorii najlepszego filmu roku, a także w kategoriach: reżyser, scenarzysta, aktorka i aktor.

W przypadku tych ostatnich dwóch nagród szansę na zwycięstwo mają odtwórcy głównych ról: Joanna Kulig i Tomasz Kot.

W kategorii Najlepszy Europejski Film Roku "Zimna wojna" zawalczy z filmami: "Dogmane", "Szczęśliwy Lazarro", "Granica" i "Dziewczyna".

To kolejne wyróżnienia, jakie mogą być przyznane za "Zimną Wojnę". Już wcześniej ogłoszono, że Polski Instytut Sztuki Filmowej zgłosił obraz Pawła Pawlikowskiego jako polskiego kandydata do Oscara. Mówi się też, że "Zimna wojna" ma sznasę na nominację do złotych Globów. 

Wcześniej za reżyserię "Zimna wojna" została nagrodzona w Cannes, a a na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobyła Złote Lwy i tytuł najlepszego filmu. 

"Jeszcze dzień życia" - 5 nominacjami do "europejskich Oscarów"

Nie tylko "Zimno wojna" została tak szczodrze doceniona przez jury. Inna polska produkcja - "Jeszcze dzień życia" Damiana Nenowa i Raúla de la Fuentego - zdobył nominacje do Europejskich Nagród Animacyjnych aż w pięciu kategoriach: Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Projekt Postaci, Najlepsza Ścieżka Dźwiękowa, Najlepszy Dźwięk .

"Jeszcze dzień życia" to animacja, trzymająca widza w wielkim napięciu.  Opowiada historię trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie.Polska premiera filmu odbyła się 2 listopada. 

"Jeszcze dzień życia" ("Another Day of Life"), reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente, scen. Raúl de la Fuente, Amaia Remírez, David Weber, Niall Johnson. Prod. Platige Films, Kanaki Films

Więcej o: