"Zimna wojna" dostała już swojego pierwszego "europejskiego Oscara". Ma nominacje w jeszcze 4 kategoriach

"Zimna wojna" dostała aż 5 nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej. Już wiadomo, że wygrała w kategorii montażu.

Jarosław Kamiński dostał Europejską Nagrodę Filmową za montaż filmu "Zimna wojna".

"Zimna wojna" z pierwszą Europejską Nagrodą Filmową

Europejskie Nagrody Filmowe są przyznawane w 10 kategoriach, a wszyscy zwycięzcy zostaną uhonorowani na uroczystej gali, która odbędzie się 15 grudnia tego roku w Sewilli.

Niemniej, specjalne jury zebrało się Berlinie i wybrało już zwycięzców aż w kategoriach takich jak zdjęcia, montaż, produkcja, kostiumy, charakteryzacja, najlepszy kompozytor, udźwiękowienie i po raz pierwszy za efekty specjalne.

Jarosław Kamiński wygrał w kategorii montaż. Jury tak uzasadniło swój wybór:

Montaż w "Zimnej wojnie: jest znaczący i pełen emocjonalnego ładunku, niemal jak w poezji. Poetycki sposób zmontowania filmu wspiera i wzmacnia zmysłowość historii. Montażysta wrażliwie prowadzi bohaterów przez czas, podkreśla ich izolację od siebie w przestrzeni, pokazuje fragmentaryczność ich związku i niemożliwość bycia razem.

Przypominamy, "Zimna wojna" w tym roku uzyskała pięć nominacji do EFA, w kategoriach: najlepszy filmu roku, reżyser, scenarzysta, aktorka i aktor. Jedną z nich już mamy!

Przypominamy, Europejska Nagroda Filmowa to  najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana filmom na naszym kontynencie, z czego najważniejsza to Film Roku (w tej kategorii "Zimna wojna" też ma nominację!". Co ciekawe, nagrodę przyznaje się od 1988 roku i pierwszym laureatem tego wyróżnienia był Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". W 2010 roku nagrodę tę dostał Roman Polański za "Autora widmo", a w 2014 roku Paweł Pawlikowski za "Idę".

Więcej o: