"Zimna wojna" to najlepszy nieanglojęzyczny film roku według amerykańskich krytyków

"Zimna wojna" dostała kolejne wyróżnienie, tym razem od amerykańskiego National Board of Review.

National Board of Review to działająca od ponad 100 lat instytucja zrzeszająca amerykańskich krytyków filmowych, którzy od 1929 roku przyznają swoje nagrody. W tym roku uznali, że "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego jest najlepszym filmem nieanglojęzycznym.

"Zimna wojna" to najlepszy nieanglojęzyczny film roku

National Board of Review powstało w 1909 roku i w swoich szeregach zbiera krytyków filmowych, filmowców, wykładowców i osoby związane ze światem filmu. Razem chcą wspierać rozwój kinematografii, zarówno artystycznej i tej rozrywkowej. Co roku ta grupa ogląda ponad 250 filmów z całego świata, toczy długie dyskusje i ogłasza na koniec listopada wyniki swojego głosowania na najlepsze filmy, reżyserów, aktorów etc. W styczniu wyróżnienia są wręczane na corocznej gali.

W tym roku to zacne grono uznało, że film Pawła Pawlikowskiego jest najlepszą nieanglojęzyczną produkcją.

'Zimna wojna' wygrała'Zimna wojna' wygrała http://www.nationalboardofreview.org/award-years/2018/

To tyle ciekawe, że oscarowa "Ida" takiego wyróżnienia nie dostała.

Nagrody dla "Zimnej wojny"

Dopiero co dowiedzieliśmy się, że "Zimna wojna" dostała wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych czy Europejską Nagrodę Filmową za zdjęcia. To oznacza, że film już zdobył 12 różnych nagród, w tym Złotą Palmę za reżyserię czy Złote Lwy w czterech różnych kategoriach.

Warto też pamiętać, że ten film to polski kandydat do Oscara. Na razie w kategorii filmu nieanglojęzycznego zgłoszono propozycje z 87 krajów, a oficjalne nominacje do Oscara w kategorii nieanglojęzycznego filmu zostaną ogłoszone 22 stycznia 2019 roku.