Nie żyje Gloria Katz. Nominowana do Oscara scenarzystka "Indiany Jonesa" pracowała też przy "Gwiezdnych wojnach"

Gloria Katz zmarła w wieku 76 lat w wyniku choroby nowotworowej. To ona pomogła nadać ostateczne rysy kultowej postaci księżniczki Lei.

Gloria Katz razem ze swoim mężem Willardem Huyckiem napisała scenariusze do tak klasycznych filmów jak "Amerykańskie graffiti", "Gwiezdne wojny" czy do jednej z części przygód Indiany Jonesa - donosi Hollywood Reporter.

Gloria Katz nie żyje

Mąż zmarłej scenarzystki przekazał mediom, że Gloria Katz zmarła w szpitalu w Los Angeles po długiej walce z rakiem jajnika. Tego samego dnia para obchodziła 49. rocznicę ślubu.

Małżonkowie wspólnie stworzyli scenariusz do filmu "Indiana Jones i świątynia zagłady" z 1984 roku. Katz napisała także scenariusze do takich filmów jak "Mesjasz zła", "Amerykańskie graffiti" (nominowany do Oscara), "Szczęściara", "Francuskie pocztówki", "Najlepszą obroną jest atak", czy "Matki, córki i kochanki". Jej "Kaczor Howard" był pierwszą adaptacją postaci ze świata Marvela.

 

Gloria Katz - kariera

Gloria Katz urodziła się w Los Angeles w 1942 roku, studiowała na uniwersytecie Berkeley. W 1969 roku wyszła za Willarda Huycka, który już wtedy przyjaźnił się z Georgem Lucasem.

Małżeństwo pracowało przy scenariuszu pierwszych "Gwiezdnych wojen". Jak Katz sama opowiadała, nanosili na niego poprawki z pełną zgodą reżysera:

Powiedział "wypolerujcie to", napiszcie, co chcecie, ja to przejrzę i zobaczę, czego potrzebuję.

Wtedy Lucas nie chciał, żeby ktoś wiedział, że biorą udział w projekcie. Wedle zapewnień scenarzystki, przemyciła do filmu jak najwięcej humoru, a około 30 proc. dialogów wyszło spod jej pióra. To dzięki niej i jej małżonkowi księżniczka Leia zyskała osobowość silnej kobiety, która nie jest ładnym dodatkiem do akcji, za to sama nią steruje.

Więcej o: