Premiera pierwszego polskiego serialu oryginalnego Netfliksa. "1983" można obejrzeć na całym świecie

"1983" to pierwszy w pełni zrealizowany po polsku i w Polsce serial stworzony przez Netflix. Co trzeba wiedzieć, zanim zacznie się go oglądać? Np. to, że pomysł na całą produkcję narodził się, kiedy Maciej Musiał poprosił scenarzystę o pomoc.

"1983" to pierwszy w pełni polski projekt Netfliksa. Jest polska obsada, polskie reżyserki, polscy operatorzy i polskie plenery i na wskroś polska fabuła, choć to alternatywna wersja naszej historii. Na 30 listopada zaplanowano ogólnoświatową premierę 8-odcinkowego serialu. Wszyscy chętni widzowie z dostępem do Netfliksa mogą go od piątku zobaczyć i przekonać się na własnej skórze, o co jest tyle hałasu.

"1983" - fabuła i jak narodził się na nią pomysł

"1983" pokazuje, jak inaczej wyglądałyby losy świata, gdyby w Polsce historia potoczyła się zgoła inaczej. Serial to opowieść o naszym kraju w alternatywnej rzeczywistości, w którym nie było solidarnościowego przełomu, nie było Okrągłego Stołu i nie było stanu wojennego.

To opowieść o Polsce, w której komunizm nigdy nie upadł, o Polsce, która zmieniła się w państwo policyjne po serii zamachów terrorystycznych, gdzie za to obywatelom żyje się całkiem dostatnio.

Głównymi bohaterami są świeżo upieczony absolwent prawa, pełen ideałów chłopak, który w dodatku jest beniaminkiem obecnego systemu - dość powiedzieć, że umawia się z córką jednego z państwowych notabli. W tej roli wystąpił Maciej Musiał.

Pewnego dnia w jego ręce dostają się dokumenty, które naprowadzają go na trop spisku sprzed blisko 20 lat. Okazuje się, że zamachy, które zmieniły oblicze Polski, były starannie zaplanowane i są w nie zamieszani ludzie, którzy po tych wszystkich latach nie cofną się przed niczym, by tajemnica nie wyszła na jaw. Młody student z pomocą wybitnego, choć oczywiście skonfliktowanego z przełożonymi, śledczego z milicji, bada tajemniczą sprawę. Tutaj popisał się Robert Więckiewicz.

Scenariusz wymyślił i napisał jednak amerykański specjalista, Joshua Long. Jak przyznał w wywiadzie z Spidersweb, cały projekt zaczął się od zwykłej przyjacielskiej przysługi.

Maciej Musiał poprosił go bowiem, żeby napisał scenę dla jego agenta w Hollywood. Panowie razem wymyślili postaci idealistycznego studenta prawa i cynicznego milicjanta, którzy wspólnie pracują nad rozwikłaniem tajemniczej sprawy. 

Z małej sceny z tą dwójką narodziła się cała reszta. Long podkreśla, że wybrał lata 80. w Polsce dlatego, że doskonale pamięta, jak te czasy wyglądały w USA. Wtedy też ze swoim ojcem skrupulatnie śledził doniesienia z naszego kraju i szczerze powiedział:

To, co stało się w Polsce, zmieniło cały świat. Na lepsze.

Co scenarzysta "1983" wiedział o Polsce zanim napisał scenariusz?

Joshua Long w wywiadzie dla Spidersweb, opowiedział, że spędził w Polsce sześć lat i na własne oczy widział, jak nasz kraj zmienia się po zmianie ustroju. Sam określił ten czas renesansem kulturowym i finansowym, co więcej podkreślił:

Przez ten czas doświadczyłem tego, co to znaczy być Polakiem i jak widzą samych siebie sami Polacy. Podróżowałem po całym kraju i widziałem wiele, sporo się dowiedziałem na temat historii.
Nie możesz poruszać się po polskich miastach i nie zwrócić uwagi na to, że historia jest widoczna wszędzie.

I musimy przyznać, że ta historia jest też widoczna w najnowszym serialu Netfliksa. Nie tylko ta zmyślona, ale też całe prawdziwe tło, które jest punktem wyjścia dla historii. Long postarał się, żeby wszystko, co czerpie z rzeczywistości, było jak najlepiej dopracowane:

Konsultowałem się z ludźmi, którzy żyli w tamtych czasach, ponieważ to jedyna część serialu, która rozgrywa się w tym prawdziwym świecie. Musiało to być wiarygodne i autentyczne.

"1983" - co jeszcze trzeba wiedzieć? 

Najnowszy serial wyreżyserowały aż cztery kobiety filmu: Katarzyna Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Holland i Agnieszka Smoczyńska. W obsadzie poza Maciejem Musiałem i Robertem Więckiewiczem znaleźli się też: Michalina Olszańska, Andrzej Chyra i Zofia Wichłacz. W znakomitej obsadzie znaleźli się także: Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Wojciech Kalarus, Mateusz Kościukiewicz oraz Ewa Błaszczyk.