Jak wyglądała praca na planie "1983"? Netflix pokazał kulisy głośnej produkcji

"1983" to pierwsza polska produkcja Netfliksa. Ukazał się właśnie specjalny dokument pokazujący kulisy tej wyjątkowej produkcji.

Jak wyglądałaby Polska, gdyby zimna wojna trwałaby w najlepsze? Serial "1983" właśnie pokazuje taką alternatywną rzeczywistość.

Serial miał swoją ogólnoświatową premierę 30 listopada. A co mają do powiedzenia o produkcji jej twórcy? 

Jak wyglądała praca na planie "1983"?

Polski świat przedstawiony w "1983" niewątpliwie jest wyjątkowy. Twórcom należny przyznać, że jest jednocześnie przerażająco zimny i zaskakująco pociągający estetycznie. Oto jak wyglądała praca ekipy filmowej i co mają do powiedzenia o serialu jego reżyserki i odtwórcy głównych ról:

 

O szczegółach produkcji opowiedzieli m.in. scenarzysta Joshua Long, reżyserki Agnieszka Holland, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska i Katarzyna Adamik oraz odtwórcy głównych ról: Maciej Musiał, Robert Więckiewicz, Michalina Olszańska, Krzysztof Wach i Zofia Wichłacz.

Podczas, gdy nasi krytycy rugają "1983" zagraniczni krytycy mają na serial zupełnie odmienne spojrzenie. 

NBC: Jeden z najlepszych seriali na Netfliksie jest po polsku

Na NBC ukazała się recenzja, która już w tytule mówi, że "1983" to jeden z najlepszych seriali, jakie na Netfliksie można obejrzeć. I uwaga, Ani Bundle obejrzała "1983" po polsku z angielskimi napisami.

Autorka krótko stwierdziła, że prawdziwa "globalna" rozrywka" trafia do widzów z różnych zakątków świata. I tak właśnie jej zdaniem jest w przypadku "1983". Tak krótko recenzuje całość:

Ten serial to zwarto poprowadzona historia, z trzymającymi na krawędzi krzesła zawirowaniami akcji - to opowieść cebula, która dopiero zaczyna się obierać.

Podkreśla, że nasza historia powinna być szeroko znana i mocno rezonować we współczesnej Ameryce z Trumpem u władzy.

Bundle zauważa także, że produkcja wydaje się w istocie współczesna i bliższa widzowi, mniej "historyczna", dzięki temu, że twórcy skupili się na swojej opowieści, a nie robieniu nawiązań do historycznych wydarzeń. Podkreśla też, że serial jest "uparcie polski" dzięki takim szczegółom jak komunistyczne napisy, uniformy esbecji czy brutalistyczna architektura.

Więcej o:
Komentarze (7)
Jak wyglądała praca na planie "1983"? Netflix pokazał kulisy głośnej produkcji
Zaloguj się
 • krikrikrikri

  Oceniono 11 razy 3

  W rankingu seriali NETFLIX chyba na 84 miejscu!!! W rankingu seriali wszystkich pewnie gdzieś zaszczytne 10 000 miejsce. Średni to za dużo powiedziane, ale Pani Holland reżyserowała, wielka bojowniczka opozycji to trzeba badziewie promować, lemingi jak to głupie lemingi uwierzą że fajny.

 • deco.derr

  Oceniono 4 razy 2

  Obejrzalem wczoraj 4 odcinki, jest Ok, ale gdzie tam do takiego chocby Ozark :). O Breaking Bad przez grzecznosc nie wspominam.
  No ale Polska to Polska. Nie sadze, by serialik przyjal sie za granica.
  Dziwaczna maniera, calosc jakby filowana za ciemno, noc, mgla, przycmine swiatla we wnetrzach.
  Ok, komuna jest, ale wystarczy to zaanonsowac na poczatku, po co meczyc oczy widza cala godzine ?

 • delivered

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety słaby. Po obejrzeniu 4 odcinków nie byłem zainteresowany, aby obejrzeć następne. Serial jest po prostu nudny. Nawałnica klisz oraz dziwne i nienaturalne dialogi. Nawet nie ma porównania do Dark czy Dom z papieru.

 • kot_kotando

  Oceniono 5 razy 1

  Obejrzałem pierwszy odcinek i jakoś mnie nie ciągnie do oglądania dalszych.

 • icaro

  Oceniono 4 razy 0

  Obejrzałem( mieszkam za granicą) I nic specjalnego. Nie spodoba się poza Polską, pierwszy odcinek i ktoś nie znający Polski, absolutnie nie zrozumie o co w nim chodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX