Jak wyglądała praca na planie "1983"? Netflix pokazał kulisy głośnej produkcji

"1983" to pierwsza polska produkcja Netfliksa. Ukazał się właśnie specjalny dokument pokazujący kulisy tej wyjątkowej produkcji.

Jak wyglądałaby Polska, gdyby zimna wojna trwałaby w najlepsze? Serial "1983" właśnie pokazuje taką alternatywną rzeczywistość.

Serial miał swoją ogólnoświatową premierę 30 listopada. A co mają do powiedzenia o produkcji jej twórcy? 

Jak wyglądała praca na planie "1983"?

Polski świat przedstawiony w "1983" niewątpliwie jest wyjątkowy. Twórcom należny przyznać, że jest jednocześnie przerażająco zimny i zaskakująco pociągający estetycznie. Oto jak wyglądała praca ekipy filmowej i co mają do powiedzenia o serialu jego reżyserki i odtwórcy głównych ról:

 

O szczegółach produkcji opowiedzieli m.in. scenarzysta Joshua Long, reżyserki Agnieszka Holland, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska i Katarzyna Adamik oraz odtwórcy głównych ról: Maciej Musiał, Robert Więckiewicz, Michalina Olszańska, Krzysztof Wach i Zofia Wichłacz.

Podczas, gdy nasi krytycy rugają "1983" zagraniczni krytycy mają na serial zupełnie odmienne spojrzenie. 

NBC: Jeden z najlepszych seriali na Netfliksie jest po polsku

Na NBC ukazała się recenzja, która już w tytule mówi, że "1983" to jeden z najlepszych seriali, jakie na Netfliksie można obejrzeć. I uwaga, Ani Bundle obejrzała "1983" po polsku z angielskimi napisami.

Autorka krótko stwierdziła, że prawdziwa "globalna" rozrywka" trafia do widzów z różnych zakątków świata. I tak właśnie jej zdaniem jest w przypadku "1983". Tak krótko recenzuje całość:

Ten serial to zwarto poprowadzona historia, z trzymającymi na krawędzi krzesła zawirowaniami akcji - to opowieść cebula, która dopiero zaczyna się obierać.

Podkreśla, że nasza historia powinna być szeroko znana i mocno rezonować we współczesnej Ameryce z Trumpem u władzy.

Bundle zauważa także, że produkcja wydaje się w istocie współczesna i bliższa widzowi, mniej "historyczna", dzięki temu, że twórcy skupili się na swojej opowieści, a nie robieniu nawiązań do historycznych wydarzeń. Podkreśla też, że serial jest "uparcie polski" dzięki takim szczegółom jak komunistyczne napisy, uniformy esbecji czy brutalistyczna architektura.

Więcej o: