Ogłoszono nominacje do Złotych Globów. "Zimna wojna" wypadła ze stawki

Niestety, "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nie dostała nominacji do Złotych Globów.

Dużo mówiło się o tym, że "Zimna wojna" ma duże szanse na nominację do Złotych Globów w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Nasz kandydat znalazł się we wstępnym zestawieniu jury, jednak po ogłoszeniu nominacji okazało się, że nie ma tam polskiego filmu.

"Zimna wojna" bez nominacji do Złotych Globów

W tym roku do Złotych Globów w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego nominowane zostały libański film "Capernaum", belgijski "Girl", niemiecki "Never Look Away", meksykański "Roma" oraz film z Japonii "Shoplifters". Jak widać w nominowanej piątce nie znalazło się miejsce dla naszego kandydata do Oscara, "Zimnej wojny".

To o tyle niepokojące, że Złote Globy są traktowane jako najlepsza wskazówka co do tego, kto wygra Oscara. 

Żaden polski film jeszcze nie wygrał Złotych Globów

Ostatnią produkcją, która miała największą szansę na zdobycie tej prestiżowej nagrody była oscarowa "Ida" Pawlikowskiego, niestety w 2015 roku Złote Globy zgarnął rosyjski "Lewiatan". Oscary zostały przyznane nieco później i wtedy to polski film górował.

Przed Pawlikowskim o Złote Globy walczył także Roman Polański ze swoim "Pianistą", ale przegrał z głośnymi "Godzinami". Na pocieszenie przypomnimy, że potem jego film zdobył aż trzy Oscary -  dla Adriana Brody'ego jako najlepszego aktora pierwszoplanowego, dla najlepszego reżysera i dla najlepszego scenariusza adaptowanego. Jednak to Krzysztof Kieślowski ze wszystkich polskich reżyserów miał na koncie najwięcej nominacji do Złotych Globów. Komisja doceniła jego trzy filmy: "Podwójne życie Weroniki", "Trzy kolory: Niebieski" i "Trzy kolory: Czerwony".

Choć można przypuszczać, że nawet jeśli "Zimna wojna" Złotych Globów nie wygra, to ciągle ma szansę na Oscara. Tak przynajmniej pokazują ostatnie doświadczenia.

Więcej o:
Komentarze (43)
Ogłoszono nominacje do Złotych Globów. "Zimna wojna" wypadła ze stawki
Zaloguj się
 • witula2

  Oceniono 19 razy 15

  Kurczę kto pisze te artykuły!! Podaliście filmy nominowane w ubiegłym roku!!!!

 • ilenka50

  Oceniono 11 razy 11

  The Square? Przecież to film z zeszłego roku. Chyba coś Wam się pokróliczkowało.

 • rahtava

  Oceniono 16 razy 10

  po prostu WOW! pięciolatek piszący to "coś", nie dość, że nie zna w ogóle kina to jeszcze kopiuj/wklej nie potrafi zastosować, bo nie zna prostych zasad panujących w globach czy oskarach. Otóż drogi pięciolatku, w roku bieżącym sprawdzamy nominacje na rok przyszły. Czyli w roku 2018 sprawdzamy nominacje na rok 2019. Ale po co ja to pisze, przecież ten pięciolatek pewnie nie potrafi nawet czytać...

 • czonek22

  Oceniono 18 razy 8

  odnoszę wrażenie, że personifikacja narodowego mniemania o tym filmie ma przypięte huzarskie skrzydła, ułańską fantazję i koszulką ze znakiem polski walczącej, a tak naprawdę to wcale nie jest tak zachwycający film, stąd też niesie się jęk rozczarowania.

 • archimedesss

  Oceniono 17 razy 7

  dla mnie ten film był dobry, ale fabuła i dramaturgia postaci nie do końca mnie przekonały.

 • dorry

  Oceniono 12 razy 6

  Nominację dostał m.in. film japońskiego reżysera Hirokazu Koreeda, film który już dostał Złotą Palmę. Jeśli ten film jest podobny do poprzednich filmów tego reżysera (np "Nasza młodsza siostra" - czysta poezja) to, przepraszam bardzo, ale "Zimna wojna" mogłaby co najwyżej robić za support...
  Nie rozumien fenomenu Zimnej wojny. Dla mnie to artystowski, lekko nadęty film o niczym, nie budzi żadnych emocji, nie przybliża bohaterów. Kilka ładnych obrazków i tyle.

 • wujek_extrema

  Oceniono 6 razy 6

  Tak na marginesie, "pianista" to nie byl polski film ale raczej o Polsce okupowanej ale produkcja byla amerykanska

 • delivered

  Oceniono 11 razy 5

  Nigdy nie rozumiałem zachwytów nad każdym badziewiem które zrobili Polacy, tylko dlatego ze akurat jest z Polski. To świadczy o głębokich kompleksach, a traktowanie kwestii artystycznych w kategoriach sportowych to już jest chyba jakaś Polska specjalność.

 • byrcyn11

  Oceniono 5 razy 5

  Zdrada ! A poważnie; na filmie byłem - podobał mi się, ale może są lepsze. Tamtych nie widziałem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX