Jeszcze jeden polski film może ubiegać się o nominację do Oscara. Poinformował o tym PISF

Film dokumentalny "Komunia" Anny Zameckiej może zostać kolejnym polskim kandydatem do Oscara. Poinformował o tym Polski Instytut Sztuki Filmowej.

"Komunia" Anny Zameckiej to jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Dość powiedzieć, że już ma na koncie Europejską Nagrodę Filmową.

Kolejny polski kandydat do Oscara

"Komunia" Anny Zameckiej wygrała ostatnio na Yamagata International Film Festival w Japonii. Co więcej, film trafił do amerykańskiej dystrybucji, dzięki czemu może także ubiegać się o nominację do Oscara - poinformował PISF.

W USA ostatnio odbyły się specjalne pokazy filmu Zameckiej, gospodarzem jednego z nich był nominowany do Oscara aktor Ed Harris.

Teraz nie zostaje nic innego jak trzymać kciuki i liczyć na to, że 22 stycznia usłyszymy, że nie tylko "Zimna wojna" może zostać nagrodzona najbardziej prestiżową nagrodą filmową na świecie.


"Komunia" to przejmujący obraz życia 14-letniej Oli. Dziewczynka opiekuje się ojcem i pomaga swojemu bratu z autyzmem przygotować się do komunii. Ola ma nadzieję, że dzięki tej uroczystości uda jej się ściągnąć mamę, która z nimi nie mieszka.

 

Jej 13-letni brat Nikodem obserwuje zmagania Oli oraz ich rodziców ze swojej, specyficznej perspektywy. Film w istocie opowiada o tym, że kiedy dorośli zawodzą, dzieci muszą szybko dorosnąć. Jak mówi opis dokumentu na stronie Film polski:

"Komunia" odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna była Anna Zamecka, film powstał dzięki współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz połączonych sił HBO Polska, Wajda Studio i Otter Films.