"Zimna wojna" zgarnia kolejne "europejskie Oscary"! Nagroda też dla innego polskiego filmu!

"Zimna wojna" otrzymała nagrodę dla najlepszego europejskiego filmu. Obraz triumfował na gali "europejskich Oscarów", jego twórcy otrzymali statuetki jeszcze w czterech kategoriach. Nagrodę otrzymał też polsko-hiszpański film na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego.

"Zimna wojna" (2018), reż. Paweł Pawlikowski, dystrybucja Kino Świat

Ogromny sukces "Zimnej wojny" w Sewilli. Film Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrodę dla najlepszego europejskiego filmu 2018 roku, ale też cztery inne "europejskie Oscary": za najlepszy scenariusz, za reżyserię, za montaż i dla najlepszej aktorki. 

Złota passa zaczęła się od nagrody za najlepszy scenariusz Europejskich Nagród Filmowych. - Czuję się jak oszust. Istnieją jakieś 193 wersje tego scenariusza, jestem anty-scenarzystą. Piszę cały czas - mówił Pawlikowski po odebraniu nagrody. 

Nagrodę za najlepszej aktorki otrzymała Joanna Kulig za rolę w "Zimnej wojnie". Statuetkę w jej imieniu odebrał Paweł Pawlikowski - ona sama nie mogła przyjechać ze względu na zaawansowaną ciążę. 

Niedługo później Pawlikowski odebrał też nagrodę za reżyserię. Pawlikowski, który na scenę wszedł tego wieczoru po raz trzeci, nie krył wzruszenia. 

Na koniec wielki triumf - główna nagroda festiwalu! Nagrodę odebrali Paweł Pawlikowski, odtwórca jednej z głównych ról - Tomasz Kot oraz producentki Ewa Puszczyńska i Tanya Seghatchian. 

- Dziękuję produkcji, która robiła ten film nie ze względów komercyjnych, ale by opowiedzieć historię. Dzięki Bogu, że powstaje takie kino - mówił Pawlikowski. 

W najważniejszej kategorii "Zimna wojna" konkurowała z francuskim filmem "Girl", szwedzką "Granicą", włoskim "Dogman" i również szwedzkim "Szczęśliwym Lazzaro". 

Wcześniej, 10 grudnia, ogłoszono nagrody w kategoriach "technicznych" - montaż, produkcja, zdjęcia, kostiumy, charakteryzacja, kompozytor, udźwiękowienie i efekty specjalne - zostały ogłoszone już wcześniej. I wówczas również nagrodzono "Zimną wojnę" - Jarosław Kamiński otrzymał nagrodę za montaż.

Jedyna nominacja, która nie przekuła się w statuetkę to ta dla Tomasza Kota. Nagrodę dla najlepszego europejskiego aktora zgarnął Marcello Fonte za rolę w filmie "Dogman". 

Nagroda za film o Kapuścińskim

Jeszcze przed ogłoszeniem nagród w kategoriach, w których nominowana jest "Zimna wojna", statuetkę odebrał inny film, współtworzony przez polskiego filmowca i opowiadający o polskim reportażyście. Chodzi o "Jeszcze dzień życia" - film animowany, na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego o jego wyprawie do Angoli. Twórcami filmu są Hiszpan Raúl de la Fuente i Polak Damian Nenow. 

Przypominamy, Europejska Nagroda Filmowa to  najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana filmom na naszym kontynencie, z czego najważniejsza to Film Roku. Co ciekawe, nagrodę przyznaje się od 1988 roku i pierwszym laureatem tego wyróżnienia był Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". W 2010 roku nagrodę tę dostał Roman Polański za "Autora widmo", a w 2014 roku Paweł Pawlikowski za "Idę".

Więcej o: