Leonardo DiCaprio wyprodukował film o polskim artyście. Już niedługo premiera na Netfliksie

Leonardo DiCaprio wsparł produkcję filmu dokumentalnego "Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego". Bohater filmu to postać szczególnie bliska aktorowi - jego rodzina bardzo się przyjaźniła z rzeźbiarzem. Reżyserem filmu jest Ireneusz Dobrowolski.

21 grudnia odbędzie się na platformie Netflix premiera filmu dokumentalnego "Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego", którego reżyserem jest Ireneusz Dobrowolski, a producentką Anna Dobrowolska.

W gronie współproducentów znajduje się także słynny hollywoodzki aktor Leonardo DiCaprio. Jego ojciec przyjaźnił się z ekscentrycznym i nieco zapomnianym artystą, kiedy ten osiadł w USA po II wojnie światowej. To na Szukalskim wzorował się DiCaprio w czasie przygotowań do roli w kultowym już "Titanicu".

Netflix pokaże wyprodukowany przez Leonardo DiCaprio film o polskim artyście

Film "Walka" można było już obejrzeć w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Teraz przyszła pora na premierę wśród użytkowników Netfliksa. Opis filmu zapowiada nader intrygującą sylwetkę:

Producent Leonardo DiCaprio przedstawia oryginalny film dokumentalny Netflix opowiadający historię Stanisława Szukalskiego — ekscentrycznego polskiego rzeźbiarza i samozwańczego geniusza. Szukalski mógł zostać legendą, jednak przeszkodziła mu w tym II wojna światowa, a jego dzieła zostały ponownie odkryte dopiero pod koniec jego życia. To artysta prawdziwie wybitny — a zatem dlaczego tak niewiele o nim wiemy?

Film powstał dzięki archiwalnym nagraniom Glenna Braya, który też zaprzyjaźnił się z Szukalskim. Urzeczony najpierw jego pracami, a potem człowiekiem, który za nimi stoi, postanowił udokumentować niezwykłą osobowość i karierę artysty, zanim będzie na to za późno. Twórcy filmu w trakcie produkcji odkryli także ciemny rozdział z życia artysty, o którym wcześniej nie wiedzieli.

Bray natknął się na prace Szukalskiego przez przypadek w 1971 roku. Zafrapowały go na tyle mocno, że postanowił odszukać autora. Ku jego zdziwieniu okazało się, że ten obdarzony nietuzinkowym talentem człowiek wiedzie skromne i anonimowe życie w Burbank w Kalifornii. Przecież był kiedyś bardzo znanym artystą awangardowym w Chicago i międzywojennej Polsce.

Stanisław Szukalski - życiorys

Stanisław Szukalski to postać barwna i prawdziwie tragiczna. Był polsko-amerykańskim artystą, rzeźbiarzem, malarzem i projektantem. Tworzył w Polsce i w USA. Lata jego największej świetności przypadają na okres międzywojenny. Mimo dużej popularności w czasach poprzedzających wybuch II wojny światowej, potem popadł w zapomnienie - dużą rolę odegrał w tym fakt, że w czasie wojny wiele jego prac zostało rozkradzionych lub zniszczonych. Artysta nigdy się po tym nie pozbierał.

Szukalski zaczął tworzyć bardzo wcześnie. Dostał się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie już w wieku 15 lat. Pierwsza wystawa jego prac odbyła się w 1912 roku w krakowskim Pałacu Sztuki. Rok później Szukalski pojechał do Ameryki, gdzie przebywał jego ojciec. Wtedy zaczął kolejne studia artystyczne, tym razem w Chicago Art Institute. Przez lata wypracował sobie pozycję jako awangardowy artysta.

Po wielu życiowych perturbacjach Szukalski doczekał się w USA swojej pierwszej monografii w 1923 roku, a także wystawy w polskiej Zachęcie. Jego prace przyjęto w kraju entuzjastycznie, choć nie bez krytyki.

Szukalski za to został doceniony za granicą. Na Międzynarodowej Wystawie Nowoczesnej Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku dostał aż trzy nagrody: Grand Prix za brązy, Dyplom Honorowy za projekty architektoniczne oraz Złoty Medal za rzeźbę w kamieniu.

Stanisław Szukalski był postacią bardzo kontrowersyjną, w Polsce zajął się ostrą krytyką Akademii Sztuk Pięknych oraz publikacją własnego czasopisma "Krak", w którym dużo miejsca poświęcił kwestii wpływu polskiego charakteru sztuki i jej wpływu na życie narodu.

W 1935 roku wystawiał swoje prace w Chicago i Nowym Jorku. W tym czasie też za sprawą swoich zwolenników przeprowadził się do Polski z całym swoim dorobkiem artystycznym. To obróciło się przeciw niemu, bo w czasie wojny jego wszystkie dzieła zostały zniszczone lub rozkradzione. Jako że posiadał amerykańskie obywatelstwo, wrócił do USA w 1940 roku.

Zamieszkał wtedy w Los Angeles, gdzie zaprzyjaźnił się m.in. z rodziną George'a DiCaprio, ojca słynnego aktora Leonardo. To właśnie na Szukalskim Leonardo DiCaprio wzorował się, kiedy przygotowywał się do swojej słynnej roli Jacka w "Titanicu". 

Po wojnie artysta m.in. stworzył koncepcję o pochodzeniu starożytnych Polaków czyli Lechitów. Nazwał ją zermatyzm, ale ta szybko została uznana za pseudonaukę.

Stanisław Szukalski przez długie lata zmagał się z niedostatkiem i bezskutecznie próbował odzyskać swoje zaginione prace. Nawet mimo życia w niedostatku także w USA stworzył wokół siebie grupę miłośników swojej sztuki. Zmarł w 1986 roku na udar mózgu.

Więcej o: