"Lista Schindlera" Stevena Spielberga została prawie w całości nakręcona w Polsce. Film wszedł do kin w 1993 roku, a teraz, po 25 latach, wraca na ekrany w poprawionej jakości 4 K. Powiedzieć, że produkcja opowiadająca o Oskarze Schindlerze została zasypana nagrodami, to powiedzieć bardzo mało.
Film Spielberga dostał siedem Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany czy za muzykę. Janusz Kamiński otrzymał wtedy Oscara za najlepsze zdjęcia, a Allan Starski i Ewa Braun za najlepszą scenografię i dekorację wnętrz. Gdyby tego było mało, "Lista Schindlera" została także nagrodzona trzema Złotymi Globami i siedmioma nagrodami BAFTA.
"Lista Schindlera" Stevena Spielberga do amerykańskich kin wróciła już 7 grudnia, jednak w Polsce jej ponowna premiera odbędzie się w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau i jednocześnie 25. rocznicę premiery kinowej produkcji. Film przeszedł swego rodzaju "remont". Poprawiono znacząco jakość ścieżki dźwiękowej oraz obrazu. Nad procesem czuwał sam Spielberg.
W głównych rolach zagrali Liam Neeson (Oskar Schindler) oraz Ralph Fiennes jako Amon Göth. Obaj zresztą dostali za nie nominacje do Oscara. W obsadzie nie zabrakło także polskich nazwisk - młodziutka Anna Mucha wystąpiła w "Liście Schindlera" jako Danka Dresner, a Andrzej Seweryn zagrał Juliana Schernera. Oprócz nich pojawili się także tacy aktorzy i aktorki jak Magdalena Komornicka, która zagrała dziewczynę pracującą w domu Amona Götha. Olaf Lubaszenko z kolei był strażnikiem w Oświęcimiu, Maja Ostaszewska wcieliła się w postać niepoczytalnej kobiety, Edward Linde-Lubaszenko to filmowy ksiądz w Brünnlitz, a np. Stanisław Brejdygant był strażnikiem w fabryce Schindlera, podczas gdy Piotrowi Cyrwusowi przypadł epizod w roli ukraińskiego strażnika.
Film Stevena Spielberga powstał na podstawie powieści Thomasa Keneally’ego "Arka Schindlera". Ta historia skupiła się na postaci Oskara Schindlera, niemieckiego przemysłowca, który w obliczu "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" uratował życie ponad tysiąca Żydów. Jako właściciel fabryki emaliowanych naczyń, a później amunicji, wykupywał ludzi uznanych za nieprzydatnych do pracy pod pretekstem zatrudnienia ich w swojej fabryce.