Oscary 2019. "Zimna wojna" na krótkiej liście. Szansę ma jeszcze jedna polska produkcja

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego znalazła się w grupie dziewięciu filmów nieanglojęzycznych typowanych przez amerykańską Akademię Filmową do Oscara.

Na przedoscarowej liście znalazło się łącznie 101 filmów. "Zimna wojna" na skróconej liście w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, ma obecnie ośmiu konkurentów. Są to produkcje z Kolumbii, Danii, Niemiec, Japonii, Kazachstanu, Libanu, Meksyku i Korei Południowej. 

"Zimna wojna" opowiada historię miłości dwojga ludzi - młodej tancerki i śpiewaczki Zuli oraz pianisty Wiktora. Akcja toczy się w połowie XX wieku.

Obraz został ostatnio wielokrotnie nagrodzony podczas 31. gali Europejskiej Nagrody Filmowej, nazywanej europejskim Oscarem. Doceniono go w kategoriach za najlepszy film i najlepszy scenariusz. Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Paweł Pawlikowski, a dla najlepszej aktorki grająca w filmie Joanna Kulig. Film nagrodzono też za montaż Jarosława Kamińskiego.

Premiera filmu odbyła się podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w tym roku, gdzie Paweł Pawlikowski został uhonorowany Złotą Palmą za reżyserię. 

Jeszcze jedna polska produkcja z szansą na Oscara

Szansę na oscarową nominację ma też Anna Zamecka. Film "Komunia", który jest jej reżyserskim debiutem, znalazł się na krótkiej liście 15 tytułów w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Opowiada on historię rozbitej rodziny, w której córka Ola pomaga przygotować niepełnosprawnego brata Nikodema do pierwszej komunii. 

Pośród wszystkich kandydatów jest też inny polski akcent. To zgłoszona przez Kazachstan "Ajka". Współprodukowali ją filmowcy z pięciu krajów. W kręceniu filmu wyreżyserowanego przez Siergieja Dworcewoja, uczestniczyła między innymi polska operatorka Jolanta Dylewska. 

Gala rozdania Oskarów odbędzie się 24 lutego przyszłego roku. Wcześniej, pod koniec styczna, poznamy filmy nominowane do tej nagrody w 24 kategoriach.

Więcej o: