"Zimna wojna" z nominacjami do nagród filmowych od brytyjskich krytyków. Dostała ich aż pięć

"Zimna wojna" została doceniona przez brytyjskich krytyków filmowych, którzy w ramach 39. edycji London Critics' Circle Film Awards przyznali jej aż pięć nominacji w różnych kategoriach. Wyróżniona została m.in. Joanna Kulig za swoją brawurową rolę Zuli.

"Zimna wojna" dopiero co zgarnęła wyróżnienia we wszystkich kategoriach, w których była nominowana w czasie rozdania Europejskich Nagród Filmowych, a już pojawiły się szanse na kolejne wyróżnienia.

Pięć nominacji dla "Zimnej wojny"

Film Pawła Pawlikowskiego został nominowany przez brytyjskich krytyków filmowych zarówno w kategorii film roku jak i zagraniczny film roku. Jury uznało, że Paweł Pawlikowski powinien zostać wyróżniony w kategorii reżyser roku, a Joanna Kulig została wzięta pod uwagę w walce o tytuł aktorki roku. Operator Łukasz Żal powalczy też o nagrodę za zdjęcia do filmu. Jak wiadomo, Pawlikowski dostał już Złotą Palmę za reżyserię w Cannes, a Joanna Kulig i Łukasz Żal dostali Europejskie Nagrody Filmowe.

"Zimna wojna" (2018), reż. Paweł Pawlikowski, dystrybucja Kino Świat

Jury przyznało najwięcej nominacji filmowi "Faworyta", bo aż 10. "Zimna wojna" ma ich pięć, podobnie jak "Roma", "Nigdy cię tu nie było" i "Szczęśliwy książę". A to oznacza, że nasz film ma więcej nominacji niż amerykański przebój "Narodziny gwiazdy" z Lady Gagą i Bradleyem Cooperem w rolach głównych.

Joannie Kulig przyjdzie powalczyć o nagrodę z takimi aktorkami jak Yalitza Aparicio, która zagrała w filmie "Roma" czy z Glenn Close ("Żona"). Nominowane są także Toni Collette ("Dziedzictwo. Hereditary") i Olivia Colman ("Faworyta").

Oprócz Pawła Pawlikowskiego w kategorii najlepszy reżyser nominowani są Alfonso Cuarón, czyli reżyser filmu "Roma", Debra Granik za "Zatrzyj ślady", Yorgos Lanthimos, który stworzył obraz "Faworyta" oraz Lynne Ramsay z filmem "Nigdy cię tu nie było".

O tytuł nieanglojęzycznego filmu roku walczą także obrazy "120 uderzeń serca", "Fantastyczna kobieta" oraz znajdujące się także na krótkiej liście nomoinacji do Oscarów "Roma" i "Shoplifters".

Dużo większa konkurencja panuje w kategorii najlepszy film roku, tam bowiem nominowanych jest 10 obrazów. Poza "Zimną wojną" są to produkcje "Czarne bractwo. BlacKkKlansman", "Faworyta", "Pierwszy człowiek", "Pierwszy reformowany","The Happy Prince","Zatrzyj ślady", "Roma", "Shoplifters" i "Nigdy cię tu nie było".

Kto wygrał przekonamy się 20 stycznia 2019 roku, kiedy to odbędzie się gala rozdania nagród.

London Film Critics' Circle to instytucja, która powstała już w 1913 roku i zrzesza obecnie około 120 krytyków brytyjskich. Swoją nagrodę przyznali po raz pierwszy w 1980 roku, wyróżniając najlepsze filmy nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale też z całego świata.

Więcej o: