Kasia Smutniak w filmie o seksualnej aferze Berlusconiego. Jeśli jeszcze nie widzieliście, czas najwyższy

Nagrodzony Oscarem Paolo Sorrentino jeszcze w 2018 roku nakręcił film o skandalizującym Silvio Berlusconim. Obraz "Oni" pokazuje kulisy seksskandalu, który rozpętał się wokół jednego z najbardziej kontrowersyjnych polityków ostatnich lat w 2011 roku. W jednej z głównych ról wystąpiła rewelacyjna w swojej kreacji Kasia Smutniak.

Silvio Berlusconi, były premier Włoch, zmarł w wieku 86 lat, co ogłosiła agencja ANSA. Polityk od kilku lat miał poważne problemy ze zdrowiem, chorował na białaczkę, a wiosną był hospitalizowany w związku z zapaleniem płuc. Przypominamy tekst, który opublikowaliśmy z okazji premiery filmu "Oni". Obraz wyreżyserowany przez nagrodzonego Oscarem Paolo Sorrentino opowiada o głośnej "aferze bunga bunga" i jednocześnie stanowi przykład artystycznego komentarza w ważnej debacie publicznej.

Zobacz wideo "Oni". Kasia Smutniak w filmie o seksualnej aferze Berlusconiego

Kasia Smutniak w filmie o seksualnej aferze Berlusconiego

"Oni" to film mocny, jednocześnie pełen erotyki, jak i głęboko przemyślanej symboliki. Reżyser umiejętnie połączył tu artystyczną wizję z obyczajową opowieścią o kondycji współczesnego świata i ludzi, którzy nim rządzą. Wszystko na przykładzie z własnego podwórka. Bo choć produkcja opowiada o tym, jak starzejący się polityk nie potrafi się pogodzić z nieubłaganym upływem czasu i by z nim walczyć, posuwa się do wątpliwych z różnych punktów widzenia działań, to reżyser go nie ocenia z góry. Próbuje swojego bohatera zrozumieć i dać tę możliwość także widzom. 

Berlusconi w filmie "Oni" jest pokazywany z różnych perspektyw: jednocześnie jest postacią wpływową, o której względy zabiega wiele osób. I tak się składa, że w łaski premiera najłatwiej trafić dzięki kobiecym wdziękom. Silvio może i jest już starszym panem, ale lubi towarzystwo młodych i atrakcyjnych kobiet. Kiedyś czuł się w ich towarzystwie doskonale, teraz te spotkania prowadzą go do smutnych wniosków.

Sorrentino pokazuje całą dekadencję i niewesołe zaplecze takich prywatnych imprez, na których potrzeby rekrutowane były młode i atrakcyjne kobiety, których zadaniem było dobrze wyglądać, dobrze się bawić i przy okazji dbać o dobre samopoczucie głównego gościa. Reżyser zarazem pokazuje też w tym wszystkim człowieka, który zdaje sobie sprawę z tego, że im bardziej się starzeje, tym bardziej traci władzę i wpływy. Z drugiej strony widzimy więc mężczyznę, który stara się sobie udowodnić, że ciągle ma sprawczość i tę iskrę, która umożliwiła mu zbudowanie majątku i reputacji. Jedną z najbardziej przejmujących scen filmu jest bodaj ta, kiedy Silvio przez telefon próbuje nakłonić przypadkową osobę do zmyślonej przez niego inwestycji. 

Berlusconi nie jest tu jedyną osobą dramatu - równie dużo uwagi reżyser poświęca tym, którzy wokół wpływowego niegdyś polityka się kręcą i próbują coś dla siebie ugrać. W przypadku niektórych to pieniądze i pozycja, u innych to wręcz poszukiwanie miłości i stabilizacji. Poza uderzającymi kolorami i nasyceniem obrazków hedonistycznego rozpasania dostajemy od twórców także chwile oddechu i refleksji w postaci symbolicznych wstawek - choćby w postaci przewijającej się czasem przez ekran owcy czy spektakularnych ujęć z wypadku śmieciarki. 

W roli głównej wystąpił Toni Servillo, aktor, do którego reżyser ma dużą słabość. Na ekranie partneruje mu Kasia Smutniak, która wciela się w Kirę. To jedna z licznych kochanek ekscentrycznego miliardera i polityka. Jest postacią o tyle istotną, że właśnie ona pomagała organizować słynne imprezy "bunga-bunga". Kasia za tę rolę została nagrodzona włoską nagrodą filmową, Nastro d'Argento. To jedna z ważniejszych nagród przyznawanych w kraju.

Paolo Sorrentino jest określany mianem jednego z najwybitniejszych reżyserów naszych czasów. Lista jego dokonań jest równie długa, co imponująca. Stworzył tak znaczące filmy jak "Wielkie piękno", "Młodość", czy kultowy i bardzo kontrowersyjny serial "Młody papież" z Judem Lawem w głównej roli. Laureat Oscara wraca do nas z opowieścią o głównym bohaterze głośnej afery bunga-bunga, byłym premierze Włoch, Silvio Berlusconim.

Berlusconi:  Afera bunga-bunga

Silvio Berlusconi to postać o bardzo barwnym życiorysie, z niewątpliwymi skłonnościami do rozpusty. Nie tylko był kilkukrotnie wybrany na premiera Włoch - ten człowiek jest właścicielem najważniejszego imperium medialnego w swoim kraju. Stworzył je w latach 80., ale nie poprzestał tylko na mediach i polityce.

Był także właścicielem grupy bankowej Banca Mediolanum, krajowej sieci księgarni multimedialnych Mondadori oraz akcjonariuszem hipermarketów Standa. Przez jakiś czas należał do niego też klub piłkarski A.C. Milan, którego był prezesem. W 2008 roku jego majątek "Forbes" szacował na 9,4 miliarda dolarów.

Do tego Silvio Berlusconi był także bohaterem jednej z najgłośniejszych afer tego wieku. W 2011 roku rozpętała się wokół niego prawdziwa burza, gdy do publicznej wiadomości podano, że w posiadłościach premiera odbywają się orgiastyczne wręcz przyjęcia z udziałem jego znajomych, telewizyjnych celebrytek, modelek, a także prostytutek. Zgodnie z zeznaniami uczestniczek imprezy często kończyły się uprawianiem grupowego seksu. Aferę włoskie media nazwały zgrabnym zwrotem "bunga-bunga", a sam premier trafił przed sąd pod zarzutem płacenia za seks nieletniej prostytutce i nadużywania władzy. Właśnie o tym wszystkim postanowił zrobić film wybitny reżyser, Paolo Sorrentino. Nazwał go "Oni". Jak pisał przed premierą w polskich kinach dystrybutor filmu Gutek Film:

Oni są u władzy. Oni są cyniczni, niemoralni i zachłanni. Oni chcą uwielbienia. Oni to Silvio Berlusconi, jego świta i orbitujący wokół nich karierowicze, gotowi zrobić wszystko dla pieniędzy i politycznej chwały. Oni chcą uwieść tłumy. W świecie, gdzie najcenniejszą walutą jest młodość i seks, oni nie mają sobie równych.

Film "Oni" dostępny jest w ofercie platform i wypożyczalni: HBO Max, Premiery Canal +, Play Now, Nowe Horyzonty, Kino Pod Baranami.

Więcej o: