Złote Globy 2019 rozdane. Nagrodę dostał największy konkurent "Zimnej wojny"

76. gala wręczania Złotych Globów dobiegła końca. Niestety "Zimna wojna" w tym roku nie dostała nawet nominacji. Najlepszym filmem zagranicznym została "Roma" Alfonso Cuarona, a najlepszym filmem dramatycznym okrzyknięto "Bohemian Rhapsody".

Złote Globy to wyróżnienie wręczane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej za najlepsze dokonania w świecie filmu i telewizji. Uważa się też, że nagrody te są najtrafniejszym wskazaniem zwycięzców Oscarów.

76. gala wręczenia Złotych Globów. Znamy zwycięzców 

Statuetki trafiły już w ręce szczęśliwych zwycięzców. Świętują twórcy uważanego za faworyta w kategorii filmu dramatycznego obrazu "Bohemian Rhapsody". Film pokonał takich konkurentów jak "Czarna Pantera," "Black Klansman," "If Beale Street Could Talk" i  "A Star Is Born".

'Bohemian Rhapsody': oficjalny zwiastun filmu

Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał także grający rolę Freddiego Mercury'ego Rami Malek. Odbierając nagrodę nie krył emocji, na widowni siedzieli wzruszeni Briana May i Roger Taylor z zespołu Queen. Aktor powiedział:

To dla Queen. Dla Ciebie, Brayanie May, dla Ciebie, Rogerze Taylorze, za autentyczność i inkluzywność w muzyce, na świecie i we wszystkich z nas. Dziękuję, Freddie Mercury za największą radość w życiu. Kocham cię, piękny mężczyzno. To dla i dzięki tobie, wspaniały!

Nagroda dla najlepszego filmu zagranicznego powędrowała też do największego oscarowego rywala "Zimnej wojny", czyli filmu "Roma" w reżyserii Alfonso Cuarona. Filmowiec dostał też statuetkę za najlepszą reżyserię.

Cuaron za swoją ostatnią produkcję "Grawitacja" dostał Oscara w 2013 roku. "Roma" jest jego długo oczekiwanym powrotem i opowiada sentymentalną historię z jego dzieciństwa. "Roma" podobnie jak "Zimna wojna" jest czarno-białym filmem i, podobnie jak w przypadku Pawlikowskiego, opowiada rodzinną historię samego reżysera. Podczas gdy Polak opowiada o burzliwej miłości swoich rodziców w politycznie trudnym okresie powojennych napięć w Europie, Cuaron przedstawia nostalgiczną historię swojej niani, która zaszła w pozamałżeńską ciążę w katolickim Meksyku.

Jeff Bridges dostał z kolei wyróżnienie Cecila B. DeMille za całokształt kariery.

Złote Globy 2019 - najwięksi przegrani?

Co ciekawe, uważany za jednego z faworytów ceremonii, film "Vice" dostał w tym roku sześć nominacji do nagrody, a ostatecznie wygrał tylko jedną statuetkę. To komediodramat opowiadający o wiceprezydencie USA Dicku Cheneyu, w którego wcielił się Christian Bale.

Pojawiły się też głosy, że największym rozczarowaniem tej gali był moment przyznania nagrody dla najlepszej aktorki dramatycznej. Daniel Arkin napisał dla NBC News, że wszyscy liczyli na to, iż w tej kategorii wygra Lady gaga dzięki roli w filmie Bradleya Coopera "A Star is Bron", tymczasem wyróżnienie powędrowało do hollywoodzkiej weteranki Glenn Close.

Złote Globy 2019. Zwycięzcy w najważniejszych kategoriach

Film dramatyczny - "Bohemian Rhapsody"

Najlepszy film nieanglojęzyczny - "Roma"

Film komediowy lub musical - "Green Book"

Reżyseria - Alfonso Cuaron,  "Roma"

Scenariusz - ''Green book"

Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym - Glenn Close, "Żona"

Najlepszy aktor w filmie dramatycznym - Rami Malek, "Bohemian Rhapsody"

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Olivia Colman,  "Faworyta"

Najlepszy aktor w komedii lub musicalu - Christian Bale, "Vice"

Film animowany - "Spider-Man: Uniwersum"

Muzyka - "Pierwszy człowiek"

Piosenka - Lady Gaga i Bradley Cooper - "Shallow" ("Narodziny gwiazdy")

Najlepszy film telewizyjny lub miniserial - "Zabójstwo Versace: American Crime Story"

Najlepszy serial komediowy lub musical - "The Kominsky Method"

Najlepszy serial dramatyczny - "Zawód: Amerykanin"

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym - Richard Madden, "Bodyguard"

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym - Sandra Oh, "Obsesja Eve"

Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu - Michael Douglas, "The Kominsky Method"

Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu - Rachel Brosnahan, "The Marvelous Mrs. Maisel"

 

Więcej o: