"Zimna wojna" dostała cztery nominacje do nagrody BAFTA

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych ogłosiła właśnie nominacje do swoich nagród. "Zimna wojna" została wyróżniona aż w czterech kategoriach.

Kolejny sukces "Zimnej wojny". Została nominowana do prestiżowej nagrody filmowej w aż czterech kategoriach.

BAFTA 2019: Cztery nominacja dla "Zimnej wojny"

Film Pawła Pawlikowskiego został nominowany do nagrody w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsze zdjęcia.

W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny "Zimnej wojnie" przyjdzie się zmierzyć z włoskim "Dogmanem" Matteo Garrone oraz filmami, które znajdują się również na razie na oscarowej krótkiej liście: "Romą" Alfonso Cuarona, obrazem "Shoplifters" oraz "Kafernaum".

O miano najlepszego reżysera walczą Spike Lee za film "BlacKkKlansman", twórca "Faworyty" Yorgos Lanthimos, Alfonso Cuaron za "Romę" oraz Bradley Cooper za swój reżyserski debiut "Narodziny gwiazdy".

Operator Łukasz Żal konkuruje z autorami do zdjęć do "Bohemian Rhapsody", "Faworyty", "Pierwszego człowieka" i "Romy". Z kolei w kategorii najlepszy scenariusz zostali nominowani także Deborah Davis i Tony McNamara za "Faworytę", Brian Currie, Peter Farrelly oraz Nick Vallelonga, autorzy scenariusza do "Green Book", Alfonso Cuaron za swoją "Romę" i Adam McKay za "Vice". Przypominamy, Paweł Pawlikowski scenariusz do "Zimnej wojny" napisał wspólnie z nieżyjącym już pisarzem, Januszem Głowackim.

W tym roku najwięcej nominacji do tej nagrody zdobył film "Faworyta" - ma ich aż 12. Najgroźniejszy oscarowy rywal "Zimnej wojny", film "Roma" Alfonso Cuarona, dostał ich aż siedem, w tym w kategorii najlepszy film roku. Siedem nominacji mają także produkcje "Narodziny gwiazdy", "Pierwszy człowiek" i "Bohemian Rhapsody".  Głośny "Vice" z Christian Bale'm ma sześć nominacji, a nagrodzony ostatnio Złotym Globem "Green Book" , tak jak "Zimna wojna", cztery.

Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej są przyznawane od 1948 roku i stanowią brytyjski odpowiednik francuskich Cezarów oraz oczywiście amerykańskiego Oscara.

Więcej o: