Wiesław Zdort nie żyje. Wybitny operator zmarł w wieku 87 lat

Wiesław Zdort był jednym z najwybitniejszych polskich operatorów. To on nakręcił zdjęcia do tak znaczących filmów jak "Dekalog I" Krzysztofa Kieślowskiego czy "Sól ziemi czarnej" Kazimierza Kutza. Informację o jego śmierci rodzina artysty przekazała TVP Kultura.

Wiesław Zdort zmarł w wieku 87 lat. W czasie swojej długoletniej kariery współpracował z najlepszymi polskimi reżyserami, w tym z Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem, Krzysztofem Kieślowskim i niedawno zmarłym Kazimierzem Kutzem.

Nie żyje Wiesław Zdort

Wiesław Zdort był absolwentem Wydziału Operatorskiego PSWF w Łodzi. To właśnie on stworzył zdjęcia do najważniejszych polskich filmów.

Pracę zawodową zaczął na planie filmu "Eroica" Andrzeja Munka w 1957 roku, gdzie był pomocnikiem operatora. Rok później współpracował przy tworzeniu zdjęć do kultowego obrazu "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy. Współtworzył także zdjęcia do jego "Niewinnych czarodziejów", których uznano później za film-manifest całego powojennego pokolenia.

Wiesław Zdort w 1959 roku był także operatorem na planie filmu "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, jak również pracował przy zdjęciach do głośnego "Faraona". Operator stworzył zdjęcia także do licznych filmów Kazimierza Kutza, w tym tych najgłośniejszych: "Sól ziemi czarnej", "Śmierć jak kromka chleba i "Paciorki jednego różańca".

Artysta miał w dorobku także zdjęcia do komedii takich jak "Marysia i Napoleon", "Brunet wieczorową porą" czy seriali "Doktor Ewa" i "Szaleństwo Majki Skowron".

To Zdort był operatorem na planie filmu "Dekolog I" Krzysztofa Kieślowskiego. Jego ostatnim projektem był film, a także serial "Syzyfowe prace" z 2000 roku. Wielokrotnie pracował na planie ze swoją zmarłą w 2015 roku żoną Barbarą Sass-Zdort.

W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku odebrał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt osiągnięć artystycznych.

O jego śmierci jako pierwsza poinformowała TVP Kultura, która wiadomość tę otrzymała od rodziny artysty.

Więcej o: