"Broad Peak" w reżyserii Leszka Dawida jest realizowane już od ubiegłego roku. Ekipa filmowa kręciła już zdjęcia w Zakopanem i w Karakorum. Tam zrealizowano wiele scen na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m. Teraz filmowcy pracują we włoskich Alpach, gdzie warunki atmosferyczne także ich nie rozpieszczają.
W 2013 roku doszło tragedii na Broad Peak. Do tamtej pory ten niezdobyty zimą ośmiotysięcznik w Karakorum (8051 m) osiągnęli czterej polscy himalaiści - Tomasz Kowalski, Maciej Berbeka, Adam Bielecki i Artur Małek. Niestety dwaj pierwsi nigdy nie wrócili do obozu, zginęli w czasie zejścia. Bielecki i Małek zeszli do obozu bez nich, a gdy wrócili do Polski, rozgorzała w kraju burzliwa dyskusja.
Tych, którzy wrócili z wyprawy oskarżano o zostawienie kolegów w czasie zejścia, przez co Kowalski i Berbeka przypłacili wyprawę życiem.
Z tragicznej w skutkach wyprawy powstał raport, w którym zamieszczono również oceny postępowania uczestników. Kierownika wyprawy,Krzysztofa Wielickiego, oceniono pozytywnie, ale co do postępowania Małka i Bieleckiego wyrażono zastrzeżenia i "ocenę negatywną".
Krzysztof Wielicki po powrocie do Polski tłumaczył:
Tam na miejscu decydują ludzie. Oni widzą grań, oni widzą, jaki jest stan śnieżno-lodowy. Ja mogę tylko sugerować coś z bazy. Zresztą sugerowałem ewentualne wycofanie, ale koledzy orzekli, że nie mają zamiaru, widzą szczyt, są blisko. To nie są dzieci, to są dorośli ludzie, doskonale wiedzieli, co robią, że idą na niezdobyty zimą szczyt. Być może utracili czujność. Czasem przypłaca się to życiem.
O tych wydarzeniach opowie film Leszka Dawida, reżysera takich produkcji jak "Jesteś Bogiem", "Ki" czy serial "Pakt". Macieja Berbekę sportretuje Ireneusz Czop, w jego żonę, Ewę, wcieli się Maja Ostaszewska. Niestety Ewa Dyakowska-Berbeka zmarła 29 kwietnia 2018 roku. Tak aktorka w wywiadzie z "Co jest grane" mówiła o swojej bohaterce:
Ewa była silną kobietą. Walczyła ze stereotypem, który przedstawiał żony himalaistów w roli ofiar. Kobiet, które siedzą sfrustrowane w domach, podczas gdy mężczyźni zdobywają szczyty. Ewa kochała góry - sama nigdy nie wyszła tak wysoko jak Maciek, ale była na trekkingu w Himalajach i na wyprawie pod Broad Peakiem, na którą wyruszyła razem z najbliższymi, by pożegnać ukochanego męża.
W obsadzie znajduje się także Dawid Ogrodnik, który gra Adama Bieleckiego. Łukasz Simlat dostał rolę kierownika wyprawy Krzysztofa Wielickiego, a Piotr Głowacki Aleksandra Lwowa.
Tomasz Sapryk wciela się w Andrzeja Zawadę, Maciej Raniszewski wystąpi jako Tomasz Kowalski, a Maciej Kulig będzie filmowym Arturem Małkiem.
Premiera filmu jest przewidziana na marzec 2020 roku. Zdjęcia do tej pory realizowano w Warszawie, Radomiu i Zakopanem. Ekipa, jak już wcześniej wspominaliśmy, zawędrowała do Karakorum, a teraz pracuje we włoskich Alpach w Courmayeur .
"Widoki są nieziemskie, aczkolwiek temperatura nie rozpieszcza, -26 stopni Celsjusza nie sprzyja kręceniu, ale nie dajemy za wygraną!" - piszą filmowcy i wrzucają kolejne zdjęcia z planu na filmowy profil.
Wydarzenia na Broad Peak to niestety nie jedyna tragedia związana z polskim himalaizmem. Tomasz Mackiewicz zginął w czasie zejścia z Nanga Parbat w styczniu 2018 roku. "Czapkins" próbował zdobyć górę zima już po raz siódmy, wedle zapewnień jego partnerki Élisabeth Revol oboje weszli na szczyt wieczorem 25 stycznia. Kiedy schodzili, pogoda uległa załamaniu, zaś sam Mackiewicz nabawił się choroby wysokościowej, ślepoty śnieżnej i licznych odmrożeń. Revol zdołała sprowadzić go na wysokość 7200 metrów, gdzie zostawiła go w szczelinie i wyruszyła w dalszą drogę 26 stycznia.
27 stycznia członkowie polskiej Narodowej Wyprawy Zimowej na K2 - Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala i Jarosław Botor - Bielecki i Urubko wyruszyli im na ratunek. Przetransportowano ich śmigłowcem na wysokość około 4800 m n.p.m., a Bielecki i Urubko w około 8 godzin (co jest rekordowym osiągnięciem) dotarli do Élisabeth Revol, którą sporwadzili do bezpiecznego miejsca. Przez kolejne załamanie pogody nie udało im się dotrzeć do Mackiewicza.
23 stycznia odbędzie się premiera książki poświęconej zmarłemu himalaiście. "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza" to książka autorstwa Dominika Szczepańskiego, który był świadkiem zmagań Mackiewicza w czasie wyprawy na Nangę w 2016 roku. Wtedy też powstała książka "Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia". Teraz przyszła pora na biografię samego Mackiewicza:
„Czapkins” to historia o miłości i samotności; uzależnieniu i wyzwoleniu; poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Mackiewicza i ludzi wokół niego. Ale przede wszystkim to opowieść o wolności, jej pragnieniu i wcielaniu w życie. Wolności do końca. - mówi opis.