"Tolkien". Powstanie biograficzny film o autorze "Hobbita" i "Władcy pierścieni". W głównej roli Nicholas Hoult

Fox Searchlight ogłosiło obsadę filmu "Tolkien". W roli J.R.R. Tolkiena zobaczymy Nicolasa Houlta, którego wiele osób może pamiętać choćby z jego wczesnej roli w filmie "Był sobie chłopiec" z Hugh Grantem.
Zobacz wideo

O filmie biograficznym Tolkiena mówiło się już od 2013 roku, jednak dopiero teraz prace nad obrazem ruszyły na poważnie.

Powstanie film biograficzny autora "Władcy pierścieni"

Obraz skupi się m.in. na czasach szkolnych Tolkiena, kiedy to znalazł w grupie szkolnych outsiderów. Zobaczymy, jak ciężko pisarza doświadczyła I wojna światowa, która zagroziła jego własnej "drużynie pierścienia". Wszystkie ciężkie życiowe przejścia zostały później zawarte w słynnych powieściach ze świata Śródziemia, "Hobbicie" i "Władcy pierścieni".

Nicholas Hoult będzie ekranowym J.R.R. Tolkienem, aktora można było ostatnio oglądać w filmach takich jak "X-men" czy "Mad Max". W roli jego muzy i żony, Edith Bratt, wystąpi Lilly Collins. W obsadzie znajdują się również Colm Meaney, Anthony Boyle, Patrick Gibson, Tom Glynn-Carney, Craig Roberts, Laura Donnelly, Genevieve O'Reilly, Pam Ferris i Derek Jacobi. Reżyserem jest Dome Karukoski.

"Tolkien" ma trafić do kin 10 maja .

J.R.R. Tolkien - życiorys

Autor trylogii "Władca pierścieni" i powieści "Hobbit" J.R.R. Tolkien, czyli właściwie John Ronald Reuel Tolkien, urodził się 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zmarł 2 września 1973 w Bournemouth. Nie tylko był pisarzem, ale także profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. To właśnie jego powieści spopularyzowały literaturę fantasy na całym świecie.

Poza powieściami "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Władca Pierścieni", uporządkowanym przez jego syna dziełem "Silmarillion" był autorem ponad 100 prac naukowych dotyczących zagadnień związanych z filologią i literaturą dawną. Tolkien współpracował także przy tworzeniu największego słownika języka angielskiego, Oxford English Dictionary.

Tolkien był także poliglotą, w różnym stopniu znał ponad 30 różnych języków, w tym łacinę, hebrajski, starożytną grekę, nordycki czy gocki. Zajmował się głównie językami wymarłymi. Władał także językiem staroislandzkim, anglosaskim, staroirlandzkim, średniowiecznym i współczesnym walijskim.

Komunikował się także w językach takich jak: niemiecki, niderlandzki, szwedzki, duński, norweski, hiszpański, francuski, lombardzki, włoski, fiński, rosyjski. Zapoznał się także z językiem esperanto. Pisarz uczył się również języka polskiego, jednak uważał, że to trudna do opanowania mowa i nigdy dobrze się nim nie posługiwał.

Biografia Tolkiena dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

Więcej o: