O filmie biograficznym Tolkiena mówiło się już od 2013 roku, jednak dopiero teraz prace nad obrazem ruszyły na poważnie.
Obraz skupi się m.in. na czasach szkolnych Tolkiena, kiedy to znalazł w grupie szkolnych outsiderów. Zobaczymy, jak ciężko pisarza doświadczyła I wojna światowa, która zagroziła jego własnej "drużynie pierścienia". Wszystkie ciężkie życiowe przejścia zostały później zawarte w słynnych powieściach ze świata Śródziemia, "Hobbicie" i "Władcy pierścieni".
Nicholas Hoult będzie ekranowym J.R.R. Tolkienem, aktora można było ostatnio oglądać w filmach takich jak "X-men" czy "Mad Max". W roli jego muzy i żony, Edith Bratt, wystąpi Lilly Collins. W obsadzie znajdują się również Colm Meaney, Anthony Boyle, Patrick Gibson, Tom Glynn-Carney, Craig Roberts, Laura Donnelly, Genevieve O'Reilly, Pam Ferris i Derek Jacobi. Reżyserem jest Dome Karukoski.
"Tolkien" ma trafić do kin 10 maja .
Autor trylogii "Władca pierścieni" i powieści "Hobbit" J.R.R. Tolkien, czyli właściwie John Ronald Reuel Tolkien, urodził się 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zmarł 2 września 1973 w Bournemouth. Nie tylko był pisarzem, ale także profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. To właśnie jego powieści spopularyzowały literaturę fantasy na całym świecie.
Poza powieściami "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Władca Pierścieni", uporządkowanym przez jego syna dziełem "Silmarillion" był autorem ponad 100 prac naukowych dotyczących zagadnień związanych z filologią i literaturą dawną. Tolkien współpracował także przy tworzeniu największego słownika języka angielskiego, Oxford English Dictionary.
Tolkien był także poliglotą, w różnym stopniu znał ponad 30 różnych języków, w tym łacinę, hebrajski, starożytną grekę, nordycki czy gocki. Zajmował się głównie językami wymarłymi. Władał także językiem staroislandzkim, anglosaskim, staroirlandzkim, średniowiecznym i współczesnym walijskim.
Komunikował się także w językach takich jak: niemiecki, niderlandzki, szwedzki, duński, norweski, hiszpański, francuski, lombardzki, włoski, fiński, rosyjski. Zapoznał się także z językiem esperanto. Pisarz uczył się również języka polskiego, jednak uważał, że to trudna do opanowania mowa i nigdy dobrze się nim nie posługiwał.
Biografia Tolkiena dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>
W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP.
#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl