Oscary 2019. Kto ma największe szanse wygrać w głównych kategoriach?

Oscary to nagroda filmowa, która wzbudza najwięcej emocji i zainteresowania. Kto w 2019 roku ma szansę wygrać w kategoriach takich jak najlepszy film czy najlepsza aktorka? Znawcy tematu mają mocne podejrzenia poparte nominacjami i wygranymi w innych plebiscytach.

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 22 stycznia. Choć Akademia Filmowa opublikowała krótkie listy możliwych kandydatów do nagrody, zrobiła to tylko w przypadku dziewięciu kategorii. Te najważniejsze, takie jak najlepszy film czy główna rola, zostały taktycznie pominięte. Nie zmienia to faktu, że łatwo wytypować listę potencjalnych zwycięzców.

Oscary 2019: Najlepszy film

Na podstawie przewidywań krytyków filmowych z najbardziej opiniotwórczych magazynów i portali takich jak "Rolling Stone", "Variety", IMDb, Indiwire, Gold Derby, "Esquire", "GQ", USA Today, "Vanity Fair" czy "Hollywood-Elswhere" opracowaliśmy listę obrazów, które w tym roku mają największą szansę na Oscara dla najlepszego filmu.

Szczególnie często wspomina się film "Roma" Alfonso Cuarona. Reżyser za swoją ostatnią produkcję "Grawitacja" dostał Oscara w 2013 roku. "Roma" jest jego długo oczekiwanym powrotem, a krytycy nie mają wątpliwości, że Cuaron ma oprócz tego szansę na statuetkę nie tylko w kategorii najlepszego filmu zagranicznego, lecz także za reżyserię.

"Roma", podobnie jak "Zimna wojna", jest czarno-białym filmem i, podobnie, jak w przypadku FILMU Pawlikowskiego, jest oparta o rodzinną historię samego reżysera. Podczas gdy Polak opowiada o burzliwej miłości swoich rodziców w politycznie trudnym okresie powojennych napięć w Europie, Cuaron przedstawia nostalgiczną historię swojej niani, która zaszła w pozamałżeńską ciążę w katolickim Meksyku.

O obrazie mówi się, że jest pełen artyzmu, a w dodatku pokazuje przejmującą ludzką historię toczącą się w burzliwym dla Meksyku okresie początku lat 70. Cuaron pokazuje nie tylko przemiany społeczne, lecz także zahacza - podobnie jak Pawlikowski - o tło polityczne. Film można już obejrzeć na Netfliksie.

 

"Czarna Pantera" to produkcja Marvela, która zarobiła na  całym świecie 1,34 miliarda dolarów i absolutnie uwiodła fanów gatunku. To fantastyczno-naukowy film akcji na podstawie komiksu opowiadającego o przygodach super-bohatera o tym samym pseudonimie. Opowieść jest wpisana w ciąg wydarzeń następujący po filmie "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów".

W trakcie zamachu na główną siedzibę ONZ ginie król afrykańskiego królestwa Wakandy, ojciec księcia T’Challi, który jest także super-bohaterem zwanym tytułową Czarną Panterą. Po tragicznym zajściu następca tronu wraca do domu, by objąć władzę i godnie pożegnać zmarłego.

To o tyle ważne, że Wakanda ma pilnie strzeżony sekret. W komunikacji z resztą świata przedstawia się jako zwykły plemienny kraj z ubogą ludnością. Tak naprawdę to państwo z niezwykle zaawansowaną technologią oraz jednym z najcenniejszych surowców na świecie. Wakanda posiada także arsenał, za pomocą którego może pokonać niemal każdą armię na świecie. Sytuacja robi się napięta, kiedy w kraju niespodziewanie zjawia się syn zmarłego brata króla. Przejmuje tron i chce rozpętać konflikt na światową skalę - Czarna Pantera musi go powstrzymać.  

 

"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" to najnowszy film wielokrotnie nagradzanego już reżysera Spike'a Lee. Sam obraz dostał już drugą nagrodę w konkursie głównym, Grand Prix na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Sam film opowiada o dwóch detektywach, którzy w latach 70.  przenikają w struktury Ku Klux Klanu, by uniemożliwić członkom organizacji przejęcie władzy w Colorado Springs. W rolach głównych wystąpili John David Washington, Adam Driver, Laura Harrier i Topher Grace.

 

"Bohemian Rhapsody" w reżyserii Bryana Singera to film opowiadający o najważniejszych latach działalności zespołu Queen i jego wokalisty, tragicznie zmarłego Freddiego Mercury'ego. Produkcja dostała Złote Globy dla najlepszego filmu i dla najlepszego aktora.

 

"Can You Ever Forgive Me?" wyreżyserowała Marielle Heller, w roli głównej wystąpiła Melissa McCarthy. To film biograficzny opowiadający historię Lee Israel, amerykańskiej dziennikarki i pisarki, której kariera zawaliła się po publikacji bardzo nieudanej biografii Estée Lauder.

Lee Israel zasłynęła ponownie dzięki kryminalnej aferze. W 1992 roku zaczęła podrabiać listy słynnych (i zmarłych) aktorów oraz pisarzy, by móc się utrzymać. Szacuje się, że wytworzyła ich około 400. Potem poszła jeszcze krok dalej i zaczęła wykradać prawdziwe listy i autografy słynnych osób, zastępując je swoimi podróbkami.

Sprzedawała zarówno oryginały, jak i swoje kopie. Ten proceder trwał rok, nim sprawą zaczęło interesować się FBI. Fałszerka pozbyła się wszystkich dowodów zbrodni. Mimo że w 1993 roku przyznała się w sądzie do winy i odbyła stosowną karę, do dziś wiele z jej podróbek krąży po rynku i jest sprzedawanych jako autentyki. Israel opisała to wszystko we wspomnieniach, na podstawie których powstał scenariusz filmu.

 

"Faworyta" to film kostiumowy osadzony w XVIII-wiecznej Anglii. Na dworze królewskim zaczyna służbę obrotna Abigail. Dziewczyna szybko orientuje się w świecie pałacowych intryg i podpada bardzo ważnej osobie - lady Sarah, która rządzi Anglią w zastępstwie schorowanej królowej Anny. W rolach głównych wystąpili Olivia Colman jako Królowa Anna, Emma Stone w roili Abigail Masham, Rachel Weisz jako Sarah, księżna Marlborough i Nicholas Hoult. Za swoją rolę Olivia Colman otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki komediowej lub musicalowej.

 

"Green Book" już ma na koncie Złote Globy dla najlepszej komedii lub musicalu, najlepszego aktora drugoplanowego i za najlepszy scenariusz. To opowieść o drobnym cwaniaczku z Bronxu, który został szoferem ekstrawaganckiego muzyka. Wyjeżdżają razem na wielotygodniowe tournee po kraju, w trakcie którego spotyka ich wiele zaskakujących przygód. Wspólna podróż stanie się początkiem przyjaźni, która wcześniej wydawała się zwyczajnie niemożliwa. 

 


"Narodziny gwiazdy" to reżyserski debiut wielokrotnie nominowanego do Oscara aktora Bradley'a Coopera. Ten zaangażował popularną piosenkarkę Lady Gagę, by zagrała u jego boku w historii opowiadającej o trudnym związku pomiędzy dojrzałym piosenkarzem i początkującą gwiazdą muzyki. 

Cooper wciela się w gwiazdora muzyki country, którego popularność powoli wygasa. Pewnego dnia spotyka młodą dziewczynę i odkrywa jej niezwykły talent muzyczny. Postanawia pomóc rozwinąć jej karierę i razem ruszają w trasę koncertową. Powoli się w sobie zakochują, jednak zmienia się także układ sił pomiędzy nimi. Jego sława coraz bardziej blednie, a dziewczyna staje się coraz popularniejsza.

Warto podkreślić, że ścieżka dźwiękowa do filmu jest absolutnym przebojem w USA i zdobywa szczyty list popularności. 

NARODZINY GWIAZDY - oficjalny zwiastun, reż. Bradley Cooper, Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.

"Pierwszy człowiek" to film, w którym Ryan Gosling wcielił się w astronautę Neila Armstronga. Obraz pokazuje, jak wyglądało jego życie, kiedy ruszył w swoją legendarną misję kosmiczną, dzięki której stał się pierwszym człowiekiem, który stanął na Księżycu.

Produkcja została nominowana na festiwalu w Wenecji do Złotego Lwa za reżyserię. Nic dziwnego, przecież Damien Chazelle jest najmłodszym zdobywcą Oscara na tym polu właśnie.

 

"Vice" to obraz poświęcony Dickowi Cheney'owi, wiceprezydentowi USA urzędującemu za prezydentury George’a W. Busha. To historia człowieka, który ze zwykłego biurokraty postanowił stać się najbardziej wpływowym wiceprezydentem USA w historii.

Reżyserem jest Adam McKay, wystąpili znakomici aktorzy i aktorki. Christian Bale przeszedł kolejną dużą metamorfozę do roli Cheney'a, podobnie Amy Adams bardzo się zmieniła, by sportretować Lynne Cheney, jak i Steve Carell jako Donald Rumsfeld nie przypomina siebie. Sam Rockwell zagrał prezydenta Busha.

Christian Bale dostał Złoty Glob dla najlepszego aktora komediowego. Film podzielił krytyków, jedni są zdania, że to błyskotliwy i uszczypliwy obraz, inni uważają, iż reżyser dość topornie zamanifestował swoje polityczne poglądy.

 

"Mary Poppins powraca" to kontynuacja klasycznego filmu na podstawie popularnej książki dla dzieci. W pierwszej ekranizacji zagrała Julie Andrews, a tym razem w niezwykłą nianię wcieliła się doskonała Emily Blunt.

Akcja najnowszej części rozgrywa się 25 lat po wydarzeniach z pierwszego filmu. Marry Poppins wraca do swoich wychowanków, by tym razem wychować nowe pokolenie rodziny Banksów. U boku Emily Blunt pojawiły się takie sławy jak Meryl Streep i Colin Firth, Angela Lansbury, Julie Waters czy Dick van Dyke.

 

 "Gdyby ulica Beale umiała mówić" w reżyserii Barry'ego Jenkinsa to zdaniem wielu krytyków ponadczasowa historia miłosna. Jenkins sam napisał scenariusz na podstawie powieści Jamesa Baldwina o tym samym tytule.

Historia rozgrywa się w latach 70. XX wieku i opowiada o przeciwnościach, które muszą pokonać zakochani w sobie Tish i Fonny. Para zna się od dzieciństwa, ale jako dorośli mają duże problemy, by wieść wspólne życie.

Pierwszą przeszkodą jest ciągle trwająca segregacja rasowa, która utrudnia znalezienie im mieszkania do wynajęcia. Trudności się tylko piętrzą, gdy policja niesłusznie aresztuje Fonny'ego za gwałt, którego nie popełnił. Policja nie chce też uznać zeznań Tish i ich wspólnego przyjaciela za wiążące. Sytuacja robi się jeszcze bardziej napięta w momencie, w którym Fonny'ego czeka proces, a Tish dowiaduje się, że jest w ciąży.

 

Oscary 2019: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Emily Blunt, "Mary Poppins powraca"
Glenn Close, "Żona"
Olivia Colman, "Faworyta"
Lady Gaga, "Narodziny gwiazdy"
Melissa McCarthy, "Can You Ever Forgive Me?"

Oscary 2019: Najlepsza aktorka drugoplanowa

Amy Adams, "Vice"
Claire Foy, "Pierwszy człowiek"
Regina King, "If Beale Street Could Talk"
Emma Stone, "Faworyta"
Rachel Weisz, "Faworyta"

Oscary 2019: Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Christian Bale, "Vice"
Bradley Cooper, "Narodziny gwiazdy"
Ethan Hawke, "First Reformed"
Rami Malek, "Bohemian Rhapsody"
Viggo Mortensen, "Green Book"

Oscary 2019: Najlepszy aktor drugoplanowy

Mahershala Ali, "Green Book"
Timothée Chalamet, "Beautiful Boy"
Adam Driver, "BlacKkKlansman"
Richard E. Grant, "Can You Ever Forgive Me?"
Michael B. Jordan, "Czarna pantera"

Oscary 2019: Najlepszy reżyser

Ryan Coogler, "Czarna pantera"
Bradley Cooper, "Narodziny gwiazdy"
Alfonso Cuaron, "Roma"
Spike Lee, "BlacKkKlansman"
Adam McKay, "Vice"

Więcej o: