"Zimna wojna" z trzema nominacjami do Oscara. Gratulacje od zespołu Mazowsze i radość aktorów

Wielki, historyczny sukces "Zimnej wojny" - film Pawła Pawlikowskiego otrzymał trzy nominacje do Oscara. Gratulacje płyną z całego świata - od Brytyjskiego Instytutu Filmowego, przez polskich polityków, aż po zespół Mazowsze.
Zobacz wideo

Amerykańska Akademia Filmowa zdradziła, kto w tym roku będzie walczyć o swojego Oscara. W gronie nominowanych trzykrotnie znalazła się "Zimna wojna" Przypomnijmy - "Ida", poprzedni film Pawlikowskiego, był nominowany w dwóch kategoriach - dla filmu nieanglojęzycznego oraz za zdjęcia i otrzymał statuetkę w tej pierwszej kategorii. "Zimna wojna" jest nominowana w tych dwóch kategoriach (to też druga nominacja Łukasza Żala za zdjęcia) oraz za reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego. 

Gratulacje złożył m.in. zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, którego tancerze i soliści zagrali w filmie. "Co tu dużo mówić? WIELKIE GRATULACJE!!!!! Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego rusza po Oscary!" - czytamy. Na zdjęciu z Joanną Kulig "Mazowszacy", którzy zagrali w filmowym zespole "Mazurek". 

"To jeden z największych sukcesów polskiej kinematografii. Gratuluję Panu Pawłowi Pawlikowskiemu, Panu Łukaszowi Żalowi oraz twórcom, aktorom i całemu zespołowi 'Zimnej wojny'. Cieszę się, że Polski Instytut Sztuki Filmowej ma swój skromny udział w tym sukcesie" - napisał Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

"Wśród najjaśniejszych punktów oscarowych są nominacje za zdjęcia i reżyserię dla "Zimnej wojny"! Idźcie ją zobaczyć, póki jest w kinach! Mnie zatkało" - zarekomendował scenarzysta i producent Chris Schleicher.

Z nominacji cieszył się też British Film Institut, który wraz z National Lottery był jednym z podmiotów, który finansował "Zimną wojnę". 

"'Zimna Wojna' nominowana w 3 kategoriach do Nagród Akademii!! Film ma szansę na statuetkę za najlepszy nieanglojęzyczny film, za zdjęcia Łukasz Żal oraz za reżyserię (!!!) Paweł Pawlikowski. Wielki sukces polskiej kinematografii! Wielkie brawa!!" - napisał sekretarz stanu w kancelarii premiera Łukasz Schreiber.

"3 nominacje do Oskara dla 'Zimnej Wojny' - gratulacje dla twórców filmu! Trzymam kciuki za w pełni zasłużone statuetki we wszystkich kategoriach i mam nadzieję pogratulować osobiście Pawłowi Pawlikowskiemu podczas kolejnego spotkania Społecznej Rady Kultury" - napisał z kolei prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Po "inżyniersku" uhonorowano nominację na Politechnice Warszawskiej. Za pomocą algorytmu Comixify zespół naukowców przekształcił zwiastun filmu w komiks.

Oczywiście nominacje to przede wszystkim wielka radość twórców i aktorów. "Historyczne 3 nominacje do Oskarów dla polskiego filmu! 'Zimna wojna' nominowana za najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsze zdjęcia Łukasz Żal, najlepsza reżyseria Paweł Pawlikowski!!! To niesamowite....szczęście i wzruszenie!!!!! Los Angeles, nadchodzimy! Co za niesamowita informacja" - napisał Borys Szyc, odtwórca roli Lecha Kaczmarka.

- Kochani! W Los Angeles jeszcze ciemno. Trzy nominacje dla "Zimnej wojny". Paweł - gratuluję. Łukasz - gratuluję - mówi Joanna Kulig na filmiku, który krótko po nominacjach umieściła na Instagramie. 

 
Więcej o: