Na co wybrać się do kina w lutym? Mamy dla was kilka propozycji. W tym miesiącu na ekrany naszych kin trafi kilka filmów, które znalazły się na liście nominowanych do Oscarów.
Będziemy mieli okazję zobaczyć "Green Book" z Vigo Morgensternem (czyli Aragornem z "Władcy pierścieni"), często nagradzaną przez krytyków filmowych "Faworytę" z Olivią Coleman oraz Rachel Weisz w wiodących rolach czy najnowszy film reżysera, który stworzył nagrodzone Oscarem dla najlepszego filmu "Moonlight". W kinach pojawi się też nominowany razem z "Zimną wojną" w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego libański obraz "Kafarnaum".
W tym miesiącu widzowie będą mieli też okazję prześledzić dalsze losy bohaterów dwóch najbardziej popularnych polskich produkcji ostatnich lat. Reżyser Patryk Vega przygotował drugą część swoich "Kobiet mafii", które w ubiegłym roku były jednym z najpopularniejszych filmów w polskich kinach i ściągnęły blisko 2 mln osób przed ekrany.
Jeśli ktoś nie gustuje w kinie gangsterskim, czeka go seans z trzecią częścią "Planety singli". To komedia romantyczna z udziałem Agnieszki Więdłochy i Macieja Stuhra, która zaskarbiła sobie tak dużą sympatię widzów, iż producenci zdecydowali się nakręcić dwie następne części jednocześnie. Dwójka weszła do kin przed Bożym Narodzeniem ubiegłego roku, a i tak trafiła do zestawienia 10 najczęściej oglądanych przez widzów polskich filmów.
Na co wybrać się w tym miesiącu do kina? Oto streszczeniu kilku z bardziej interesujących propozycji.
"Gdyby ulica Beale umiała mówić", reż. Barry Jenkins (2018)
"Gdyby ulica Beale umiała mówić" w reżyserii Barry'ego Jenkinsa to zdaniem wielu krytyków ponadczasowa historia miłosna. Jenkins to reżyser nagrodzonego Oscarem dla najlepszego filmu "Moonlight". Za tamten film dostał też nominację dla najlepszego scenariusza, podobnie jest w przypadku "Gdyby ulica Beale umiała mówić". Jenkins sam napisał scenariusz na podstawie powieści Jamesa Baldwina o tym samym tytule i dostał nominację do Oscara dla najlepszego scenariusza adaptowanego.
Historia rozgrywa się w latach 70. XX wieku i opowiada o przeciwnościach, które muszą pokonać zakochani w sobie Tish i Fonny. Para zna się od dzieciństwa, ale jako dorośli mają duże problemy, by wieść wspólne życie.
Pierwszą przeszkodą jest ciągle trwająca segregacja rasowa, która utrudnia znalezienie im mieszkania do wynajęcia. Trudności się tylko piętrzą, gdy policja niesłusznie aresztuje Fonny'ego coś, czego nie zrobił. Policja nie chce też uznać zeznań Tish i ich wspólnego przyjaciela za wiążące. Sytuacja robi się jeszcze bardziej napięta w momencie, w którym Fonny'ego czeka proces, a Tish dowiaduje się, że ich wspólne życie ma się zmienić jeszcze bardziej. Warto dodać, że nominację do Oscara dostała też Regina King wcielająca się w matkę Tish, a także ścieżka dźwiękowa.
"Jak wytresować smoka 3", reż. Dean DeBlois (2019)
"Jak wytresować smoka" to seria filmów, które powstały na podstawie popularnej powieści młodzieżowej. Głównym bohaterem jest młody wiking Czkawka, który bardzo się różni od swoich współplemieńców. Po pierwsze nie jest rosłym bysiorem, który macha toporem, gdzie popadnie. Po drugie ma w sobie więcej z wynalazcy niż z wojownika. Po trzecie uważa, że smoki lepiej tresować niż zabijać. Skutecznie zaprzyjaźnia się z jednym z najniebezpieczniejszych ze wszystkich smoków, dzięki czemu nieraz ratuje życie całej swojej wioski, ale także i innych smoków.
Wszyscy biorą przykład z Czkawki, a pomiędzy wikingami i smokami panuje zgoda. Do czasu aż nie zjawia się zły przywódca, który chce zniszczyć wszystko to, co najbliższe głównym bohaterom. Najnowsza część "Smoków" ma wedle zapowiedzi stanowić zamknięcie opowieści i stanowić słodko-gorzką historię, w której żegnamy się z bohaterami.
"Green Book", reż. Peter Farrelly (2018)
"Green Book" już ma na koncie Złote Globy dla najlepszej komedii lub musicalu, najlepszego aktora drugoplanowego i za najlepszy scenariusz, a teraz posypały się kolejne nominacje, tym razem do Oscarów.
To opowieść o drobnym cwaniaczku z Bronxu, który został szoferem ekstrawaganckiego muzyka. Wyjeżdżają razem na wielotygodniowe tournee po kraju, w trakcie którego spotyka ich wiele zaskakujących przygód. Wspólna podróż stanie się początkiem przyjaźni, która wcześniej wydawała się zwyczajnie niemożliwa.
"Faworyta", reż. Yorgos Lanthimos, (2018)
"Faworyta" to film kostiumowy osadzony w XVIII-wiecznej Anglii z 10 nominacjami do Oscara. Na dworze królewskim zaczyna służbę obrotna Abigail. Dziewczyna szybko orientuje się w świecie pałacowych intryg i podpada bardzo ważnej osobie - lady Sarah, która rządzi Anglią w zastępstwie schorowanej królowej Anny. W rolach głównych wystąpili Olivia Colman jako Królowa Anna, Emma Stone w roili Abigail Masham, Rachel Weisz jako Sarah, księżna Marlborough i Nicholas Hoult. Za swoją rolę Olivia Colman otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki komediowej lub musicalowej.
"Planeta Singli 3", reż. Sam Akina (2019)
Grani przez Agnieszkę Więdłochę i Macieja Stuhra Tomek i Ania w końcu i po wielu burzliwych przeżyciach decydują się wziąć ślub. Ania wymarzyła sobie wiejskie wesele, więc impreza ma odbyć się u krewnych Tomka. Drobny kłopot leży w tym, że pan młody już od jakiegoś czasu nie utrzymywał kontaktów z rodziną. Ania szybko pojmuje dlaczego - to ludzie pełni temperamentu, bardzo uparci i przekonani o swojej racji. Każda rozmowa z nimi grozi wybuchem dzikiej awantury.
Co więcej, mama Ani przyjeżdża na ślub córki z młodszym partnerem, co niekoniecznie podoba się mamie Tomka. A to ciągle nie wszystko...
Żeby podkręcić emocje dodajmy, że w tej części pojawią się tak rozpoznawalni aktorzy jak Bogusław Linda i Borys Szyc. Pan Bogusław zagra ojca głównego bohatera.
"Kobiety mafii 2", reż. Patryk Vega (2019)
Gang Niani zdobył władzę nad Warszawą i szykuje się do największego przemytu kokainy w kraju. Gangsterzy sprowadzają do Polski tonę kolumbijskiej kokainy, ale towar znika w tajemniczych okolicznościach. Kolumbijczycy chcą głów, a do kraju przyjeżdża niebezpieczna Aida, którą gra Angie Cepeda.
Aida łączy siły z Matą, przemytnikiem z Trójmiasta. W tej roli wystąpił złowrogo wyglądający Piotr Adamczyk. Mata od dawna chce przejąć kontrolę w półświatku, ale nie ułatwia mu tego zbuntowana córka Stella, którą zagrała Aleksandra Grabowska.
W międzyczasie na wolność wychodzi Anka, czyli bohaterka Kasi Warnke, która przy pierwszej części filmu zasłynęła kwestią "z takim brzydkim się jeszcze nie ruchałam". Po wyjściu z więzienia dziewczyna szuka dla siebie zajęcia i staje się celebrytką, medialną "królową mafii".
Będzie też wątek romantyczny - Siekiera, która grą Aleksandra Popławska, przeżyje romans z Amirem, który przyjedzie ją uwieść na koniu. Serio. Siekiera poznaje nowego ukochanego w Maroku - on jest bojownikiem państwa islamskiego i ginie w akcji GROM-u. Wtedy zabójczyni wraca do Polski, żeby się zemścić.
"Kafarnaum", reż. Nadine Labaki (2018)
Ten film to zwycięzca Nagrody Jury w Cannes. Libańska reżyser Nadine Labaki opowiada historię Zaina, chłopca, który oskarża swoich rodziców o "zbrodnię" dania mu życia
Zain to chłopak, uciekł od zaniedbujących go rodziców i walczy o przeżycie na ulicy. Co więcej, bierze pod opiekę Rahil i jej synka - to uchodźcy z Etiopii. Pewnego razu zostaje skazany za zbrodnię, po czym szuka sprawiedliwości na sali sądowej.
W "Kafarnaum" grają amatorscy aktorzy, których życie niepokojąco przypomina losy ich filmowych bohaterów. Nadine Labaki zdecydowała się bowiem na nietypową metodę pracy. Opisywała rozpisane w scenariuszu sceny odtwórcom ról i prosiła ich, żeby się wczuli w przedstawioną sytuację i zagrali to spontanicznie - swoimi słowami, z własnymi gestami. Jeśli reakcje jej aktorów odbiegały od scenariusza, Labaki uzupełniała go tak, by nawiązywał do ich spontanicznych reakcji. W ten sposób narodził się film naprawdę wyjątkowy.
Pełna lista premier w lutym:
1 LUTEGO, PIĄTEK
"Anioł"
"Arktyka"
"Mirai"
"Heavy Trip"
"The Dawn Wall"
"Mia i biały lew"
"Dwie Ireny"
8 LUTEGO, PIĄTEK
"Green Book"
"Faworyta"
"Planeta Singli 3"
"LEGO® PRZYGODA 2 "
"Walc w alejkach"
14 LUTEGO, CZWARTEK
"Alita: Battle Angel"
"Jak wytresować smoka 3"
"Prodigy. Opętany"
"Zakon Świętej Agaty"
"Niewidzialny chłopak - Nowa Generacja"
"Ogród rodzinny. Przyjaciel"
22 LUTEGO, PIĄTEK
"Bracia Sisters"
"Gdyby ulica Beale umiała mówić"
"Kafarnaum"
"Kobiety mafii 2"
"Ułaskawienie"
"My"