Dyrektor Berlinale zaprosił przedstawicieli prawicy na film o getcie warszawskim. Na swój koszt

Dyrektor festiwalu Berlinale Dieter Kosslick wystosował zaproszenie na seans filmu "Kto napisze naszą historię", opowiadającego historię warszawskiego getta i Archiwum Ringelbluma, do członków prawicowego ugrupowania Alternatywa dla Niemiec. Dodał, że zapłaci za bilety.
Zobacz wideo

W programie tegorocznego Berlinale znalazł się film dokumentalny "Kto napisze naszą historię" opowiadający o codziennym życiu w warszawskim gettcie. Kosslick zaprosił wszystkich przedstawicieli skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec na pokaz właśnie tego obrazu.

Dieter Kosslick jest w tym roku dyrektorem Berlinale i zapewnił, że zapłaci za bilety na film "Kto napisze naszą historię" dla wszystkich chętnych członków AfD. Jak donosi portal Wire News Fax, powiedział:

Wszyscy członkowie AfD, wszyscy zasiadający w Bundestagu, mają zapewnione wejście na film. Zapraszam osobiście i zapłacę za wszystkie bilety.
 

"Kto napisze naszą historię"

"Kto napisze naszą historię" to fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Roberty Grossman. Opowiada o podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, które stworzono w 1940 roku z inicjatywy Emanuela Ringelbluma. Zajmowało się dokumentowaniem codziennego życia osadzonych w getcie warszawskim ludzi. To Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO "Pamięć Świata" jako zabytek światowego dziedzictwa. To unikalny zbiór dokumentów stanowiący jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich.

W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce - łącznie 19 dni w Łodzi, Warszawie oraz w Wolsztynie przy udziale polskiej ekipy zdjęciowej oraz polskich twórców (Marek Warszewski, Aleksandra Staszko, Agnieszka Hodowana, Piotr Bartuszek i wielu innych).

Krytycy tak wyrażają się o produkcji:

W czasie przedoscarowej ciszy przed burzą są filmy, które radzą sobie doskonale bez tej całej otoczki”  - IndieWire o filmie „ Kto napisze naszą historię”. „Zainscenizowane sceny są świetnie zagrane, a cytaty z dzienników i listów łamią serce” - Critic’s Pick według „New York Times” (film wskazany jako szczególnie wart obejrzenia przez Kena Jaworowskiego, krytyka filmowego „New York Times”)

Głosów w filmie użyczyli także nagrodzony Oscarem za film „Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen („Ukryta prawda”, „Czarownice z Salem”, „Nixon”). W Polsce film zobaczyć można w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Berlinale zacznie się 7 lutego i potrwa do 17 lutego. W czasie festiwalu zostanie wyświetlonych ponad 400 różnych filmów z całego świata. 

Więcej o:
Komentarze (18)
Dyrektor Berlinale zaprosił przedstawicieli prawicy na film o getcie warszawskim. Na swój koszt
Zaloguj się
 • petronella.kozlowska

  Oceniono 10 razy 6

  Bardzo głupi jest ten dyrektor. Powienien zaprosić raczej grupy muzułmanów z Berlina (niecały milion) na ten jego festiwalik.
  To nie członkowie AfD, ale muzułmanie fotografują się przy pomniku holocaustu, śmieją się, grupy męskie po prostu oddają mocz.

 • szcz9

  Oceniono 10 razy 4

  Jeżeli ci z AfD są podobni do naszych "prawdziwych polaków" to i tak nic nie zrozumieją.

 • ochujek

  Oceniono 5 razy 1

  Oni wiedzą swoje. Nie bo nie.

 • bromborek83

  Oceniono 4 razy 0

  a co ma AfD czy inna "prawica" do ideologii narodowoSOCJALISTYCZNEJ niemieckiej partii ROBOTNIKÓW?

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 0

  Skoro Niemcy nie chcą oglądać arcydzieła pt Smoleńsk, to na ten film też nie pójdą.

 • dryl1

  Oceniono 9 razy -1

  Może by też pomyślał jak uświadowmić lewaków. Bo to lewactwo zaczęło wyżej oceniać cierpienia wypędzanych i bombardowanych Niemców nad Holokaustem Żydów. Bo przecież Żydzi sami pchali się na świat i jeszcze mieli czelność żyć . A tacy Niemcy tylko sobie spokojnie żyli , jak już byli w wojsku to powozili furmankami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX