Gdzie w Polsce można obejrzeć nominowane do Oscara filmy? Część wchodzi do kin, niektóre są już w sieci

Sprawdziliśmy, gdzie w Polsce można bez większych kłopotów obejrzeć filmy nominowane w 2019 roku do Oscarów. Kilka z nich jest granych w kinach, część czeka na ekranowe premiery, niektóre można już obejrzeć w sieci lub zwyczajnie kupić na DVD.
Zobacz wideo

Oscary 2019 zostaną wręczone w nocy z 24 na 25 lutego, a na Gazeta.pl pojawi się relacja na żywo z tego wydarzenia. Nim nagrody powędrują do zwycięzców, warto sprawdzić, kto ma największe szanse. Część z nominowanych do nagrody obrazów niedługo ukaże się w polskich kinach, niektóre już można zobaczyć w sieci.

Oscary 2019. Nominowane filmy w kinach

Zacznijmy od tego, że nominowane do Oscara w kategorii najlepszego filmu animowanego produkcje "Ralph Demolka w internecie" i "Spiderman - Uniwersum" ciągle są grane w polskich kinach. Sugerujemy więc szybką wycieczkę, bo to może nie potrwać długo. Ten pierwszy to druga część entuzjastycznie przyjętej bajki "Ralph Demolka" - tym razem główni bohaterowie ze swoich gier w salonie wędrują po pomoc do internetu. "Spiderman - Uniwersum" to dość nowatorska animacja o zaskakującej i wciągającej fabule. Co więcej, warstwa graficzna jest jednocześnie nieszablonowa, estetyczna i intrygująca.

Ciągle też mamy możliwość, by zobaczyć na dużym ekranie film biograficzny o zespole Queen. "Bohemian Rhapsody" ma nominacje dla najlepszego filmu, za wszystkie techniczne aspekty ścieżki dźwiękowej, montaż i dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Do tej pory w kinach można zobaczyć "Narodziny gwiazdy" w reżyserii aktora Bradleya Coopera. Ten obraz zgarnął nominacje dla najlepszego filmu, aktora pierwszoplanowego, najlepszej aktorki pierwszoplanowej, najlepszego aktora drugoplanowego, adaptowany scenariusz, zdjęcia, piosenkę i montaż dźwięku. Za granicą można go już zobaczyć online za pośrednictwem YouTube, Google Play, iTunes i Vudu.

Niedawno swoją premierę miał obraz nominowany do Oscara za makijaż i charakteryzację. "Maria. Królowa Szkotów", jak nietrudno się zorientować, jest filmem historycznym poświęconym szkockiej królowej Marii Stuart, która konkurowała o tron Anglii z Elżbietą I. 

 

Na afiszu jest też obecny film "Vice" z Christianem Balem i Amy Adams. Film poświęcony Dickowi Cheneyowi, wiceprezydentowi USA za kadencji George'a W. Busha, nominowany jest w kategorii najlepszy film, ma także szanse na nagrody za makijaż i charakteryzację, najlepszy scenariusz oryginalny, dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, drugoplanowego, najlepszej aktorki drugoplanowej, dla najlepszego reżysera i za najlepszy montaż. 

 

Kinowe premiery filmów nominowanych do Oscara

1 lutego do polskich kin zawita także nominowany w kategorii najlepsza animacja film "Mirai". To japońska historia o rozpieszczonym chłopcu, który musi sobie poradzić z faktem, że urodziła się mu młodsza siostra, której to rodzice poświęcają więcej uwagi. Pewnego dnia Mirai trafia do magicznego ogrodu, gdzie przenosi się w czasie i spotyka starszą wersję swojej malutkiej siostrzyczki.

 

W lutym będziemy mieli okazję zobaczyć "Green Book" z Vigo Morgensternem (czyli Aragornem z "Władcy pierścieni"). Oficjalna premiera w Polsce będzie miała miejsce 8 lutego. Obraz ma nominacje w kategorii najlepszy montaż, scenariusz oryginalny, dla najlepszego aktora pierwszo- i drugoplanowego i, co najważniejsze, dla najlepszego filmu. Opowiada historię rodzącej się w czasie wspólnego tournee ekscentrycznego muzyka jazzowego i jego kierowcy, drobnego cwaniaczka z Bronxu. 

 

8 lutego w kinach zadebiutuje również angielska "Faworyta". Ten kostiumowy film ma 10 nominacji do Oscara, w tym nominację dla najlepszego obrazu, najlepszej aktorki pierwszoplanowej, dwie nominacje dla najlepszej aktorki drugoplanowej, za reżyserię, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy, montaż i scenografię.

 

Na dworze schorowanej królowej Anny zjawia się nowa służka. Dziewczyna szybko wdraża się w pałacowe intrygi i podpada lady Sarah, która rządzi krajem w imieniu królowej. 

W tym miesiącu zobaczymy też najnowszy film reżysera, który stworzył nagrodzone Oscarem dla najlepszego filmu "Moonlight". 22 lutego swoją oficjalną premierę będzie miał obraz "Gdyby ulica Beale umiała mówić". Historia miłości młodziutkiej Tish i jej niesłusznie aresztowanego narzeczonego Fonny'ego rozgrywająca się w Nowym Yorku lat 70. XX wieku zgarnęła nominacje za najlepszą muzykę, scenariusz adaptowany i dla najlepszej aktorki drugoplanowej. 

 

Tego samego dnia w kinach pojawi się też nominowany razem z "Zimną wojną" w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego libański obraz "Kafarnaum". To historia chłopca, który musi radzić sobie na ulicy. Pewnego dnia trafia przed sąd, gdzie oskarża swoich rodziców o zbrodnię dania mu życia. W filmie zagrali improwizujący amatorzy. 

Oscary 2019. Nominowane filmy dostępne w sieci

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego dostała nominację dla najlepszego filmu zagranicznego, dla najlepszego reżysera i najlepszego operatora. Od dawna film można kupić na tradycyjnym nośniku DVD, ale to nie wszystko. Polski kandydat do Oscara jest dostępny w różnych bibliotekach VOD. Mogą go wypożyczyć użytkownicy strony player,pl, vod.pl, ipla.tv, Cyfrowego Polsatu, ncplusgo.pl, czy wypożyczalni Orange oraz w UPC na żądanie. 

Zobacz wideo

"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" Spike'a Lee nominowane w kategoriach najlepszy film, aktor drugoplanowy, reżyser, adaptowany scenariusz, montaż i ścieżka dźwiękowa można zobaczyć odpłatnie w sieci. Najłatwiej będzie to zrobić za pośrednictwem Google Play lub wypożyczyć film na Youtubie. Jako jeden z nielicznych obrazów z oscarowej listy, film ten jest tam dostępny dla polskich użytkowników. Opowiada historię detektywów infiltrujących rasistowskie bractwo. 

 

"Czarna pantera" to pierwszy film o superbohaterach, który dostał nominację dla najlepszego filmu. Poza tym ma też nominacje dla kostiumów, ścieżki dźwiękowej, najlepszej piosenki, scenografii, montażu dźwięku i miksu dźwięku.

Po pierwsze, film bez problemu mogą obejrzeć użytkownicy HBO GO i player.pl. Film dostępny jest także na DVD.

Produkcja znajduje się również w płatnej bibliotece Google Play (niedostępne w Polsce) i YouTube. Do tego dochodzą zagraniczne iTunes, Amazon i Vudu. 

 

"Roma" Afonso Cuarona ma nominacje dla najlepszego filmu, najlepszego filmu nieanglojęzycznego, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, najlepszej aktorki drugoplanowej, zdjęcia, scenografię i techniczne aspekty ścieżki dźwiękowej. Czarno-biały obraz opowiadający historię niani, która zachodzi w nieślubną ciążę w burzliwym okresie lat 70. w katolickim Meksyku, jest dostępny dla użytkowników platformy Netflix.

 

"Ballada o Busterze Scruggsie" to najnowsza produkcja Ethana Coena i Joela Coena. Została wyróżniona za najlepszy scenariusz adaptowany, piosenkę i kostiumy, a opowiada o przygodach amerykańskich pionierów i bandytów na Dzikim Zachodzie. Film dostępny jest na Netfliksie.

 

Na Netfliksie można także zobaczyć dwa nominowane do Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego - "End Game" i "Period. End of Sentence".

"Iniemamocni 2" Disneya są nominowani w kategorii najlepszej animacji. To druga i długo oczekiwana część przygód rodziny superbohaterów, Iniemamocnych. W tej części za ratowanie świata bierze się Elastyna, podczas gdy jej mąż Bob zostaje w domu, by opiekować się ich najmłodszym dzieckiem, Jack Jackiem. Film można zobaczyć na polskim player.pl, ncplusgo.pl, a także wypożyczyć za pośrednictwem usługi Orange VOD. Za granicą jest dostępny na Youtubie, Google Play (iTunes, Amazon i Vudu też wchodzą w stawkę). Film można też już od jakiegoś czasu kupić na DVD.

 

Film "Żona" przyniósł Gelnn Close Złoty Glob, a także nominację do Oscara dla najlepszej aktorki. To opowieść o trwającym wspólnie już od 40 lat małżeństwie. On jest pisarzem i właśnie dostał nagrodę Nobla. Wspólna podróż do Szwecji pozwala głównym bohaterom na podsumowanie minionych lat.

 

W Polsce obraz mogą obejrzeć użytkownicy Canal Plus za pośrednictwem ncplus.pl, w NC+ GO i NC+ GO TV, oraz w dekoderze w ramach kolekcji PREMIERY VOD+. 

"Wyspa psów" z nominacją dla najlepszej animacji i za ścieżkę dźwiękową można zobaczyć za pośrednictwem Canal Plus na stronie ncplusgo.pl. To druga w reżyserskiej karierze animacja Wesa Andersona.

Opowiada o 12-latku imieniem Atari, którego wychowuje paskudny burmistrz pewnego miasteczka. Na mocy jednego z jego dekretów wszystkie psy z miasta zostają wygnane na wysypisko śmieci. Atari rusza na poszukiwania swojego ukochanego pupila, a po drodze zaprzyjaźnia się z całą grupą czworonogów. Wspólnie wyruszają na wyprawę, która wpłynie na losy całej prefektury.

 

Kinowa premiera filmu odbędzie się 20 kwietnia 2018.

91. ceremonia wręczenia Oscarów - gdzie i kiedy obejrzeć?

91. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego. W Polsce już tradycyjnie galę będzie można obejrzeć na Canal +. Transmisja będzie "na żywo", co oznacza, że rozpocznie się o godzinie 2 w nocy czasu polskiego z niedzieli 24 lutego na poniedziałek 25 lutego. Niestety nie wiadomo jeszcze, czy będzie także transmitowana na żywo za pośrednictwem streamu na YouTubie.

Galę rozdania Oscarów transmitować za to na pewno będzie amerykańska stacja ABC, zaś na Gazeta.pl będziemy prowadzić specjalną relację na żywo.

Więcej o: