"Zimna wojna" z nagrodą Goi! Hiszpanie uznali ją za najlepszy europejski film

Świetny prognostyk przed zbliżającym się rozdaniem Oscarów - "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego została wyróżniona hiszpańską nagrodą Goi dla najlepszego filmu europejskiego.
Zobacz wideo

"Zimna wojna" niedawno otrzymała trzy nominacje do Oscara - za najlepszą reżyserię, zdjęcia i dla najlepszego filmu zagranicznego. Teraz obraz triumfuje w jednej z kategorii nagród Goi.

"Zimna wojna" z nagrodą Hiszpańskiej Akademii Filmowej

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego w swojej kategorii była nominowana u boku takich produkcji jak "Nić widmo", belgijska "Dziewczyna" i brytyjska czarna komedia "The Party".

 

Miłym akcentem jest także wygrana polskiej animacji "Jeszcze dzień życia" o wyprawie Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną Angoli w kategorii najlepszy film animowany.

 

Nagrody Goi przyznawane są przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej. Pierwsza ceremonia wręczania tych wyróżnień odbyła się 16 marca 1987 roku. Wtedy nagrodę rozdano w 15 kategoriach, obecnie liczba ta wzrosła do 28.

W tym roku najwięcej nominacji - bo aż 13 - otrzymał hiszpański obraz "The Realm" w reżyserii Rodrigo Sorogoyena. 11 nominacji zdobył z kolei film "Champions" Javiera Fessera, który był oficjalnym hiszpańskim kandydatem do Oscara, ale nie zakwalifikował się do stawki nominowanych. 

"The Realm" zdobył ostatecznie siedem statuetek - w tym za najlepszą rolę aktora pierwszoplanowego (Antonio de la Torre), najlepszy scenariusz czy ścieżkę dźwiękową - donosi "Variety". Najlepszym filmem uznano "Champions".

Więcej o: