relacjonujemy ją na Gazeta.pl.
"Czarna Pantera" to pierwszy film o superbohaterach nominowany w tej kategorii. Ma ogółem siedem nominacji, pozostałe to: najlepsza muzyka oryginalna, najlepsza piosenka, najlepsza scenografia, kostiumy, dźwięk i montaż dźwięku.
Ta produkcja Marvela zarobiła na całym świecie 1,34 miliarda dolarów i absolutnie uwiodła fanów gatunku. To fantastyczno-naukowy film akcji na podstawie komiksu opowiadającego o przygodach superbohatera o tym samym pseudonimie, który widnieje w tytule filmu. Opowieść jest wpisana w ciąg wydarzeń następujący po obrazie "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów".
W trakcie zamachu na główną siedzibę ONZ ginie król afrykańskiego królestwa Wakandy, ojciec księcia T’Challi, który jest także superbohaterem zwanym tytułową Czarną Panterą. Po tragicznym zajściu następca tronu wraca do domu, by objąć władzę i godnie pożegnać zmarłego.
To o tyle ważne, że Wakanda ma pilnie strzeżony sekret. W komunikacji z resztą świata przedstawia się jako zwykły plemienny kraj z ubogą ludnością. Tak naprawdę to państwo z niezwykle zaawansowaną technologią oraz jednym z najcenniejszych surowców na świecie. Wakanda posiada także arsenał, za pomocą którego może pokonać niemal każdą armię na świecie. Sytuacja robi się napięta, kiedy w kraju niespodziewanie zjawia się syn zmarłego brata króla. Przejmuje tron i chce rozpętać konflikt na światową skalę - Czarna Pantera musi go powstrzymać.
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" to najnowszy film wielokrotnie nagradzanego już reżysera Spike'a Lee. Ma sześć nominacji do Oscarów w kategoriach: najlepszy film, aktor drugoplanowy, reżyser, scenariusz adaptowany, muzyka oryginalna i najlepszy montaż.
Obraz dostał już Grand Prix, na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień Rona Stallwortha zatytułowanych właśnie "Black Klansman". Film opowiada o samym Stallworthie - pierwszym czarnym policjancie zatrudnionym w policji w Colorado Springs we wczesnych latach 70. Po zamieszkach zostaje oddelegowany do pracy pod przykrywką. Postanawia zinfiltrować struktury Ku Klux Klanu, do czego werbuje swojego kolegę z posterunku, Flipa Zimmermana. Chcą uniemożliwić członkom organizacji przejęcie władzy w Colorado Springs. W rolach głównych wystąpili John David Washington, Adam Driver, Laura Harrier i Topher Grace.
"Bohemian Rhapsody" w reżyserii Bryana Singera i Dextera Fletchera to film opowiadający o najważniejszych latach działalności zespołu Queen i jego wokalisty, przedwcześnie zmarłego Freddiego Mercury'ego. Produkcja dostała Złote Globy dla najlepszego filmu i dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Widzów przede wszystkim zachwyciły doskonałe sceny muzyczne i rewelacyjne ujęcia z najważniejszych koncertów - tylko dla tych partii produkcję powinien zobaczyć każdy wielbiciel tego legendarnego zespołu. Akademia przyznała mu nominacje w pięciu kategoriach, dla najlepszego filmu, aktora pierwszoplanowego, za najlepszy dźwięk, montaż i najlepszy montaż dźwięku.
"Faworyta" ma 10 nominacji do Oscara. Może wygrać w kategoriach najlepszy film oraz aktorka pierwszoplanowa. Ma też aż dwie nominacje w kategorii aktorka drugoplanowa (Emma Stone i Rachel Weisz dały nieziemski popis). Nominowano go też w kategoriach: reżyser, scenariusz oryginalny, scenografia, kostiumy, zdjęcia i najlepszy montaż
To film kostiumowy osadzony w XVIII-wiecznej Anglii. Na dworze królewskim zaczyna służbę obrotna Abigail. Dziewczyna szybko orientuje się w świecie pałacowych intryg, ale podpada bardzo ważnej osobie - lady Sarah, która rządzi Anglią w zastępstwie schorowanej królowej Anny. W rolach głównych wystąpili: Olivia Colman jako Królowa Anna, Emma Stone w roli Abigail Masham, Rachel Weisz jako Sarah, księżna Marlborough i Nicholas Hoult. Za swoją rolę Olivia Colman otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki komediowej lub musicalowej.
"Green Book" - ten film dostał pięć nominacji: dla najlepszego filmu, dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i drugoplanowego oraz za najlepszy scenariusz oryginalny i montaż. Produkcja już ma na koncie Złote Globy dla najlepszej komedii lub musicalu, najlepszego aktora drugoplanowego i za najlepszy scenariusz.
To opowieść oparta na faktach. Głównym bohaterem jest drobny cwaniaczek z Bronxu, który szuka pracy. W efekcie człowiek z ulicy, żywiołowy i dość porywczy, zostaje szoferem ekstrawaganckiego muzyka jazzowego, osoby nader kulturalnej i utalentowanej. Wyjeżdżają razem na wielotygodniowe tournee po USA, także do tych części, gdzie segregacja rasowa jest na porządku dziennym. W trakcie podróży muszą sobie poradzić z różnymi sytuacjami, nierzadko groźnymi, a często zaskakującymi. Wspólna wędrówka i przeżycia stają się początkiem przyjaźni, która wcześniej wydawała się zwyczajnie niemożliwa. W rolach głównych wystąpili Viggo Mortensen i Mahershala Ali.
"Narodziny gwiazdy" to reżyserski debiut nominowanego do Oscara już trzykrotnie aktora Bradley'a Coopera. Ten zaangażował popularną piosenkarkę Lady Gagę, by zagrała u jego boku w historii opowiadającej o trudnym związku pomiędzy dojrzałym piosenkarzem i początkującą gwiazdą muzyki country. Obraz dostał 8 nominacji do Oscara, w tym dla najlepszego filmu, aktora pierwszoplanowego, aktorki pierwszoplanowej, aktora drugoplanowego, scenariusza adaptowanego, piosenki, za zdjęcia i za dźwięk.
Cooper wciela się w gwiazdora muzyki country, którego popularność powoli wygasa. Pewnego dnia spotyka młodą dziewczynę i odkrywa jej niezwykły talent muzyczny. Postanawia pomóc rozwinąć jej karierę i razem ruszają w trasę koncertową. Powoli się w sobie zakochują, jednak zmienia się także układ sił pomiędzy nimi. Jego sława coraz bardziej blednie, a dziewczyna staje się coraz popularniejsza.
Warto podkreślić, że ścieżka dźwiękowa do filmu jest absolutnym przebojem w USA i zdobywa szczyty list popularności.
"Vice" to obraz poświęcony Dickowi Cheney'owi, wiceprezydentowi USA urzędującemu za prezydentury George’a W. Busha. To historia człowieka, który ze zwykłego biurokraty postanowił stać się najbardziej wpływowym wiceprezydentem USA w historii.
Reżyserem jest Adam McKay, wystąpili znakomici aktorzy i aktorki. Christian Bale przeszedł kolejną dużą metamorfozę do roli Cheney'a, podobnie Amy Adams bardzo się zmieniła, by sportretować Lynne Cheney. Charakteryzacja Steve'a Carella jako Donalda Rumsfelda także jest imponująca. Sam Rockwell zagrał prezydenta Busha.
Christian Bale dostał Złoty Glob dla najlepszego aktora komediowego. Film podzielił krytyków, jedni są zdania, że to błyskotliwy i uszczypliwy obraz, inni uważają, iż reżyser dość topornie zamanifestował swoje polityczne poglądy.
No i na sam koniec największy rywal "Zimnej wojny" czyli "Roma" Alfonso Cuarona. Film jest jego długo oczekiwanym powrotem, a krytycy nie mają wątpliwości, że Cuaron ma oprócz tego szansę na statuetkę nie tylko w kategorii najlepszego filmu zagranicznego, lecz także za reżyserię. Film jest jednym z faworytów, ma 10 różnych nominacji w następujących kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż dźwięku.
"Roma" podobnie jak "Zimna wojna", jest czarno-białym filmem i, podobnie, jak w przypadku filmu Pawlikowskiego, jest oparta na rodzinnej historii samego reżysera. Podczas gdy Polak opowiada o burzliwej miłości swoich rodziców w politycznie trudnym okresie powojennych napięć w Europie, Cuaron przedstawia nostalgiczną historię swojej niani, która zaszła w pozamałżeńską ciążę w katolickim Meksyku.
O obrazie mówi się, że jest pełen artyzmu, a w dodatku pokazuje przejmującą ludzką historię toczącą się w burzliwym dla Meksyku okresie początku lat 70. Cuaron pokazuje nie tylko przemiany społeczne, lecz także zahacza - podobnie jak Pawlikowski - o tło polityczne.