Weinsteinowi częściej niż Bogu, a czasem tylko w dwóch słowach. Jak i komu dziękują zdobywcy Oscara?

Najwięcej razy zdobywcy Oscara dziękowali Stevenowi Spielbergowi, niemal 30 proc. wszystkich laureatów dziękowała rodzicom. Niektórzy ograniczyli się natomiast do prostego "dziękuję".

Portal Vocativ przeanalizował ponad 1400 przemówień z oscarowych nocy, które zostały wygłoszone do 2015 roku. Można było się spodziewać, że najwięcej podziękowań otrzymał sam Bóg, jednak ten znalazł się dopiero na szóstej pozycji.

Najczęściej, bo aż 42 razy, dziękowano Stevenowi Spielbergowi, twórcy takich filmów jak "Lista Schindlera", "Szeregowiec Ryan" czy "E.T.". Kolejne miejsce w rankingu zajęli Harvey Weinstein (34 podziękowania). Producent prawdopodobnie nie otrzyma już więcej podziękowań - w 2017 roku został oskarżony przez ponad 80 kobiet o molestowanie seksualne, a rok później usłyszał związane z tym zarzuty.

Dalej w rankingu znaleźli się reżyserowie James Cameron (28), George Lucas (23) i Peter Jackson (22). Bogu podziękowano 20 razy. 

Oscarowe podziękowaniaOscarowe podziękowania Gazeta.pl

Kilkanaście razy dziękowano scenarzystce Fran Walsh (18), producentce Sheili Nevins (18), reżyserowi Francisowi Fordzie Coppoli (16), producentowi Barriemu Osborne'owi (16), reżyserowi Martinowi Scorsese (15) i producentowi Saulowi Zaentzowi (15).

Oczywiście całe mnóstwo osób dziękuje Akademii - takie słowa padają w 43 proc. wypowiedzi. Z kolei rodziców wymienia 28 proc. odbierających Oscara. Wszystkie podziękowania (tzw. acceptance speech) można przeczytać na oficjalnej stronie Oscarów

Najdłuższe podziękowania

Niektórzy mówili bardzo długo. Rekordzistą jest Matthew McConaughey, który w 2014 roku odebrał Oscara za główną rolę w filmie "Witaj w klubie". McConaughey po odebraniu statuetki wypowiedział 549 słów. Niewiele mniej - bo aż 528 słów - wypowiedziała Halle Berry po odebraniu nagrody za główną rolę w filmie "Czekając na wyrok". Była to pierwsza nagroda w tej kategorii dla osoby czarnoskórej, dlatego Berry była niezwykle wzruszona i dziękowała wielu czarnoskórym aktorkom.

Cate Blanchett w swojej mowie wypowiedziała 513 słów, Jamie Foxx - 490, a Al Pacino - 475.

Wystarczyły dwa słowa

Z wyliczeń Business Insidera wynika, że wypowiedzi są z roku na rok coraz dłuższe. W pierwszej połowie lat 50. wypowiadano najczęściej około 30 słów, a w ostatnich latach - 174 słowa.

Niektórym wystarczało zaledwie kilka słów. Patty Duke po odebraniu nagrody dla aktorki drugoplanowej w filmie "Cudotwórczyni" (1963 rok) i Louie Psihoyos, reżyser filmu "Zatoka delfinów" (2010 rok) powiedzieli tylko "dziękuję". To samo powiedział Alfred Hitchcock, odbierając nagrodę specjalną im. Irvinga G. Thalberga, dla producentów filmowych. Po "dziękuję" odszedł od mównicy, ale po chwili wrócił i dodał: "naprawdę bardzo". Z kolei Joe Pesci, który został nagrodzony za rolę w "Chłopcach z ferajny", do "dziękuję" dodał jeszcze, że jest zaszczycony.

 

Kolejne podziękowania usłyszymy podczas dzisiejszej 91. ceremonii rozdania Oscarów. Relację z wydarzenia można śledzić na stronie głównej Gazeta.pl.

W tym roku Polacy mają szansę aż na trzy statuetki. Wszystkie nominacje mają związek z "Zimną Wojną" - sam film konkuruje w kategorii najlepszego filmu anglojęzycznego, Paweł Pawlikowski jest nominowany za jego reżyserię, a Łukasz Żal za zdjęcia. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo na Gazeta.pl.

Więcej o:
Komentarze (6)
Weinsteinowi częściej niż Bogu, a czasem tylko w dwóch słowach. Jak i komu dziękują zdobywcy Oscara?
Zaloguj się
 • herr7

  Oceniono 2 razy 2

  W Boga mało kto obecnie wierzy, mimo że wiarę deklaruje się dość powszechnie. A w moc sprawczą pana Weinsteina warto wierzyć, szczególnie gdy jest się początkującą aktorką i jedynym atutem, jaki się posiada jest młode ciało, które wiecznie młode nie będzie.

 • genocidezionism

  Oceniono 5 razy -1

  Weinstein ten knur z Dziury Holly jeszcze nie siedzi i to jest demokracja w USA , Syjoniści mają 80 senatorów w Senacie USA a sami stanowią mniej niż 1% ludnośći tego kraju. To jest demokracja super szyta dla syjonistów i pod syjonistów . Dla reszty getta pobudują taj jak w Palestynie.

 • genocidezionism

  Oceniono 3 razy -1

  Ten Spielberg to bardzo interesny gość zrobił film o Nioemcuu naziście , oszuście który okradłó syjonistów na olbrzymie kwoty , zrobił z nich niewolników bezpłatnych a kobiety syjonistyki swoje pracownice wuykożystywał seksualnie , ten bandzior i pospolity kryminalista doczekła się filmu pana S a od syjonistów miejsca w syjonistycznym niebei pood oliwną brzozą. To jest obłuda syjonistycznej mentalnośći.
  Możę gdyby Polacy nie byli taki niemądrymi i nie narażli własnego życia i swoich rodzin dla ratowania syjonistów a zamiast tego wydoili ich z kasy do zera i trzymali w piwnicach , szafach , strychach ikomórkach możę wtedy nie byłoby z syjonistami problemów bo jak nazistom i ludobójcom zafundowali niebo to tym szlachetnym polaczkom tym bardziej

 • antykonformista

  Oceniono 3 razy -1

  Ciekawe, iluż to mężczyzn panu Harveyowi W. dziękowało? A ile spośród dziękujących kobiet nie pokrył on uprzednio swym obleśnym brzuszyskiem?
  Smutne to takie.

 • cichwoda

  Oceniono 8 razy -6

  sabat pedofilów z zboczeńców wiadomego pochodzenia. Niech się złocą I oskarują...
  Severin nie gumkuj, na tym formułum jest prlatolistyczna wolność słufka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX