Łukasz Żal jest autorem zdjęć do filmów "Ida" i "Zimna wojna", za co w obydwu przypadkach został nominowany do Oscara. Co ciekawe, na planie "Idy" pracował jako główny operator przez przypadek i przez zwykłe zrządzenie losu. Dziś jest jednym z najbardziej rozchwytywanych filmowców w Polsce.
Łukasz Żal swoją współpracę z Pawłem Pawlikowskim zaczął dość niefortunnie. Tak naprawdę miał pracować pod okiem Ryszarda Lenczewskiego, który był wieloletnim współpracownikiem reżysera i to on miał być głównym operatorem. Ten rozchorował się jednak i kłopoty zdrowotne nie pozwoliły mu zająć się tym projektem.
Na placu boju został młody filmowiec, co niekoniecznie odpowiadało Pawlikowskiemu. Jak podaje Polskie Radio, Żal tak wspomina pierwszą reakcję:
Na początku był przerażony. Kiedyś wieczorem opowiedział mi, jak bardzo się bał. Szukał nawet innych operatorów.
Ponoć wszyscy inni byli zajęci i całe szczęście! Za czarno-białe zdjęcia do "Idy" Łukasz Żal otrzymał nominację do Oscara. W audycji Radia Polskiego operator tłumaczył nawet, jak osiągnął wtedy efekt, który tak spodobał się Akademii Filmowej:
Kadrowanie z dużą ilością powietrza, które łamało kanon kompozycji, ale dało niesamowity efekt.
Nic dziwnego, że Paweł Pawlikowski już bez wahania zaprosił go do współpracy przy swoim następnym projekcie, czyli nominowanej w trzech kategoriach "Zimnej wojnie" - w tym za zdjęcia i reżyserię właśnie. Ich współpraca po raz drugi przyniosła im nominacje, co w rozmowie z dziennikarką TVN Żal skomentował tak:
Tak to jest jak się pracuje z tak wspaniałym reżyserem.
Operator też nie kryje, że kolejna nominacja do Oscara dla niego niesie ze sobą duże emocje:
To wielkie szczęście. Bardzo dziwne oczekiwanie. Najpierw pojawia się cisza, a potem wielka radość. Ciężko to w ogóle opisać.(...) Po prostu jestem strasznie szczęśliwy i wzruszony. Mam jakąś dziwną burzę w mózgu.
Łukasz Żal urodził się w 1981 roku w Koszalinie. W 2007 skończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pracę zawodową zaczynał jako reżyser i autor zdjęć do etiud filmowych.
Pracował m.in. na planie serialu komediowego "Daleko od noszy" czy przy filmie "U Pana Boga za miedzą" Jacka Bromskiego. "Ida" i "Zimna wojna" to nie są jego jedyne projekty, które dostrzegła Akademia Filmowa. W 2013 roku nakręcił zdjęcia do filmu dokumentalnego "Joanna", który dostał nominację do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego krótkometrażowego. To także on nakręcił zdjęcia filmowe, które stały się podstawą do stworzenia jedynego ręcznie namalowanego w stylu Van Gogha filmu animowanego "Twój Vincet" - ta produkcja z kolei miała nominację do Oscara dla najlepszej animacji.
Za zdjęcia do "Zimnej wojny" Łukasz Żal otrzymał Srebrną Żabę na Camerimage, nominację do BAFTA Film Awards oraz nominację do Oscara. Ale to nie są jego jedyne zdobycze. Operator zdobył jeszcze m.in. Złotą Żabę za zdjęcia do filmu dokumentalnego "Paparazzi" opowiadającego o jednym z najbardziej znanych polskich paparazzo Przemysławie Stoppie. W 2008 roku za zdjęcia do jednego ze swoich pierwszych filmów "Mistrz Świata" dostał Offskara, polską nagrodę przyznawaną twórcom kina niezależnego.
Złotą Żabę na Camerimage dostał też za "Idę", a za ''Zimną wojnę" Srebrną Żabę. "Ida" zagwarantowała mu też wygraną na festiwalu filmowym w Gdyni, a "Zimna wojna" nagrodę za osiągnięcia techniczne od London Critics' Circle Film Awards.