Oscary 2019. Tej nocy mieliśmy nadzieję, że "Zimna wojna" wygra choć w jednej z trzech kategorii, niestety nie udało się - wszędzie wygrała "Roma". Sam Paweł Pawlikowski chwilę przed rozpoczęciem gali zdradził, że nie liczy na żadną statuetkę.
W tym roku najlepszym filmem roku okazał się "Green Book" z Vigo Mortensenem w roli głównej. Poza nagrodą wieczoru obraz dostał także statuetki w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy (tutaj popisał się Mahershala Ali) i za najlepszy scenariusz oryginalny.
Najlepszym aktorem jest w tym roku Rami Malek, który zagrał Freddiego Mercury'ego w filmie "Bohemian Rhapsody". Ten film zdobył jeszcze Oscary za najlepszy dźwięk, montaż dźwięku i montaż.
Oscar dla aktorki pierwszoplanowej powędrował do Olivii Coleman, która zagrała główną rolę w "Faworycie". To o tyle ważne, że to jedyna statuetka dla obrazu, który miał na koncie 9 nominacji.
Wieczór był historyczny dla Spike'a Lee, który po latach dostał swojego pierwszego Oscara za scenariusz do obrazu "Czarne bractwo. BlacKkKlansman".
Mimo trzech nominacji (najlepszy reżyser, film zagraniczny i zdjęcia) "Zimna wojna" nie wygrała nic - w tych kategoriach przegrała z "Romą". Ten film Alfonso Cuarona dostał 10 nominacji, ale ostatecznie wygrał tylko te trzy statuetki - dla najlepszego reżysera, za najlepsze zdjęcia i dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
Do twórców filmu "Czarna pantera", czyli pierwszego filmu o superbohaterach nominowanego do Oscara dla najlepszego filmu, powędrowały nagrody za kostiumy, muzykę i scenografię.
Paweł Pawlikowski wykalkulował, że ta przegrana łączy się najprawdopodobniej z dużo bardziej kosztowną promocją filmu meksykańskiego reżysera, Alfonso Cuarona:
Po prostu jest bardzo mocna konkurencja w tym roku, bardzo mocna konkurencja też w PR-rze. Tyle pieniędzy poszło z różnych źródeł... To nie jest to samo, co europejskie nagrody, gdzie członkowie akademii wybierają bez żadnych wpływów - tłumaczył reporterom przed galą.
Warto tu podkreślić, że "Roma" jest dziewiątym nominowanym w kategorii najlepszego zagranicznego filmu meksykańskim filmem i pierwszym, który wygrał. Nic dziwnego, że wręczający nagrodę z Angelą Bassett u boku Javier Bardem przemówił przy okazji po hiszpańsku.
Gala zaczęła się w rockowym stylu, od występu zespołu Queen z Adamem Lambertem. Zagrali klasyczne "We will rock you", a potem "We are the Champions". Nie bez powodu, film o zespole - "Bohemina Rhapsody" - dostał pięć nominacji do nagrody, w tym dla najlepszego filmu i aktora pierwszoplanowego.
W tym roku gala nie miała jednego mistrza ceremonii, to zadanie powierzono kilku osobom. W sumie na scenie zjawiło się 51 gwiazd.
91. gala rozdania Oscarów zaczęła się od wręczenia nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Wygrała Regina King za rolę w "Gdyby ulica Beale umiała mówić" Barry'ego Jenkinsa - reżysera oscarowego "Moonlight".
Najlepszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym okazał się obraz "Free Solo", wcześniej wyróżniony nagrodą BAFTA. Przedstawia próbę jakiej podjął się Alex Honnold - alpinista postanowił wejść bez zabezpieczenia na wysokość 2300 metrów po niemal pionowej skale.
Następna w kolejce była charakteryzacja - tutaj Akademia Filmowa doceniła wysiłki włożone w przemianę aktorów grających w filmie "Vice". Nic dziwnego - na zdjęciu poniżej Christian Bale i Amy Adams. Faktycznie trudno ich rozpoznać.
MATERIAŁY PRASOWE
Wyróżnienie za najlepsze kostiumy (dla "Czarnej pantery") wręczała nominowana do Oscara dla najlepszej aktorki Melissa McCarthy przebrana w fascynującą kreację. Miała na sobie suknię z krynoliną obszytą pluszowymi zwierzaczkami.
Melissa McCarthy Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP
Miłą niespodzianką okazał się Oscar dla najlepszej animacji pełnometrażowej. Wygrał dość przełomowy w swojej graficznej formie film "Spiderman: Uniwersum", który pokonał m.in. dwa filmy ze stajni Disneya, czyli drugie części "Iniemamocnych" oraz "Ralpha Demolki". Tego "Spidermana" warto obejrzeć nie tylko dla fantastycznej grafiki, ale także dla świetnego i zaskakującego scenariusza.
Oscar dla najlepszego filmu animowanego krótkometrażowego powędrował do "Bao" (prod. Pixar), zaś w kategorii krótkometrażowego filmu dokumentalnego wygrał obraz "Period. End of Sentence", który można zresztą obejrzeć na Netfliksie. Reżyserka odbierając nagrodę powiedziała, że płacze nie dlatego, że ma okres, ale dlatego, że właśnie film o okresie wygrał Oscara.
Oscar za efekty specjalne powędrował do ekipy "Pierwszego człowieka". To film opowiadający o pierwszym lądowaniu na księżycu, w roli Neila Armstronga wystąpił Ryan Gossling.
Jednym z najciekawszych momentów gali był występ Lady Gagi i Bradleya Coopera, którzy zaśpiewali "Shallow" z "Narodzin gwiazdy". Piosenka chwilę potem wygrała Oscara dla najlepszego utworu. Nagroda za najlepszą muzykę powędrowała do twórców "Czarnej pantery".
Kolejna kategoria to najlepszy film krótkometrażowy wygrało "Skin". To film o mężczyźnie wychowanym przez skinheadów, który odrzuca swoje środowisko. Reżyser mówi o tym, że jego dziadkowie przeżyli Holocaust, a producentka i jednocześnie jego żona dodaje, że dedykują film swojemu pięciomiesięcznemu synowi i mają nadzieję, że nie będzie musiał w swoim życiu oglądać wojny.
"Czarna Pantera"
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman"
"Bohemian Rhapsody"
"Faworyta"
"Green Book"
"Roma"
"Narodziny gwiazdy"
"Vice"
Christian Bale - "Vice"
Bradley Cooper - "Narodziny gwiazdy"
Willem Dafoe - "At Eternity's Gate"
Rami Malek - "Bohemian Rhapsody"
Viggo Mortensen - "Green Book"
Mahershala Ali - "Green Book"
Rickard E. Grant - "Can you ever forgive me?"
Sam Rockwell - "Vice"
Adam Driver - "Czarne bractwo. BlacKkKlansman"
Sam Elliott - "Narodziny Gwiazdy"
Glenn Close - "Żona"
Olivia Colman - "Faworyta"
Lady Gaga - "Narodziny Gwiazdy"
Melissa McCarthy - "Can you ever forgive me?"
Yalitza Aparicio - "Roma"
Emma Stone - "Faworyta"
Amy Adams - "Vice"
Marina de Tavira - "Roma"
Regina King - "Gdyby ulica Beale umiała mówić"
Rachel Weisz - "Faworyta"
Paweł Pawlikowski - "Zimna Wojna"
Spike Lee - "Czarne bractwo. BlacKkKlansman"
Yorgos Lanthimos - "Faworyta"
Alfonso Cuarón - "Roma"
Adam McKay - "Vice"
"Ballada o Busterze Scruggsie"
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman"
"Can You Ever Forgive Me?"
"Gdyby ulica Beale umiała mówić"
"Narodziny gwiazdy"
"Faworyta"
"Pierwszy reformowany"
"Green Book"
"Roma"
"Vice"
"Iniemamocni 2"
"Wyspa psów"
"Mirai"
"Ralph Demolka w internecie"
"Spider-man: Uniwersum "
"Kafarnaum"
"Roma"
"Zimna wojna"
"Never Look Away"
"Shoplifters"
"Free Solo"
"Hale County This Morning, This Evening"
"Minding The Gap"
"Of Fathers And Sons"
"RBG"
"Black Sheep"
"End Game"
"Lifeboat"
"A Night at The Garden"
"Period. End of Sentence"
"Zimna Wojna" - Łukasz Żal
"Roma" - Alfonso Cuarón
"Narodziny Gwiazdy" - Matthew Libatique
"Faworyta" - Robbie Ryan
"Never look away" - Caleb Deschanel
"Marry Poppins powraca"
"Maria, królowa Szkotów"
"Ballada o Busterze Scruggsie"
"Czarna pantera"
"Faworyta"
"Granica"
"Maria, królowa Szkotów"
"Vice"
"Czarna Pantera" - Ludwig Goransson
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman" - Terence Blanchard
"Gdyby ulica Beale umiała mówić" - Nicolas Britell
"Wyspa psów" - Alexandre Desplat
"Mary Poppins powraca" - Marc Shaiman
"All the stars" - "Czarna pantera"
"I'll Fight" - "RBG"
"Shallow" - "Narodziny Gwiazdy"
"When a cowboy trades his spurs for wings" - "Ballada o Busterze Scruggsie"
"The Place where lost things go" - "Mary Poppins Powraca"
"Animal Behaviour"
"Bao"
"Late Afternoon"
"One Small Step"
"Weekends"
"Detaitment"
"Fauve"
"Marquerite"
"Mother"
"Skin"
"Avengers: Infinity War"
"Krzysiu, gdzie jesteś"
"Pierwszy człowiek"
"Ready Player One"
"Solo: A Star Wars Story"
"Czarne bractwo. BlacKkKlansman"
"Bohemian Rhapsody"
"Faworyta"
"Green book"
"Vice"
"Czarna Pantera"
"Bohemian Rhapsody"
"Pierwszy człowiek"
"Ciche miejsce"
"Roma"
"Roma"
"Narodziny Gwiazdy"
"Czarna pantera"
"Bohemian Rhapsody"
"Pierwszy człowiek"
"Czarna Pantera"
"Faworyta"
"Pierwszy człowiek"
"Mary Poppins Powraca"
"Roma"